23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Iblís 12.12.2006 0:11

Re: Re: Zajímavé a po lopatě vysvětlené složité . . .

No přece s Evou, to byla jediná žena na Zemi. To je přece z genese jasné jako všechno.

miki 17.10.2006 17:26

Re: Re: Rozpínání vesmíru

Jasně, špatně jsem formuloval otázku. Měl jsem na mysli, zda se galaxie vzdalují od nějakého pomyslného středu stejnou rychlostí a zda se dá rozlišit jestli jsou některé blíže středu nebo dále (pokud vůbec nějaký střed existuje). A je-li potom pozorován nějaký rozdíl ve vlastnostech, jako je množství galaxií, v některém směru pozorování. V příměru s nafukovacím balonkem by se dalo očekávat, že v  místě třesku mohla vzniknout jakoby díra (anebo naopak v místě třesku je hmoty nejvíc ?)a zase vně by nebylo nic.

Vladimír Wagner 16.10.2006 7:29

Re: Rozpínání vesmíru

Liší se například tím, že rozpínáním prostoru se, na rozdíl od vlastního pohybu objekt, nemůže přemisťovat od jednoho objektu k druhému. Vzdálené galaxie (nebo prostor) se nerozpínají rychleji než okolo nás. Prostor se rozpiná stejně všude, ale když bude mezi námi a galaxií větší vzdálenost, bude se od nás tato galaxie vzdalovat rychleji (na jednotku prostoru je rozpínání stejné ale mezi námi a tou galaxií je těch jednotek víc). To, že se vzdálenější galaxie vzdalují rychleji, pozoruje pozorovatel v libovolném místě vesmíru. 

karel 15.10.2006 17:32

Rozpínání vesmíru

Není mi jasné, jak se liší vzdalování dvou objektů, např. galaxií vlivem rozdílné rychlosti od vzdalování vlivem rozpínání vesmíru. A proč by se měly vzdálené galaxie (nebo prostor) rozpínat rychleji, než ty okolo nás ?

miki 12.10.2006 12:11

Plochý vesmír

Vysvětlí mi někdo, zda plochý vesmír znamená tvar plochého disku ? A má to příčinu v rotaci původní singularity ?

Vojta 12.10.2006 9:09

Re: Re: Re: Kinkor je blázen

Problém je právě s tím pojmem "vznik". Pro Kinkora (a nejen pro něj) "vznik" znamená, že běžel čas, ve kterém nebylo nic, pak nastal okamžik (či období) vzniku, pak běžel čas, ve kterém bylo něco. To se hodí třeba pro vznik hvězd, planet a spousty dalšího, ale prostě se to nehodí pro vesmír. Právě proto, že neexistuje žádné "před vznikem vesmíru" (neexistuje tedy fáze "nic").

Nechápu, co Vám vadí na "nejabstraktnějším pojmu". Proč by z toho měla plynout nějaká nelidskost, či neexistence vědeckého poznání.

Jirka 11.10.2006 14:49

Re: Pár dotazů

Muzeme cokoli. Otazka je, jestli to dokazeme.

mirek 10.10.2006 18:45

Re: Re: Re: Kinkor je blázen

Asi máte pravdu, ovšem určité slabiny tady jsou. V prvé řadě je to správné určení vzdáleností a rychlostí z Hubblova červeného posuvu. Jistě víte, že Hubblova konstanta se několikrát měnila. Jsou názory, že posuv způsobují vlivy na cestě od zdroje k pozorovateli - gravitační, rozptylové, co vliv temné hmoty a energie ? Nevím, je-li jisté určit vzdálenost stovky milionů nebo miliard světelných let. A bez znalosti přesné vzdálenosti jsou gravitační výpočty zkreslené. O reliktním záření se také dají najít pochybnosti. Takže bych raději použil formulaci - je to velmi pravděpodobné.

Jirka 10.10.2006 16:38

Re: Re: Kinkor je blázen

Nazor na to mit muze. Bohuzel pak bude muset vysvetlit spoustu zasadnich jevu, ktere pozorujeme a ktere jsou s timto nazorem v primem rozporu.

Mozna jsou jini snilci nebo blazni. Ale clovek, ktery odmita prima pozorovani, je hlupak.

