19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Rohlíček 2.1.2007 22:54

Re: Jak se validují modely...

to skutečně nevím, ale myslím, že validní model by měl předpovědět, co nastane. Napište nám prognózu vzestupu hladiny světových oceánů při nezměněném přístupu lidstva k problému globálního oteplování v krocích po 5 letech do roku alespoň 2030.

Děkuji

L.Metelka 30.11.2006 0:00

Re: Re: Re: Blbe, vygůgluj si kdy a kým byl ICELAN pojmenován . . . a proč.

No, žhavé to asi nebude.

Víno se ale v Anglii pěstuje i dnes...

Aktivita Slunce jistě vliv má. Jenže ji nejde posuzovat podle relativních čísel, klimatickému systému je fuk, kolik je na Slunci skvrn. Důležitý je příkon slunečního záření, ten se přesně (na družicích) měří posledních asi 35 let a za tu dobu se nijak výrazně systematicky nezměnil (kromě 11-letého cyklu cca +/-0.5 W/m2). Starší data jsou také "jen" odhady pomocí proxy dat, jako třeba teploty z doby před přístrojovým pozorováním. Souvislost s relativním číslem tam je, jen je trochu problém ji kvantifikovat tak přesně, jak by bylo třeba pro klimatické modely, tedy cca na těch +/- 0.5 W/m2)...

Dobrou...

Alex 29.11.2006 23:57

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Co způsobovalo globální oteplování v minulosti?

O periodizaci starších čtvrtohor - pleistocénu(zhruba 1 milion let) na glaciály a interglaciály panuje obecná shoda. Jak členění alpské, tak severoněmecké (podle oblastí, jejichž sedimenty jsou základem pro stanovení časových období) se v periodizaci shodují. Nejde o "lokální" podmínky. Tato periodizace je uznávána od konce 19. století a byla postupně zpřesňována např. fyzikálními metodami, jimž se určovalo stáří sedimentů.

Jirka 29.11.2006 23:56

Zeleny ostrov

Ono to s tim Zelenym ostrovem neni nijak zhave. Trava na jihu pri pobrezi jiste byla a zimy v te dobe tam byly mirnejsi nez dneska. Ale nijak extra zelena zeme to nebyla. Podobne jako na Islandu zde byl velky nedostatek dreva, proste nebyly stromy. Je vubec otazka, jestli se  tam osidleni evropskeho stylu mohlo vubec udrzet aspon tech par  stoleti bez toho, aby prijizdeli stale novi lide, nezmensovala se populace a nedovazela se velka cast zbozi. Ta zelena barva byla predevsim marketingovy trik a sbozne prani prvnich osidlencu.

Na druhou stranu, otepleni v te dobe je jasne dolozitelne i z Evropy. V te dobe se treba pestovalo vino i v Anglii. A uplne stejne je dolozitelna Mala doba ledova v dobe od 16. do poloviny 19. stoleti. http://en.wikipedia.org/wiki/Little_Ice_Age

Zajimave je, ze obe obdobi docela dobre koresponduji s dolozenou aktivitou Slunce. Otazka jen je, jestli aktivita Slunce opravdu muze tak silne ovlivnovat klima na Zemi. Jeste zajimavejsi pak je, ze behem 20. stoleti stoupla slunecni aktivita na hodnoty, ktere minimalne za poslednich 1200 let nikdy nenastaly.

Mimochodem, take nevidim prilis logiky v tom, proc by v teplem obdobi se mel Island pojmenovat Ledovou zemi. Asi jsem taky natvrdly.

Jirka 29.11.2006 23:50

Re: Re: Blbe, vygůgluj si kdy a kým byl ICELAN pojmenován . . . a proč.

Ono to s tim Zelenym ostrovem neni nijak zhave. Trava na jihu pri pobrezi jiste byla a zimy v te dobe tam byly mirnejsi nez dneska. Ale nijak extra zelena zeme to nebyla. Podobne jako na Islandu zde byl velky nedostatek dreva, proste nebyly stromy. Je vubec otazka, jestli se  tam osidleni evropskeho stylu mohlo vubec udrzet aspon tech par stoleti bez toho, aby prijizdeli stale novi lide, nezmensovala se populace a nedovazela se velka cast zbozi. Ta zelena barva byla predevsim marketingovy trik a sbozne prani prvnich osidlencu.

Na druhou stranu, otepleni v te dobe je jasne dolozitelne i z Evropy. V te dobe se treba pestovalo vino i v Anglii. A uplne stejne je dolozitelna Mala doba ledova v dobe od 16. do poloviny 19. stoleti. http://en.wikipedia.org/wiki/Little_Ice_Age

Zajimave je, ze obe obdobi docela dobre koresponduji s dolozenou aktivitou Slunce. Otazka jen je, jestli aktivita Slunce opravdu muze tak silne ovlivnovat klima na Zemi. Jeste zajimavejsi pak je, ze behem 20. stoleti stoupla slunecni aktivita na hodnoty, ktere minimalne za poslednich 1200 let nikdy nenastaly.

