22.5.2019 | Svátek má EmilDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


PRAHA: Obchodní dům Máj a Milan KnížákŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 60, poslední: 3.11.2006 7:50, přehled diskusí

Máj se mi nelíbí,:
Autor: Josina Datum: 3.11.2006 7:50

ale aspoň netrčí. Příšerný je parlament, to je hotová hrůza, Nová scéna a televizní věž. Nojo, ale nikdo to nezbourá, co by to stálo, a pokud přece, postaví něco, co by neslo, čili ještě větší haluznu. Vzpomeňte si na plán Four Seasons! v tomhle případě jsem vděčná Havlovi za zásah. Ono je těžké stavět dnes v historickém centru, ale na druhou stranu, podívejte se na Zlatý kříž: gotická Panna Maria Sněžná, kubistická Riunione Adriatica - nevím jak se tomu dnes říká, ale sídlí v tom Pražská energetika - konstruktivistická Perla a okolo secesní domy. A je to harmonické. Nebo jsme si na to už zvykli?

Jasně, zbourejte to všechno!!:
Autor: ellefant Datum: 1.11.2006 16:02

Hlava nehlava. Pak vystavte takové chrámy "zlatemu teleti" jako je Palác Flóra! Panečku

to je architektický skvost. To bude skutečná úroveň dnešních dnů!

Re: Jasně, zbourejte to všechno!!:
Autor: Kardiak Datum: 1.11.2006 19:39

Přesně.Máj možná není skvost,ale dovedete si představit,co by tam vzniklo po něm?

monstrum:
Autor: Jenik Datum: 1.11.2006 14:45

Tomu betonovému monstru na nábřeží říkám "Rozšlápnutá plechovka".

Příšrný eufemismus "tančící dům" si vymysleli zasloužilí "redagtóři" z rudého práva

Re: monstrum:
Autor: Charlie Datum: 1.11.2006 22:20

někde na Jižním Městě by nevypadal špatně.

Tedy k tomu Máji...:
Autor: Tomas Datum: 1.11.2006 13:39

Je trochu neštěstí dávat budovu OD Máj (dnes TESCO) do vztahu s jinou architekturou posledních 30ti - 40ti let v centru Prahy. Jak zmíněný Tančící dům, tak nová budova ND jsou stavby, které prezentují určitý názor - nemusíme s ním souhlasit, ale každému je zřejmé, že jejich autoři ty baráky projektovali s cílem nějak oslovit... Ne tak OD Máj - tady jde od samého počátku o mizernou stavbu. Už samotná konstrukce schodiště v přilepené prosklené věži je absurdní z mnoha hledisek. Použité materiály vypovídají o (i na svou dobu) extrémní snaze o zlevnění stavby. Suma sumárum jde o doklad tvůrčí impotence a ekonomického diletantství komunistického režimu. Jako taková je tato stavba skutečně svědectvím doby. Podle stejných kritérií bychom ovšem dokázali po celé ČR najít desítky obdobných. Mají i ony zůstat stát jako pomníky konzumního socialismu?

A ještě k tomu bourání - velice pochybuji, že by na místě Máje mohlo vzniknout něco horšího, než to co tam stojí právě teď - nehledě na potřebu vyřešit dříve či později otázku absurdního vybetonovaného "náměstí" s gigantickým vstupem do metra ve Spálené...

Re: Tedy k tomu Máji... jen si tak připomínám jednu stavbu podobného typu v Paříži. Ta je ale mnohem novější a udržovaná. :
Autor: herdekbabka Datum: 2.11.2006 2:25

Nebylo by marné Máj zrekonstruovat a udržovat . vždyť kdo ví - nakoli byl vzorem pro to pařížské stavení.

Knížák a Cimrman - barometry krásy a kýčovitosti:
Autor: MInutus Datum: 1.11.2006 12:41

Jakmile Knížák o něčem řekne, že je to kýčovité - určitě to stojí za zhlédnutí.

Pokud něco pochválí - raději se neobtěžujte, aby se vám neudělalo nanic.

V tom je jeho podobnost s Největším Čechem Járou Cimrmanem. Jeho objevy mají negativní informační hodnotu v umění, jako ty Cimrmanovy ve vědě. Dá se o jeho výrocích bez nadsázky říci: "Tudy cesta nevede, pánové!"

Re: Knížák a Cimrman - barometry krásy a kýčovitosti:
Autor: Charlie Datum: 1.11.2006 22:21

R^R^R^

ND jako skvost a chlouba národa?:
Autor: Karel Datum: 1.11.2006 11:55

Označit ND jako skvost a chloubu mě docela pobavilo;-D. Přeci jen už nejsmě v 19.století a babičky už nespěchají dojatě do zlaté kapličky na Prodanou nevěstu. Překvapuje mě, že někdo použije přes sto let staré klišé "skvost a chlouba". Co se tím vlastně chce říct?