Jirka 10.10.2006 16:36

Re: Re: Re: kvantové fluktuace

E znemena energie, nikoli elmag energie.

Jirka 10.10.2006 16:33

Re: Re: Re: K vysvětlením p. dr Wagnera

Zrejma ma na mysli nejakou zobecnenou verzi te rovnice. Chapu, ze ji muze nazyvat stale stejnym jmenem.

Jirka 10.10.2006 16:31

Re: Re: Re: to Zbyněk- poslední odpověď by mohla zaniknout na min. stránkách, proto ji dám i sem.

Studium fyziky je samo o sobe naprd.

Jirka 10.10.2006 16:30

Re: temná inteligence ?

Tak preklad anglickeho slova "dark" se mezi fyziky diskutuje pomerne dost casto (ale rozhodne to neni napln jejich prace). Nekteri slovo "temna" naprosto odmitaji, jinym se libi jako zajimavy lingvisticky orisek a jinym zase prave proto, ze ma zajimave vyznamove pozadi. A diskuse budou trvat i nadale.

RD 10.10.2006 15:49

Pár dotazů

Měl bych jenom pár dotazů, je možné aby byla gravitace a silová pole samy o sobě považovány za prostory? Mohlo by to co označujeme "velký třesk" být pouze přechodem mezi podobnými prostory. Můžeme to co se u teorie strun označuje strunami a svinutými prostory, v rámci našeho prostoru označit za "vzdálenější prostory" ? Omlouvám se, pokud se ptám hloupě.

Ondřej 10.10.2006 12:43

Re: Re: Kinkor je blázen

No, víte, ale ono to JE prokázáno. Je vědecky prokázáno, že vesmír jakožto prostoročas má počátek. Tedy že existuje okamžk vzniku prostoročasu, zvaný poněkud nešikovně "velký třesk". Tvrzení že hmota existovala i před velkým třeskem je prostě nesmysl - ve smyslu času neexistuje "před" velkým třeskem, neboť neexistoval čas.

Je pozoruhodné, že myšlenka "věčnosti" nebo "času bez času" nebyla pro naše předky z dob středověku (tuším že už svatý Augustýn vyslovil myšlenku, že bez hmoty neexistuje čas) tak obtížně stravitelná, jako pro pana Kinkora století jednadvacátého...

Ale máte pravdu, pan Kinkor může věřit, čemu chce. Jen se obávám, že jeho vesmír je značně omezen. Jeho vesmír je "jen lidský abstraktní (dokonce nejabstraktnější) pojem". Já bych skoro řekl, že vesmír pna Kinkora je spíše nelidský (škrtám "pojem"). Nejen že nepočítá s realitou andělů, víl a dryád, s tajemstvím a krásou, on už nepočítá dokonce ani s vědeckým poznáním.

mirek 10.10.2006 9:04

Re: Kinkor je blázen

Pan Kinkor pouze vyslovil domněnku, že hmota ve vesmíru existuje a bude existovat věčně, že nebyla stvořena nebo nevznikla z ničeho. Na tento názor má stejné právo, jako jiní na názor náboženský nebo názor vycházející ze současných modelů vesmíru. Není o nic větší blázen, než zastánci jiných názorů, do té doby, než všechno bude bezpečně prokázáno.

L 10.10.2006 8:23

Ruseni malych tymu

Jde o penize, to je jasne. Navic ta primitivni predstava, ze se postavi velky dum a tam se vsechno umisti je tak jednoducha a skvela, ze tomu malokdo odola. I v te vede jsou tendence monopolni. Udelame si monopol a pak si delame, co chceme. Tahle veda neni nic jineho nez prumyslove odvetvi a snahy po monopolu jsou tam take. Na vedu se rozdeluji penize a kazdy chce vic, tak uz to byva a neni na tom nic divneho.

frkl 10.10.2006 8:20

temná inteligence ?

Dávám ke zvážení, zda by se nemělo zaměnit slovo "temná" za přijatelnější jako tmavá, neviditelná nabo možná imaginární , aby poté vycházely slušně výrazy jako "....... univerzální inteligence " , viz nová tendence k popisu "Boha a spol.".

