25.4.2024 | Svátek má Marek


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
quetzal 22.11.2006 1:29

vadí nevadí, když nevíte, co je na vašem psaní zahořklýho a škodolibýho

tak se jedná o jistý druh emocionální slepoty, do značné míry vrozený, takže za to nemůžete ...

Autor 19.11.2006 18:51

Re: Re: Re: Re: Re: netahá nás autor za nos?

Vážený pane, otec byl skutečně správcem domu, ale za domovníka bych se nestyděl. Po válce byl skutečně 6 měsíců na Pankráci, když ho někdo udal. Ale byl propuštěn a ospravedlněn. V padesátých letech byl revizorem KNV a měl na starosti STS. Asi v polovině padesátých let byl z politických důvodů zase propuštěn a rok bez práce, než našel práci jako ekonom v jedné STS u Plzně. Proč byl propuštěn by bylo na článek, protože se to týkalo revize, kde byl otcem obviněn člen ÚVKSČ a když otec neustoupil, byl na paragraf 20 propuštěn. To jen pro vysvětlení. Ani v jednom svém článku jsem si nic nevymyslel, protože to nemám zapotřebí. Vymýšlím si až teď, kdy se pokouším psát příběhy kluků  v období po válce.

                                                                      S úctou Autor

Autor 19.11.2006 18:42

Re: Re: Re: netahá nás autor za nos?

Vážený pane, dnes je zpochybňováno všechno a tak mě to tak nevadí. Co jsem zažil, zažil jsem a každý tomu může či nemusí věřit. Nicméně frajeřina u kluka, kterému nebylo ještě 5 let to vskutku nebyla i když si na to pamatuji, jako kdyby to bylo teď.

                                                                           S úctou Autor

Autor 19.11.2006 18:37

Re: Re: netahá nás autor za nos?

Vážený pane, jaký smysl by měl kompilát ze vzpomínek různých lidí? A co bych měl z toho, abych se stal zajímavým, když mě nikdo osobně nezná? Bomba na Vinohradskou nemocnici padla a dům naproti lékařského domu byl zasažen přesně tak, jak jsem ho popsal. Je to vedle bývalých Pešků a ještě léta tam byla proluka. samozřejmě, že se mohu mýlit v přesnosti dat, vždyť mně nebylo ještě 5 let, ale v podstatě je to přesně tak, jak píši. Je mi někdy líto, když napíši něco přesně podle pravdy, že to někdo za každou cenu znevažuje. Nicméně chtěl jsem sdělit nějaké unformace, které by někoho mohly zajímat.

                                                                      S úctou Autor

Vadí/nevadí 19.11.2006 18:13

Re: J.J byl překlep . . . chtěl jsem napsat J.G.

Co je na tom zahořklýho a škodolibýho, když se věci nazývají tak jak jsou, a né tak jak se někdo chce přikrášlit. To přece se ti líbí na tvým presidentovi.  Ten taky sebe a skutečnosti nepřikrášluje. Nebo jó? 

Vadí/nevadí 19.11.2006 18:06

Re: Re: Re: Re: netahá nás autor za nos?

Mě dost zaujala kariera pana otce: za války správcem domu (neříkalo se tomu domovník?) a v padesátých letech, když si koupil tu Pikolu, tak byl už správcem traktorových stanicí, a tam se ho dost báli, jak jsme se dočetli.  A to měl ještě kliku, že na něj ze sousedství někdo nehodil, že přisluhoval německým vojákům těsně před revolucí...   

J.G. Pašek 19.11.2006 18:00

J.J byl překlep . . . chtěl jsem napsat J.G.

Vadí/nevadí, ty jsi nějakej zahořklej a škodolibej chlap . . . . pročpak asi? 

Vadí/nevadí 19.11.2006 17:53

Re: Re: To jsou náhodičky s Paškama

Tak přece jenom J.G.  Ale to měli Paškovi kluci kliku, že jim otec než vzal paly, nechal doma apoň maminku.  Jiní, jako třeba ten co sem hojně píše a dává nám vždy USA (a sebe) za vzor, ten vzal paly 2x, a nenechal svejm dětem doma ani tu maminku (ale babička taky umí).  

J.G. Pašek 19.11.2006 17:03

Re: To jsou náhodičky s Paškama

Vadí/nevadí, na ten "domeček" v pohraničí se musíš jednou zeptat mého dědy, táty mojí mámy. Náš táta v tom "domečku v pohraničí" nikdy nebydlel, toho zalígrovali v 1949 komunisti do Jáchymova kopat uranovou rudu . . . . .

kritik 19.11.2006 15:52

Re: Re: netahá nás autor za nos?