Budova ND je sice na svou dobu poměrně zdařilá, ale z dnešního hlediska je na hranici kýče. A chlouba? Jaká chlouba? Jako že jinde nic podobného nemají? Svatá prostoto! A chlouba "národa" - tím je míněno co? Schválně se dojdu zeptat sousedky, jestli je ND její chlouba - nebo sousedka není národ?;-D

Re: Karel jako skvost a chlouba národa?:
Autor: kvuliferda Datum: 1.11.2006 12:57

Vás zřejmě nedojme jen tak něco. A tak to má být. Nikdy se nenechte vykolejit nebo něčím dotknout. Jen tak zůstanete svůj, což je úkol Vám daný Vaším zrozením. Vy a Vaše sousedka...

Re: ND jako skvost a chlouba národa?:
Autor: Orsiny Datum: 1.11.2006 13:39

Ta budova má svou historickou hodnotu - ne jen architektonickou. Celý národ se skládal na její postavení. Je to paměť českého národa, který se kdysi probudil z letargie a nechal postavit budovu, která bude patřit české kultuře. Ne pro vzhled, ale proto co znamená by jsme si jí měli vážit. A zároveň šlo by to dnes? Dokázali by se lidi složit na její nutné opravy? Rekonstrukce provedena v minulém století jí spíš poškodila než opravila.

Je to část srdce českého národa. Možná vypadá jako kýč, ale je to odkaz našich předků. Na stabu přispívala většina, dokonce i ti co měli méně než málo se snažili přispět.

Re: Re: ND jako skvost a chlouba národa?:
Autor: Karel Datum: 1.11.2006 17:17

Když to vidíte takhle, nemohu nic namítat. Fakt je, že jsem se na tu budovu díval vždycky spíše skrz informaci o tom, že v žádosti o jeho výstavbu se píše odůvodnění "jsme snad my, Češi, horší Němci, než třeba Bavoři nebo Sasové?" a že císařpán na ni přispěl asi třetinou potřebné částky.

Re: Re: Re: ND jako skvost a chlouba národa?:
Autor: StandaU Datum: 1.11.2006 22:26

prosím, pište přesně a nikoliv co jste kde slyšel.

Re: Re: ND jako skvost a chlouba národa?:
Autor: NevericiTomas Datum: 1.11.2006 18:31

No hlavne se slozily Videnske banky a ceska slechta...Narod se slozil mozna na oponu;-DNeverte proboha ve svem veku na pohadky.

At je Maj jakej chce je to pomalu posledni zivy kus mesta v centru.Zbourejte ho a zbudou vam jen Boutiques a nefrneny korsujici fifinky...Jako na Prikopech

Ano:
Autor: vládík Datum: 1.11.2006 11:21

Příšerná je Eiffelova věž  v Paříži (a obdobně Petřínská rozhledna), koneckonců Socha svobody či Televizní věž Praha.  A vše stojí a je historickou památkou.  Těch řečí, když se tyto památky budovaly (ono by se našlo i spousta jiných objektů, které "ti posvěcení" prokleli). Co Pařížská třída či (koneckonců) Václavova socha na Václaváku.     Jděte do háje, pánové.

S těmi "symboly" státnosti bych to nepřeháněl:
Autor: Antonín Hrbek Datum: 1.11.2006 11:03

Bylo by dobré se podívat, které domy na Národní třídě jsou "symbolem státnosti". Je to Dům dětské knihy? Je to blok s prodejnou Fischer a knihkupectvím? Je to vedlejší proluka? Je to blok proti Tescu?, je to blok, kde bydlela Hermanová? Byly to Chourovy domy?

Bez pochyby lze tam zařadit ND, Topičův dům, Akademii věd, Slavii, Kaňkův dům, Platýz, ale to je skoro vše. To ostatní taky zbourat? Co místo toho?

V tomhle s Knížákem souhlasím.:
Autor: Sch.glosátor Datum: 1.11.2006 10:38

Kéž by  úsilí věnoval i zaplnění chronicky prázdných prostor Veletržního paláce....

Knížák...:
Autor: trp Datum: 1.11.2006 10:22

...ten nám v Ostravě udělal z Vítkovických hutí technickou památku. Nádhera! A těch peněz co stojí každoroční nátěr a údržba. Není nějak vidět, že by se hrnuly davy, aby si tu krásu prohlédly. Já už dávno říkám - co se mi nelíbí, to je určitě umění a já tomu nerozumím. Proto máme Knížáka!!