L.Metelka 29.11.2006 23:35

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Co způsobovalo globální oteplování v minulosti?

No, jednak je to chybami nebo nedostatky v analýze vzorků, chybami samotné metodiky ale taky tím, že každá analýza reprezentuje jen dané místo a vypovídá tedy cosi o lokálních podmínkách. Když se z toho mají počítat regionální nebo globální charakteristiky, je to ještě dost práce...

Milan 29.11.2006 23:28

Re: Re: troubo

Ta myšlenka s ochlazováním planety a podporou zesílení skleníkového efektu je docela zábavná. Představte si, jak se náhle podporuje spalování fosilních paliv, Bursík s Pávkem před televizními kamerami kácejí lesy a likvidují větrné elektrárny a každá kilowatthodina  energie vyrobené z nefosilních zdrojů bude zatížena daní plynoucí z malých emisí CO2, paní Kuchtová se zadostiučiněním jásá nad ekonomickými problémy jaderných elektráren, ruské firmy jsou nabádány k co největším ztrátám zemního plynu,  Greenpeace propagují GMO rostliny, které, spásány býložravci, co nejvíce produkují methan, DuPont za peníze z grantu od Friends of the Earth vypouští freony přímo z továrny ...

Jirka 29.11.2006 23:25

Re: Re: Re: Re: Re: Co způsobovalo globální oteplování v minulosti?

Problem techto analyz (a je jich vic) je ten, ze si vzajemne casto odporuji, a tak jsou na sebe dost divoce fitovany. Je to pri nejmensim sporne.

L.Metelka 29.11.2006 23:23

Re: Re: Re: Re: Re: Co způsobovalo globální oteplování v minulosti?

No tak to by mě dost zajímalo. 700 000 let není sranda.

Jaké je tedy to časové rozlišení?

Pokud jde o učebnice, dejte sem alespoň jeden konkrétní odkaz, já si to seženu...

MilanS 29.11.2006 23:10

Re: Re: Přidejte taky něco za sebe

Pokud vím, články Ivana Breziny (pravého ekologa) tady jsou poměrně často. Vy si ale pletete ekology (odborníky) s ekologisty ...

Alex 29.11.2006 22:58

Re: Re: Re: Re: Co způsobovalo globální oteplování v minulosti?

Zřejmě o tom skutečně nic nevíte. Říká Vám něco výzkum ledovcových sedimentů (provádí se cca 150 let), pylové analýzy, datování kalium-argonovou metodou, uran - thoriovou metodou atd.

I na těch čtyřech stránkách je toho ohledně periodizace (změny klimatu) posledních 700 000 let dost, včetně té metodiky. Víc něž v publikaci věnované dějinám pak je skutečně v každé podrobnější vysokošlolské učebnici geologie nebo paleontologie.

L.Metelka 29.11.2006 22:33

Re: Re: Re: Co způsobovalo globální oteplování v minulosti?

Promiňte, ale 4 strany - to snad není ani na popis metodiky. Máte představu, jaké je časové rozlišení těch dat? 1000 let?

Alex 29.11.2006 21:55

Re: Re: Co způsobovalo globální oteplování v minulosti?

Ke klimatickým změnám ve střední Evropě za uplynulých 700 000 let viz kupř. Pravěké dějiny Moravy, vyd. Muzejní a vlastivědná společenost v Brně, svazek 3, 1993, str. 11 -14. Jinak snad každá podrobnější (vysokoškolská) učebnice geologie, popř. paleontologie.

L.Metelka 29.11.2006 21:36

Re: Co způsobovalo globální oteplování v minulosti?

Prosil bych odkaz na zdroj informací o tom, že každé ledové době předcházelo velké oteplení, jak velké bylo, jak rychlé, kde se projevilo, jak bylo zjištěno. Děkuji.

Alex 29.11.2006 21:33

Co způsobovalo globální oteplování v minulosti?

Za poslední jeden milion let bylo pět velkých dob ledových (donau, guenz, mindel, riss, wuerm). Každou předcházela doba velkého oteplení, kdy např. ve třední Evropě vládlo subtropické klima. Kromě toho řada menších dob ledových a menších oteplení mezi nimi. Argumentovat před pár lety naměřenými výkyvy od "normálu"  směrem nahoru a dolů a dělat z toho povyk je stejné, jako kdyby jepice v den svého zrození a smrti uvažovala o zimě. Člověk v rámci svého života ani v rámci lidské paměti nemá tu zkušenost a stejně jako ona jepice, která "nepředpokládá", že po létu přijde podzim a zima, člověk nevěří, že se klima může přirozeně změnit. Naproti tomu neúměrně přeceňuje vliv své činnosti na klimatické změny, z nichž se tak stává politicum.

krokodyl 29.11.2006 21:20

Re: Re: Ledovců neubývá, celková masa ledu roste...

