24.5.2019 | Svátek má JanaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


PRAHA: Obchodní dům Máj a Milan KnížákŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 60, poslední: 3.11. 2006 7:50, přehled diskusí

Re: Re: Tak nevím,:
Autor: Josina Datum: 3.11.2006 7:50

Všude

Máj se mi nelíbí,:
Autor: Josina Datum: 3.11.2006 7:50

ale aspoň netrčí. Příšerný je parlament, to je hotová hrůza, Nová scéna a televizní věž. Nojo, ale nikdo to nezbourá, co by to stálo, a pokud přece, postaví něco, co by neslo, čili ještě větší haluznu. Vzpomeňte si na plán Four Seasons! v tomhle případě jsem vděčná Havlovi za zásah. Ono je těžké stavět dnes v historickém centru, ale na druhou stranu, podívejte se na Zlatý kříž: gotická Panna Maria Sněžná, kubistická Riunione Adriatica - nevím jak se tomu dnes říká, ale sídlí v tom Pražská energetika - konstruktivistická Perla a okolo secesní domy. A je to harmonické. Nebo jsme si na to už zvykli?

Re: Re: Re: Referendum:
Autor: vládík Datum: 2.11.2006 17:19

Jenže slepák a způsob operace jsou něco jiného, než krásno.  Copak Mánes či Rubens nemalovali krásno. A koukni, co je krásno dnes - vychrtliny.  Krásno definují ti, kdo se tímto pojmem živí. A pak tvrdí, že jen jejich pojetí je to správné (v umění, architektuře /i bytové/, módě či libidu).  V tom je ten problém. Nebo myslíte, že ošklivé jsou nepravoúhlé stavby domorodých Australanů?

Re: Re: Re: pár poznámek.:
Autor: takysoudruh Datum: 2.11.2006 3:25

Mate pravdu. V Rime jim take davali chleb a hry. A kdyz chleba dosel (jako nam obema) tak hry byly malo platny. Ale dejiny staroveku nas ve VUMLu tak dukladne neucili!

Re: pár poznámek.:
Autor: lkr Datum: 2.11.2006 3:23

...vítejte mezi aristokraty

Re: Tedy k tomu Máji... jen si tak připomínám jednu stavbu podobného typu v Paříži. Ta je ale mnohem novější a udržovaná. :
Autor: herdekbabka Datum: 2.11.2006 2:25

Nebylo by marné Máj zrekonstruovat a udržovat . vždyť kdo ví - nakoli byl vzorem pro to pařížské stavení.

Re: Knížák...:
Autor: krmič Datum: 2.11.2006 0:07

Co to blábolíte? Ještě nikdy se to nenatíralo! A nejnovější trendy údržby takových objektů praví, že se to vlastně ani udržovat nemá (to je ovšem jenom jeden z možných přístupů, ale jak vidno, velké náklady nejsou nezbytně nutné). Nevím, jestli na to měl Knížák nějaký vliv, ale to panorama je opravdu krásné. Zbourat to by bylo opravdu škoda, alespoň podle mého názoru - a tento názor rozhodně není ojedinělý. Technická památka to opravdu je, protože řetěz těžba - kosovna - vysoké pece na jediném místě bez nutnosti železniční dopravy (!) je prý světovým unikátem. Davy se dovnitř samozřejmě nehrnou, protože objekty nejsou veřejnosti přístupné.

Re: pár poznámek.:
Autor: Charlie Datum: 1.11.2006 22:31

To je dobrý a pravdivý. Díky.

Re: Re: Re: ND jako skvost a chlouba národa?:
Autor: StandaU Datum: 1.11.2006 22:26

prosím, pište přesně a nikoliv co jste kde slyšel.

A proč ne ?:
Autor: Charlie Datum: 1.11.2006 22:25

Do atomový fyziky (a elektrárny) taky kecají jihočeský maminy.

Re: Knížák a Cimrman - barometry krásy a kýčovitosti:
Autor: Charlie Datum: 1.11.2006 22:21

R^R^R^

Re: monstrum:
Autor: Charlie Datum: 1.11.2006 22:20

někde na Jižním Městě by nevypadal špatně.