IMHO nálety na Prahu byly 3. První - den po Drážďanech a odnesly to Vinohrady až po Emauzy.

Druhý byl na Vysočany (březen - duben?) a při jednom byla zasažena kolonie dělnických domečků u holešovické elektrárny.

No a taky se bombardovalo za revoluce (tuším, že to odnesly dva domy na Václaváku) a samozřejmě radnice.

Jinak věrohodnost autora mám za velmi pochybnou. Po osvobození Moravy by se těžko dostal přes frontu do Prahy. Té frajeřině - koukat se za náletu ze střechy - taky neveřím.

Akademik 19.11.2006 15:41

Re: Re: zásoby potravin

Ty nejseš pamětník, ty jseš  . ůl

Vadí/nevadí 19.11.2006 14:58

To jsou náhodičky s Paškama

Jednou tady psal jeden co měl otce taky na Pankráci, ale to byl ňákej G.Pasek (nebo J.G.?).  Ale toho jeho taťku pustili Němci před koncem války (asi za dobré chování) a tak se za pár měsíců náš malý G. Pasek mohl narodit do nové nadějné republiky. 

Ale tento otec od J.J.Paška musel mít kliku.  No oni ty německý wachtři museli bejt pěkný lemplové (a taky tam měli český lemply), a tak se jeden pak moh v nestřeženém okamžiku přehoupnout přes zeď a pak hned naskočit na Soudním nám. do tramwaje č.3.  A obyčejně pak tací, cc se dostali z Pankráce - tak nebo onak -dostali pro sebe a rodinu domček v pohraničí, aby tam těm opuštěnejm a vyrabovanejm domkům nebylo tak smutno...  

 

      

Karel 19.11.2006 13:26

Re: Re: Re: Re: netahá nás autor za nos?

Pane autore,

když jste byl od ledna 1945 v Praze, jak jste potom mohl zažít osvobození Bučovic, které proběhlo někdy kolem 27. dubna 1945 a které tak plasticky popisujete?

Novák 19.11.2006 7:28

Re: netahá nás autor za nos?

Osvobození Bučovic - konec dubna, popisovaný nálet na Prahu - únor. Ač pražák a v té době jako průmyslovák člen odklízecích útvarů nevím nic o žádném nočním náletu, o bombardování Vinohradské nemocnice ani o zříceném domě v Sokolské. No mohu se mýlit, léta už tady jsou. Článek mi připomíná kompilát z různých vzpomínek různých lidí. Napsáno hezky  to prosím ano, ale věrohodně?

J.G. Pašek 19.11.2006 4:31

Pardon, chtěl jsem napsat, že Anna Franková s rodiči a sestrou . . .

se schovávala v holandském Amsterodamu . . . . .

CD 19.11.2006 0:59

Re: Pane autore, pozor!

Pan Boudny rozhodne Alzheimerem netrpi. Jeho vzpominky jsou moc pekne. Ale chci Vam rici o pripadu, ktery se stal pred 30 - 34 lety v Bavorsku. Do okresni nemocnice prijali starou pani, Nemku, ktera mela vysoke horecky. Kdyz horecky opadly, prisla ji navstivit jeji pocetna rodina - manzel, deti, vnuci, pravnuci. Babicka je vsechny poznala, ale nerozumela jim ani slovo. Mluvila na ne cesky a tomu zas nerozumeli oni. Zdeseni privolali lekare(to byl Cech, emigrant) a on delal tlumocnika. Vsichni tvrdili, ze babicka nikdy cesky neumela, pak si jeji manzel vzpomel, ze dlouho pred valkou zila kdesi v Cechach a jako petileta se prestehovala s rodici do Bavorska. Zvlastni bylo, ze babicka, jak tvrdil nas znamy lekar, mluvila plynnou cestinou, proste jako rozena Ceska:-)) Na stesti se babicce pamet pozvolna upravila a do tydne uz mluvila zas jen nemecky a cesky zapomela.

R 19.11.2006 0:07

Zásoby

No lidi, co zažili na vesnicích ještě malorolničení, tak měli zažité dělat na podzim zásoby, i když už dávno pole neměli. Jak na začátku zimy nebyl plný sklep brambor, krmení pro slípky a králíky na třičtvrtě roku, plný kameňák kyselého zelí a ještě dříve, když se chovalo, v regálech ve špajzu  plno uzeného a klobásek, cítili se tyto lidé na začátku zimy jako nazí.  To dnešní generace zvyklá nakupovat v supermarketech, kde je všechno už nezná.

