23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
No 3.11.2006 16:45

Re: Re: Lord Tilton (ex Keynes)

To není fakt, tak o opravdu bylo. V Norimberku vypovídal H. Schacht, že se při konstrukci nacistické hospodářské politiky inspiroval Keynesem.A ještě existoval austrokeynesismus.

gew 3.11.2006 13:28

Re: Vážená a vážení,

no treba hans herman hoppe taky tvrdi, ze keynes byl homosexual. a dokonce to i spojuje s keynesovou orientaci na spotrebu, protoze homosexualove nemaji deti a tudiz jsou opravdu "v douhem obdobi mrtvi". takze bych nerekl, ze je to "lhostejne" - je to minimalne zajimave tema na premysleni :)

Modrý pták 31.10.2006 20:38

Ladislave N.

to je naopak "těžce k tématu" :-))). Houby zle :-))).

Ladislav N. 31.10.2006 15:51

Lehce "mimo téma"...

Bank of England vydá první bankovku se Skotem - Adamem Smithem

 Londýn - Britská centrální banka Bank of England vydá první bankovku s portrétem Skota. Pocta patří slavnému ekonomu 18. století Adamu Smithovi. Nová dvacetilibrová bankovka se představí veřejností v pondělí a zařazena do oběhu bude příští rok, oznámil dnes guvernér banky Mervyn King.

King na výroční přednášce na Smithovu počest ve skotské Kirkcaldy upřesnil, že Smith bude prvním Skotem na bankovkách obíhajících v Anglii. Bank of England je jediným emitentem bankovek pro Anglii a Wales, ve Skotsku ale mají právo vydávat své verze britských bankovek tři velké místní komerční banky - Bank of Scotland, Royal Bank of Scotland a Clydesdale Bank.

Smith bude podle Kinga také na anglických bankovkách úplně prvním ekonomem. Skotský ekonom je v celém světě znám jako otec moderní ekonomie díky dílu Pojednání o podstatě a původu bohatství národů.

Finist 30.10.2006 23:40

Re: Vážená a vážení,

No v předemluvě k německému vydání  teorie zaměstnanosti a úroku (v roce36) napsal Keynes něco, co by už asi později nerad připomínal:

"Ortodoxní tradice, která vládla v Anglii 19. století, neměla nikdy tak silný vliv na německé myšlení. V Německu byly vždy důležité ekonomické školy, které silně zpochybňovaly dostatečnost klasické teorie pro analýzu soudobých událostí. ...Mohu proto možná očekávat, že u německých čtenářů narazím na menší odpor než u čtenářů anglických, když jim předložím ucelenou teorii zaměstnanosti a výroby, která se v důležitých vztazích bude odlišovat od ortodoxní teorie. ...Ucelená teorie výroby může být daleko jednodušeji přizpůsobena podmínkám totálního státu než teorie výroby a rozdělování dané produkce vyrobené za podmínek svobodné soutěže a velké míry laissez-faire."

Nakonec celá hospodářská politika nacistického německa byla založena na dluzích a dost keynesovská.

Modrý pták 30.10.2006 20:32

Vážená a vážení,

děkuji za Vaše ohlasy, které mě velmi potěšily.

Stran sexuální orientace Lorda Keynese of Tilton se bez obalu přiznávám, že jsem nic podobného nenašel. Kdybych našel, stejně bych o tom nepsal, neboť se nezabývám primárně osobami, ale jejich dílem. Proč ho ještě eventuálně huntovat osobně, když na to stačí jeho dílo? Stejně tak jsem nenašel nic, co by ho spojovalo s Norimberským procesem. O tom, že sám svému dílu nevěřil, se prý zmínil Miltonu Friedmanovi. Ačkoli mám Miltona Friedmana za mimořádně důvěryhodný zdroj, tak konstatuji, že k té poznámce mám stejný vztah jako k sexuální orientaci Lorda Keynese of Tilton. Je mně to lhostejné.

Foundryman 30.10.2006 19:48

Je příznačné,

že ekonomické teorie otců klasiků a následně rakouské školy jsou přehledné a při troše snahy pochopitelné každému, kdo disponuje alespoň základy zdravého rozumu a pudu sebezáchovy. Naproti tomu ekonomové, snažící se klasiky a laissez-faire vyvrátit, se museli (a dosud se musí)uchylovat ke krkolomným konstruktům a tvrdit, že ačkoli lze připustit rovnost 1+1=2, rovnost 1000+1000=2000 platí jen s výhradami a rovnost 1 000 000 + 1 000 000 = 2 000 000 neplatí vůbec a je pouze nástrojem pro zbídačení "lidí práce" :-)

Ostatně, na principu Keynesova multiplikátoru je založen známý systém "letadlo".

martina 30.10.2006 19:09

Re: Lord Tilton (ex Keynes)

To jako je fakt, nebo si děláte kozy?? 8-o

Ladislav N. 30.10.2006 18:56

Re: Lord Tilton (ex Keynes) - "...jeho ekonomie fungovala..."