Re: Jasně, zbourejte to všechno!!:
Autor: Kardiak Datum: 1.11.2006 19:39

Přesně.Máj možná není skvost,ale dovedete si představit,co by tam vzniklo po něm?

Re: Re: pár poznámek.:
Autor: kanuk Datum: 1.11.2006 19:07

Soudruhu, souhlasit můžete nebo nemusíte, ale věděli to už Římané.

Re: Re: Referendum:
Autor: NevericiTomas Datum: 1.11.2006 18:34

Ne rozumi architekture a urbanismu...Do operace sveho slepaku taky nechate kecat vsechny babky z baraku?

Re: Re: ND jako skvost a chlouba národa?:
Autor: NevericiTomas Datum: 1.11.2006 18:31

No hlavne se slozily Videnske banky a ceska slechta...Narod se slozil mozna na oponu;-DNeverte proboha ve svem veku na pohadky.

At je Maj jakej chce je to pomalu posledni zivy kus mesta v centru.Zbourejte ho a zbudou vam jen Boutiques a nefrneny korsujici fifinky...Jako na Prikopech

Re: Re: ND jako skvost a chlouba národa?:
Autor: Karel Datum: 1.11.2006 17:17

Když to vidíte takhle, nemohu nic namítat. Fakt je, že jsem se na tu budovu díval vždycky spíše skrz informaci o tom, že v žádosti o jeho výstavbu se píše odůvodnění "jsme snad my, Češi, horší Němci, než třeba Bavoři nebo Sasové?" a že císařpán na ni přispěl asi třetinou potřebné částky.

Re: když slyším obchodní dům Máj:
Autor: Adéla Datum: 1.11.2006 16:06

Jenže ono je to mnohem starší. Zaznělo v Televarieté na konci 70. nebo na začátku 80. let z úst Vladimíra Dvořáka. Jinak ZDAR!

Jasně, zbourejte to všechno!!:
Autor: ellefant Datum: 1.11.2006 16:02

Hlava nehlava. Pak vystavte takové chrámy "zlatemu teleti" jako je Palác Flóra! Panečku

to je architektický skvost. To bude skutečná úroveň dnešních dnů!

monstrum:
Autor: Jenik Datum: 1.11.2006 14:45

Tomu betonovému monstru na nábřeží říkám "Rozšlápnutá plechovka".

Příšrný eufemismus "tančící dům" si vymysleli zasloužilí "redagtóři" z rudého práva

Re: ND jako skvost a chlouba národa?:
Autor: Orsiny Datum: 1.11.2006 13:39

Ta budova má svou historickou hodnotu - ne jen architektonickou. Celý národ se skládal na její postavení. Je to paměť českého národa, který se kdysi probudil z letargie a nechal postavit budovu, která bude patřit české kultuře. Ne pro vzhled, ale proto co znamená by jsme si jí měli vážit. A zároveň šlo by to dnes? Dokázali by se lidi složit na její nutné opravy? Rekonstrukce provedena v minulém století jí spíš poškodila než opravila.

Je to část srdce českého národa. Možná vypadá jako kýč, ale je to odkaz našich předků. Na stabu přispívala většina, dokonce i ti co měli méně než málo se snažili přispět.

Tedy k tomu Máji...:
Autor: Tomas Datum: 1.11.2006 13:39

Je trochu neštěstí dávat budovu OD Máj (dnes TESCO) do vztahu s jinou architekturou posledních 30ti - 40ti let v centru Prahy. Jak zmíněný Tančící dům, tak nová budova ND jsou stavby, které prezentují určitý názor - nemusíme s ním souhlasit, ale každému je zřejmé, že jejich autoři ty baráky projektovali s cílem nějak oslovit... Ne tak OD Máj - tady jde od samého počátku o mizernou stavbu. Už samotná konstrukce schodiště v přilepené prosklené věži je absurdní z mnoha hledisek. Použité materiály vypovídají o (i na svou dobu) extrémní snaze o zlevnění stavby. Suma sumárum jde o doklad tvůrčí impotence a ekonomického diletantství komunistického režimu. Jako taková je tato stavba skutečně svědectvím doby. Podle stejných kritérií bychom ovšem dokázali po celé ČR najít desítky obdobných. Mají i ony zůstat stát jako pomníky konzumního socialismu?