Re: Knížák...:
Autor: krmič Datum: 2.11.2006 0:07

Co to blábolíte? Ještě nikdy se to nenatíralo! A nejnovější trendy údržby takových objektů praví, že se to vlastně ani udržovat nemá (to je ovšem jenom jeden z možných přístupů, ale jak vidno, velké náklady nejsou nezbytně nutné). Nevím, jestli na to měl Knížák nějaký vliv, ale to panorama je opravdu krásné. Zbourat to by bylo opravdu škoda, alespoň podle mého názoru - a tento názor rozhodně není ojedinělý. Technická památka to opravdu je, protože řetěz těžba - kosovna - vysoké pece na jediném místě bez nutnosti železniční dopravy (!) je prý světovým unikátem. Davy se dovnitř samozřejmě nehrnou, protože objekty nejsou veřejnosti přístupné.

Referendum:
Autor: Arccos Datum: 1.11.2006 9:50

Tak toto je jeden z případů, kdy referendum je to nejhorší řešení. Lidi, co nerozumí architektuře, budou rozhodovat... o architektuře. (Y)

Re: Referendum:
Autor: mol Datum: 1.11.2006 10:28

Aaaa, uz je to tady, ja to rikal hned.

Re: Re: Referendum:
Autor: Arccos Datum: 1.11.2006 12:24

Já to klidně i zopakuji, za svůj názor se nestydím (a poznámka o Novácích se tady dá opravdu aplikovat velice názorně).

Re: Referendum:
Autor: vládík Datum: 1.11.2006 11:23

A ti co architektuře rozumí rozumí čemu?  Poučkám o krásnu, které si sami vymysleli.

Re: Re: Referendum:
Autor: NevericiTomas Datum: 1.11.2006 18:34

Ne rozumi architekture a urbanismu...Do operace sveho slepaku taky nechate kecat vsechny babky z baraku?

Re: Re: Re: Referendum:
Autor: vládík Datum: 2.11.2006 17:19

Jenže slepák a způsob operace jsou něco jiného, než krásno.  Copak Mánes či Rubens nemalovali krásno. A koukni, co je krásno dnes - vychrtliny.  Krásno definují ti, kdo se tímto pojmem živí. A pak tvrdí, že jen jejich pojetí je to správné (v umění, architektuře /i bytové/, módě či libidu).  V tom je ten problém. Nebo myslíte, že ošklivé jsou nepravoúhlé stavby domorodých Australanů?

A proč ne ?:
Autor: Charlie Datum: 1.11.2006 22:25

Do atomový fyziky (a elektrárny) taky kecají jihočeský maminy.

patří to nám?:
Autor: Pamětník I. Datum: 1.11.2006 9:12

Brzo po listopadu jsem si optimisticky představoval, že se budeme zbavovat pozůstatků bolševika i v architektuře rychleji. A jako jeden ze symbolů jsem viděl zbourání Nové scény a dále Prioru na náměstí v Jihlavě a rudé stodoly v Lounech jako největších urážek historické zástavby v daném místě. A ten Máj bych k tomu klidně přidal, neb s Knížákovým článkem plně souhlasím, ačkoliv mne jím překvapil. Jenže je to všechno o penězích, které nám nikdo nevěnuje jako DeDeRonům, kteří už dokonce bourají nebo zgruntu přestavují i paneláky. Současní investoři se arogantně domnívají, že veškeré potenciálně stavební parcely patří jen současné generaci, bez ohledu na vlastnické nároky našich potomků. Na ně asi zbyde jen to bourání, když si na to vydělají. Takže se realisticky obávám, že mne Máj i Nová scéna přežijí a na stará kolena mne budou iritovat další bezohledné opovážlivosti. Představte si tu hrůzu, kdyby nakonec docela přijatelná dostavba na levé straně Můstku byla realizována s původně navrhovanou výškou.

Tak nevím,:
Autor: Pavel Datum: 1.11.2006 8:16

ale asi nebourat, vidina jiného Myslbeku také nenadchne. Možná by stačilo doplnit do Spalené pár stromů a zeleně, naše města jsou hodně poznamenána 40 lety socialistického asfaltování, chudáci stromy, které to zalití přežily. Potom by i ty socialistické fasády tolik neprovokovaly. ;-D

Re: Tak nevím,:
Autor: takysoudruh Datum: 1.11.2006 8:28

Vy jste mi pane asi nejaky zakukleny zahradnik! Vsude same stromy. Tady, na Perstyne, na Staromaku a kde vsude jeste?