Můžete to rozvést podrobněji?

dragon 30.10.2006 17:21

Re: Modrý ptáku, píšeš pěkně, ale moc dlouze. My v Kolbence nemáme moc času na čtení. Jak žiješ?

tak nečtěte, vidím, že je vám to stejně k ničemu.

No 30.10.2006 16:58

Lord Tilton (ex Keynes)

Autor opomenul dodat, Keynes byl homosexuál, bezdětný, byl citován v Norimberském procesu jako inspirace nacistické peněžní ekonomiky, že jeho ekonomie fungovala a že navíc rozhodně nebyl keynesiáncem.

Finist 30.10.2006 14:29

Multiplikátor

Nejsměšnější a nejabsurdnější na celém keynesianismu je dle mého soudu teorie investičního multiplikátoru. S pomocí logiky multiplikátoru lze totiž obhájit jakýkoli (většinou státní) výdaj absolutně na cokoli. Zvlášť v oblibě jsou obrovské monumenty - sám Keynes napsal že starověký egypt vděčil za své pohádkové bohatství stavbě pyramid  (státní investice co se namultiplikovala tak až z ní byli všichni egypťané bohatí). Takže milí politici napravo i nalevo  - stavte nám národní stadiony, pořádejte olympiády a velkou bídu vyřeší stavby velké čínské zdi, ať jsme nejbohatší na celičkém světě :-P 

Sch.glosátor 30.10.2006 14:08

Poctivé spoříci menšiny ?

Snad hloupé spořící menšiny....

Sch.glosátor 30.10.2006 14:07

iluze rostoucího platu ..

Je to tak. V tom pro negramotné spočívá kouzlo čísel.

Roman Rous 30.10.2006 13:44

Takže MP je rakouská škola ;-)

Nebo je to jinak?

Jen dodatek, který ovšem možná zazní v dalších dílech - centrální banka krade peníze malým střadatelům (říká tomu řízená inflace) a nutí je tak do rizikových investic, kterým tito střadatelé nerozumějí (akcie, fondy, nemovitosti). Skutečnost, že lidem krádež jejich úspor (inflace) nevadí, mě vždy naplňovala údivem. Možná je lidská psychologie opravdu nastavena tak, že iluze rostoucího platu je pro ně důležitější, než ztráta hodnoty minulých úspor :-(

Jan Daniel 30.10.2006 13:35

proč Keynes prorazil

Klíč Keynesova úspěchu a obrovské popularity jeho nepříliš logické teorie je naznačen až v závěru článku:

1) proč si získal nehynoucí obdiv u politiků a potažmo voličů: "John Maynard Keynes dal politikům a byrokratům do ruky mocnou zbraň. Byly odhozeny všechny zábrany. Již není nutné aktuálně platit, co bylo aktuálně zkonzumováno....Jestliže dosud bylo morální platit svoji útratu, tak od nynějška se stalo morálním nechat za sebe platit dluhy jiné."

2) proč ho mají rádi dokonce i ekonomové: "Ekonomové mohli sestoupit z nudných kateder a přijmout skvělá místa dobře placených poradců."

Stredocech 30.10.2006 11:41

Re: Umožnit centrálním bankám, aby vytiskly další peníze

Mě to spíše připomíná "Po nás potopa" a to nejen v ekonomické oblasti.

jozka 30.10.2006 10:22

Opet prijemne (neprijemne) poctenicko

Velice pekny clanek, jen cloveka desi stav veci..

Nejhorsi je, ze ve spolecnosti, kde se stava ziti na dluh standartem,  se clovek musi chovat stejne - nemuze si setrit na byt, jehoz cena - diky dostupnym hypotekam leti vzhuru - jo nabidka/poptavka..

A hlavne mu je jasne, ze pokud pujde do tuheho, a dluhy se budou muset zaplatit - stat je opet vezme tam, kde budou - neboli na uctech poctive sporici mensiny....

Sch.glosátor 30.10.2006 9:58

Umožnit centrálním bankám, aby vytiskly další peníze

je zločin ! Kdybych si tak počínal třeba  já, měl bych pak spoustu času za mřížemi přemýšlet kde jsem udělal chybu. Quod licet Jovi.... Ono "stejně budeme mrtvi" vychází z nepochopeného hesla "Carpe diem". Když sedlák vysadil ořešák, věděl, že sklízet budou až jeho děti. Keynesův  sedlák chce sklízet ještě za svého života. Současný politik chce sklízet ve svém volebním období, tedy za svého relativně kratšího politického života. Tak "Carpe diem" je  střídáno heslem "No future".

Peter 30.10.2006 8:11

Modrý ptáku, píšeš pěkně, ale moc dlouze. My v Kolbence nemáme moc času na čtení. Jak žiješ?