R 19.11.2006 0:01

Re: Re: Re: Re: netahá nás autor za nos?

Bučovice jsou od Brna na východ, Brno bylo osvobozeno snad někdy v dubnu březnu 1945. Přece do hlubokého podzimu 1944 trčeli na Dukle a Slovensko taky nějakou dobu trvalo. Nás jižně od Ostravy osvobodili až 5 - 6 května 1945.

Autor 18.11.2006 22:26

Re: Re: Re: netahá nás autor za nos?

Vážená paní, to co jsem psal byla pravda, ale Vaše poznámka mě zpochybnila, kdy mě do Prahy rodiče přivezli. Tak jsem vyhledal rodinné album, kde jsem v té době s otcem na balkóně našeho domu a bylo to zřetelně v zimě, protože byl vidět někde sníh. I když byli Němci v Praze, tak se chodilo normálně nakupovat  a ven, což jsem viděl z jiných fotografií, ale "zhoustlo" to zřetelně až na jaře, když se doba blížila ke květnu. Děkuji Vám za upozornění.                                 

                                                               S úctou Autor

J.J. Pašek 18.11.2006 22:18

U brány věznice zahlédli dav, který hnal chlapa, kterámu crčela po obličeji krev . . .

a dav ho mlátil po hlavě polenama a holema . . . . zahnali-dovlékli ho na nádvoří věznice a začali ho věšet na šibenici . . . . Údajně to byl Němec, který terorizoval-střílel z vykýře na střeše na české civilisty, kteří šli po chodníku . . . . Bráchovi bylo 9 a já v té době ještě chodil na houbách. Později jsem se bráchy ptal na detaily a aby mě vyprávěl o té době více. Odmítnul. "Už se mě na to nikdy neptej, já chci na to zapomenout." 

Jaké noční můry si odnesli děti, které přežily koncentrák a co tam zřejmě za zvěrstva viděly . . . . .

J.J. Pašek 18.11.2006 22:05

Konečně vylezla pravda, kdo udal skrýš pana Franka v Kopenhágenu. . . .

a po jeho dceři a rodině zůstal pouze pověstný deník dcerky Anny . . . . udal je pana Franka bývalý zaměstnanec, echt Holanďan, který se dostal do finanční tísně, hrozil mu bankrot, tak za odměnu je gestapu udal . . . . . jako Čurda, i když nevěděl kde se kluci parašutisti po atentátu na Hedyricha schovávali, dal jim užitečné informace. Když gestapo přišlo vysléchat paní Moravcovou, ta spolkla včas kapsuli cyankáli. Tak na gestapu vysléchali syna Aťu, který i když věděl zapíral. Potom přinesli a položili na stůl před Aťu akvárium ve kterém byla jeho mámy hlava. Aťa se zhroutil a pověděl gestapu pravdu, protože parašutistům tam někdy nosil jídlo. Jak to skončilo s parašutisty v tom kostele a Aťou a jeho sestrou víme . . . . 

Můj starší bratr se narodil 1936. Maminka mně vyprávěla, jak ho učila němčinu, která byla ve škole poviná, a jak mu dala jenom jednouv životě pohlasvek. . . . "Křída" . . . "Já nevím" . . . .  "Dý krajde! Dý krajde ! " . . . . "Okno" . . . . "Já nevím" . . . . "Das fenstr! Das fenstr!" . . . a pohlavek mu vlepila.  Později z něho vylezlo, že se nechtěl učit německy, protože mu Němci zavřeli tátu na Panráci. Maminka musela začít chodit do práce 6 dní v týdnu. Odházela v 5 a vracela se pozdě večer a tak brácha bydlel u dědy a babičky přes týden. Začal chodit do školy v Podolí vedle vodárny a když jí zabrali němečtí vojáci, chodil na Zelenou Lišku a když tu zabrali, musel chodit  do Dolní Krče. Vysvědčení ze 3. třídy už nedostal. 

Táta krátce před koncem války z Pankráce utekl, schovával se až do osvobození. Bratr mně jednou vyprávěl, jak ho táta vzal do Pankráce vyzvednout jeho dokumenty. Nedaleko vězení u chodníku stál hlouček lidí a táta bráchovi řekl, aby se tam nekoukal. Kouknul se. U chodniku leželo tělo ženy a kousek dál její hlava. "Ty konce vypadaly jako uvařená klobása, černé a obsypané mouchami. Údajně Němka, dozorkyně z Pankráce" . . . . .  U brány věznice

Zbývá 9 znaků a 2 odstavce.