Honza 10.10.2006 0:39

Re: Matematici bez univerzitnich titulu

Vazene L,

uvadite priklady  z doby  stare 100 a vice let. Ano, tehdy se spickova veda delala obcas (ne vyjimecne) i v kabinetech gymnazii. Zkuste ale uvest JEDINY priklad vyznamneho objevu za poslednich 20-30 let, ktery by udelal nejaky solista jako vedlejsak, bez podpory vedecke instituce (at uz verejne ci soukrome) a profesionalniho tymu. Netusim, proc nemate rad zrovna akademii a ne treba nejakou universitu. Verte, ze tam i onde existuji spickove skupiny svetove urovne. Neni treba si delat iluze, ale ceska akademie na tom neni ve srovnani se zbytkem sveta nijak tragicky. Rekl bych ze vazeno mnozstvim penez do ni tekoucich je na tom dokonce vyborne.

Borek@Exil 9.10.2006 21:46

Re: Re: Solidní výklad, pane Wagner.

A ja si stejne myslim, ze je Zemwkoule duta a my zijeme na te vnitrni strane. Takze se Australane pohodlne udrzi diky odstredive sile.Jinak by prece spadli.

kanuk 9.10.2006 21:15

Re: Re: K vysvětlením p. dr Wagnera

Šerlokovi. Já ani tak moc ne. On má dost na to (vědecky), aby tento názor nemusel propagovat ke zvýšení svého "renomé".

kanuk 9.10.2006 21:10

Re: Re: K vysvětlením p. dr Wagnera

The Schroedinger Equation of the Universe - S.W. Hawking - University of Cambridge ve

Schroedinger. Centenary Celebration of a Polymath - proceedings on a conference, London 1987, edited by C.W. Kilmister (Cambridge University Press, Cambridge, UK, 1987), s 176-179.

Račte se dohadovat s prof. Hawkingem, ne se mnou. Já tomu rozumím jako koza petrželi.

Zbynek 9.10.2006 20:27

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Drobna poznamka

Dobrou noc a dobrou chut' :-)

VLK 9.10.2006 20:24

Re: vzdalenost

No tady je ten problem s konformnim casem. On totiz na tak velkou vzdalenost neexistuje. V te vzdalene galaxii existuje jen to, co je do toho casu pred 5 mld lety. To co je potom, to jeste neni. Ale stejne to plati z jejich pohledu - ve vzdalenosti 5 mld sv. let od nich nasim smerem je jen to, co je o 5 mld let mladsi nez jejich cas. Z te tlakove vlny neni uniku, tedy pokud jsme v trirozmernem prostoru. Ale kazde misto si muze predstavovat, ze je stredem. Overit si to je mozne pouze presunem mezi temito misty - cimz se vyrusi ten zdanlivy casovy rozdil. To je dusledek OTR. A proto jsem s tim mel psychicky problem uznat nejakou inflaci nad horizont udalosti. Vicerozmerny vesmir je resenim.

Vlasta.on 9.10.2006 20:22

Re: Re: to Zbyněk- poslední odpověď by mohla zaniknout na min. stránkách, proto ji dám i sem.

Studium fyziky.

J.G. Pašek 9.10.2006 20:22

s ženskou . . .

. . . .  . . . hele, víš proč Kain zabil Ábela? Protože mu dal ránu . . . .

Vlasta.on 9.10.2006 20:21

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Drobna poznamka

Gratuluji;-)

Jirka 9.10.2006 20:21

Re: K vysvětlením p. dr Wagnera

Ale tech moznych scenaru je spousta. Otazka je, jak dobre jednotlive teorie odpovidaji mereni.

Nevim, co SH chtel aplikovat na cely Vesmir, ale Schroedingoerova rovnice to urcite nebyla, nebot ta je spatne i pro ten hloupy elektron a vedel to uz sam Schroedinger.

Jirka 9.10.2006 20:18

Re: Zajímavé a po lopatě vysvětlené složité . . .

S kym mel Kain deti?

Jirka 9.10.2006 20:17

Re: to Zbyněk- poslední odpověď by mohla zaniknout na min. stránkách, proto ji dám i sem.

Je to zajimava predstava. Ovsem co Vas k ni opravnuje?