Kazdy goelog o tom vi vic nez politici. A ti do toho kecaji uz jak dlouho - jenom se podivejte na Al Gora - ten si z oteplovani Zeme dela karieru, kdyz vybouchl v politice. A jako pro spravneho politika, fakta jsou pro nej az druhorada.

L.Metelka 29.11.2006 21:11

Re: Brezinovi

To nic. Pan Brezina zřejmě neví, že už na začátku 19. století existovaly různě po světě sítě meteorologických stanic, v celých velkých oblastech měly jednotnou metodiku (která byla zaznamenána a archivována), byly tam jasné požadavky na přesnost a kalibrace přístrojů, že někdy na začátku 20. století byly kolikrát sítě stanic hustší než dnes, ...

EmillXX 29.11.2006 20:47

No jo, svého času "frčela" jaderná zima

Prý pár jaderných výbuchů (cca 100) a všichni zmrzneme. Přitom, v letech 1945-1963 bylo v atmosféře odpáleno cca 2000 jaderných náloží.

EmillXX 29.11.2006 20:39

Re: Michaelu Crichtonovi

Proboha, celý Jurský park je scifi, třeba se ten název líbil jeho majitelům.

EmillXX 29.11.2006 20:37

Otázka zní jinak - je rozumné vyhazovat stovky miliard dolarů

které nemáme na nesmysl, zvaný Kyotský protokol??? Na naprosto neefektivní OZE???

L.Metelka 29.11.2006 20:35

Re: Blbe, vygůgluj si kdy a kým byl ICELAN pojmenován . . . a proč.

The Landnámabók claims that the first Norseman to rest his feet on Icelandic soil was a viking by the name of Naddoddr. Naddoddr stayed for only a short period of time, but gave the country a name: Snæland (Land of Snow).

A harsh winter caused all of Flóki's cattle to die -- he cursed this cold country, and when he spotted a drift ice in the fjord he decided to name it "Ísland" (Iceland).

Jinak Island je asi na stejné zeměpisné šířce jako jižní Grónsko...

J.G. Pašek 29.11.2006 20:25

Blbe, vygůgluj si kdy a kým byl ICELAN pojmenován . . . a proč.

Kurňa ty jsi natvrdlej . . . a když u toho budeš, koukni se jak je Iceland na severu a jak mírné teploty tam mají, díky rorloze a Atlantickému Oceánu . . .

L.Metelka 29.11.2006 20:25

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Krááááása...

Samozřejmě data před zpracováním procházejí kontrolou, ta je tam, pokud se pamatuji, také popsána, ale to panu Brezinovi asi nevysvětlíme, to bychom chtěli moc...

L.Metelka 29.11.2006 20:18

Re: Re: Re: Re: Re: hadat se s ekology je stejny hrich jako bylo pochybovani o Stalinovi

Empirických modelů různých procesů v klimatickém systému spoustu. Dynamický klimatický model ani jeden, ale mindrák z toho nemám. Neexistuje na světě člověk, který by mohl říci, že sám udělal dynamický model klimatu. To je práce většinou pro desítky až stovky lidí...

L.Metelka 29.11.2006 20:15

Re: Re: Re: naprostý souhlas !!

Neobvykle teplé období a proto Snow-Land nebo Ice-Land?

L.Metelka 29.11.2006 20:13

Re: Re: Ledovců neubývá, celková masa ledu roste...

Je...

Ivan Uzin 29.11.2006 20:04

Brezinovi

Vy opravdu nevite, jak se kalibruji "trubicky plnene rtuti"?

Tak to byste byl v Indii posvatnej...

Ivan Uzin 29.11.2006 19:57

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Krááááása...

1. Cilek je geolog.

2. Kniha Crichtona je neskutecny blabol, v tom ma Aston v poslednim odstavci pravdu.

3. Podstatne fundovanejsi a ctivejsi je Der Schwarm .

4. Jeste lepsi je Vseobecny princip od Buchanana.

Howgh.

Milan 29.11.2006 19:54

Re: Re: Re: Krááááása...

Pokud myslíte teplotu, tak ta má jistý nezanedbatelný termodynamický význam, pokud to náhodou nevíte ;-). Jinak, poměrně objektivní zhodnocení tohoto zajímavého sporu o vývoj klimatu v minulosti provedla Národní akademie věd USA a výsledkem je zjištění, že "podstatně menší věrohodnost vykazují rekonstrukce teplot v období 900-1600", i když připouštějí, že na některých místech je možná v současné době tepleji než tehdy. Zmínky o tom, že by pánové McIntyre a McKitrick "došli k číslům bez jakéhokoli termodynamického významu", jsem tam nenašel ...

pbla4024 29.11.2006 19:39

Re: Ledovců neubývá, celková masa ledu roste...

Není Cílek geolog?