Markus 18.11.2006 20:32

Udavacstvi-to souhlasi

Muj deda vypravel, ze byl pozvanej do Peckarny, nekdo ho asi udal. Se vsema doma se rozloucil, myslel, ze uz se nevrati. Pak tam mluvil s nejakym urednikem, ten mu rekl" Mate zajimavy sousedy..." Vysvetlilo se to. TEn urednik-gestapak ho pak vzal do archivu-tam mu ukazal dlouhy regaly  plny spisu. A zeptal se dedy: Co jste to za narod?? Tohle vsechno jsou udani Cechu na Cechy.

Kolma Puši 18.11.2006 19:50

Re: Re: netahá nás autor za nos?

Autore, i když vás nepodezírám z  "tahání za nos", také jsem zauvažovala, proč vás = malé dítě v první polovině května, kdy přece jenom probíhaly boje, převáželi z už od Němců osvobozené Moravy do dosud obsazené Prahy. Ale já jsem v té době nežila, takže nemám právo vám odporovat. Berte tuto poznámku jen jako popis uvažování jedné ženy.

Autor 18.11.2006 19:08

Re: Pane autore, pozor!

Vážený pane, Váš popis skutečně odpovídá mnoha podobným případům, ale já se domnívám, že tuto chorobu zatím nemám, neboť zatím věci nezapomínám a přátelé se na mne vždy obracejí, když si chtějí na něco vzpomenout. Znáte-li moje články a víte, že jsem byl reprezentant v boxu, jistě byste mohl najít vysvětlení i v tom. Nicméně ani zde podle mých mnoha zkušeností problém nespočívá. Chtěl jsem jen některým lidem trochu zprostředkovat kousek života kluka, který v tomto období žil.

                                                                          S úctou Autor

Autor 18.11.2006 19:00

Re: netahá nás autor za nos?

Vážený pane, co bych měl z toho, kdybych někoho "tahal za nos", to by nemělo smysl. Do Bučovic mě rodiče dali v roce 1944 a na jaře 1945 mě přivezli do Prahy. Takže přesunut jsem byl, nikoli, že jsem se přesunul.

                                                                                            S úctou  Autor

Mirek od lesa 18.11.2006 16:38

Re: udavači

Oni ti Poláci jsou ze stejného těsta. Nejhorší je závist, ta vede ty chudáky k tomu, aby se stali udavači. Udávalo se vždy především majetné, vzdělané a jinak záviděníhodné sousedy, že by někdo udal třeba klosetovou bábu za vtipy jsem ještě neslyšel.

Udavač měl jako první tip, kde bude volný byt, o který by se mohl ucházet.

Pametnik starejch dob 18.11.2006 15:53

Re: zásoby potravin

No já se pamatuji, jak lidé horečně nakupovali potraviny v době "kubánské krize," 1962. Mole matka říkala, že zásobování u nás bylo za WW2 lepší než za WW1. ačkoliv Němci nechávali venkovanům relativní dostatek potravin pro sebe, kdežto financové či kdo to byl jim za WW1 brali vše, co našli.

Jinak bych připomněl "zásobování" Leningradu za zimy 1941/1942. Katastrofální hladomor nastal totiž díky rozkazům "maršála" Vorošilova, jehož hlavní kvalitou bylo, že umožnil Stalinovi vybudování struktur Čeky (nevím přesně, jak se ta banda momentálně v té době nazývala) v armádě. On totiž nechal VŠECHNY potraviny ve městě shromáždit do jednoho skladu aby je měl "pod kontrolou" a německé bombardéry ten sklad zapálily. Něco takového může udělat jenom vojenský diletant.

tich@dohoda 18.11.2006 15:28

mnozstvi udavacu, no netroufl bych si tvrdit za Cesi udavali nejvice

ale osobni zkusenost z dob komunisticke diktatury mi rika, ze udavacu u nas bylo skutecne vysoke %, takze za protektoratu lze predpokladat to stejne. Prokazatelne u nas bylo nejvice partyzanu a antikomunistu, tedy tech prvnich tak 20 let po valce a druhych cca 15 let po listopadu 1989 :-(

Bivoj 18.11.2006 10:57

netahá nás autor za nos?

Autor zažil osvobozování Bučovic Rusy a Rumuny  a pak se přesunul do okupované Prahy ????

Pamětník I. 18.11.2006 10:18

Pane autore, pozor!

To pronikavé zbystření fundamentální paměti nastává po výpadku operativní paměti jako průvodní jev Alzheimerovy choroby.