A ještě k tomu bourání - velice pochybuji, že by na místě Máje mohlo vzniknout něco horšího, než to co tam stojí právě teď - nehledě na potřebu vyřešit dříve či později otázku absurdního vybetonovaného "náměstí" s gigantickým vstupem do metra ve Spálené...

Re: Karel jako skvost a chlouba národa?:
Autor: kvuliferda Datum: 1.11.2006 12:57

Vás zřejmě nedojme jen tak něco. A tak to má být. Nikdy se nenechte vykolejit nebo něčím dotknout. Jen tak zůstanete svůj, což je úkol Vám daný Vaším zrozením. Vy a Vaše sousedka...

Knížák a Cimrman - barometry krásy a kýčovitosti:
Autor: MInutus Datum: 1.11.2006 12:41

Jakmile Knížák o něčem řekne, že je to kýčovité - určitě to stojí za zhlédnutí.

Pokud něco pochválí - raději se neobtěžujte, aby se vám neudělalo nanic.

V tom je jeho podobnost s Největším Čechem Járou Cimrmanem. Jeho objevy mají negativní informační hodnotu v umění, jako ty Cimrmanovy ve vědě. Dá se o jeho výrocích bez nadsázky říci: "Tudy cesta nevede, pánové!"

Re: Re: Referendum:
Autor: Arccos Datum: 1.11.2006 12:24

Já to klidně i zopakuji, za svůj názor se nestydím (a poznámka o Novácích se tady dá opravdu aplikovat velice názorně).

ND jako skvost a chlouba národa?:
Autor: Karel Datum: 1.11.2006 11:55

Označit ND jako skvost a chloubu mě docela pobavilo;-D. Přeci jen už nejsmě v 19.století a babičky už nespěchají dojatě do zlaté kapličky na Prodanou nevěstu. Překvapuje mě, že někdo použije přes sto let staré klišé "skvost a chlouba". Co se tím vlastně chce říct?

Budova ND je sice na svou dobu poměrně zdařilá, ale z dnešního hlediska je na hranici kýče. A chlouba? Jaká chlouba? Jako že jinde nic podobného nemají? Svatá prostoto! A chlouba "národa" - tím je míněno co? Schválně se dojdu zeptat sousedky, jestli je ND její chlouba - nebo sousedka není národ?;-D

Re: Referendum:
Autor: vládík Datum: 1.11.2006 11:23

A ti co architektuře rozumí rozumí čemu?  Poučkám o krásnu, které si sami vymysleli.

Ano:
Autor: vládík Datum: 1.11.2006 11:21

Příšerná je Eiffelova věž  v Paříži (a obdobně Petřínská rozhledna), koneckonců Socha svobody či Televizní věž Praha.  A vše stojí a je historickou památkou.  Těch řečí, když se tyto památky budovaly (ono by se našlo i spousta jiných objektů, které "ti posvěcení" prokleli). Co Pařížská třída či (koneckonců) Václavova socha na Václaváku.     Jděte do háje, pánové.

S těmi "symboly" státnosti bych to nepřeháněl:
Autor: Antonín Hrbek Datum: 1.11.2006 11:03

Bylo by dobré se podívat, které domy na Národní třídě jsou "symbolem státnosti". Je to Dům dětské knihy? Je to blok s prodejnou Fischer a knihkupectvím? Je to vedlejší proluka? Je to blok proti Tescu?, je to blok, kde bydlela Hermanová? Byly to Chourovy domy?

Bez pochyby lze tam zařadit ND, Topičův dům, Akademii věd, Slavii, Kaňkův dům, Platýz, ale to je skoro vše. To ostatní taky zbourat? Co místo toho?

V tomhle s Knížákem souhlasím.:
Autor: Sch.glosátor Datum: 1.11.2006 10:38

Kéž by  úsilí věnoval i zaplnění chronicky prázdných prostor Veletržního paláce....