25.4.2024 | Svátek má Marek


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Bohuna 27.7.2006 12:52

Re: Re: Popularizovat vedu

Nejlépe se daří popularizovat vědu Petráskovi zde

http://www.hypothesis-of-universe.com/index.php?nav=m

Honza. 8.7.2006 7:55

Re: Popularizovat vedu

Popularizovat vědu, to je nutnost pro všechny, kteří to dokáží. Nemáte pravdu v tom, že by "soudružky" nemohly svým žákům např, popularizovat astronomii, nebo matematiku. Ahoj.;-D

Auiam 7.7.2006 14:56

Popularizovat vedu

v zemi, kde jsou skoly plne byvalych soudruzek, nelze.

terra 7.7.2006 12:14

Zpátky k věci

Pánové ano, každý z nás více nebo méně moudře popisuje to, co z profese zná. Ale já bych se rád vrátil k nadpisu článku, pod kterým je tahle diskuse. Rád bych totiž souhlasil s tvrzením pana Bartoně, že popularizace vědy je po čertech obtížná. Zkusil jsem mnohokrát, občas jsem se nestíhal divit. Musíte totiž věc, kterou chcete popularizovat primo: velmi dobře znát (ale mějme tuto podmínku za splněnou). Secundo: musíte se vyhnout používání málo známých technických termínů a mluvit "aby vám rozuměl váš pradědeček" (jak říkal jeden můj profesor, kdykoliv jsme příliš propadali okouzlení z odborného slangu). A tertio: musíte zvolit zábavnou, poutavou formu, což nemá zhusta nic společného s vlastní profesí, ale je spíše otázkou talentu, výřečnosti a konec konců i povahy. A technických a finančních možností, jak mi kdysi argumentoval jeden známý, když jsem se pozastavoval nad rozdílnou úrovní popularizace vědy v ČT a v dokumentech BBC... A tak bych raději než zjištění, že pan Vašíček je prostě jen dalším z řady experimentátorů, kterým pokus o popularizaci složitého námětu ne až tak vyšel:-), nalezl v diskusi nějaký námět, zkušenost, prostě něco, co neznám, a co by všem experimentujícím pomohlo k lepším výsledkům jejich popularizačních pokusů (nebo je alespoň potěšilo zjištěním, že jsme na tom všichni stejně). Tohle téma mě vážně zajímá. Krásný den.

moebius 6.7.2006 20:56

Re: Re: průlom

druhé jmého Melkora je Morgoth, Temný nepřítel světa

Patron Divný 6.7.2006 20:53

Po přečtení článku pana Vašíčka

jsem se zotavil tím, že jsem několik hodin četl Feynmanovu knihu O povaze fyzikálních zákonů.

melkor 6.7.2006 20:49

Re: průlom

Jasne. Ten chybejici rozmer je bozske osviceni. Nebo alespon Astar Seran. :-D:-D:-D(Y)

Ivo Vašíček 6.7.2006 19:51

bylo li to kolem roku 1980, mohla si myslet, že máte lepší informace než ona

To mně se stalo, že jsem se ještě jako žák střední školy v roce 1979 dozvěděl od A. Delonga na jehož neoficiální přednášku mě propašoval starší kamarád, že proton a neutron jsou tvořeny trojicemi kvarků. Když jsem to později řekl ve škole učitelce fyziky považovala to za naprostý blábol. Nedělitelnost nukleonů byla tehdy oficiálně považovaná za absolutní fakt a jeho zpochybňování bylo považováno téměř za kacířství. Za dva roky na vysoké se už o tom nesměle zmínil i přednášející v obecné fyzice nám prvákům (Tuším,  že to byl Kučírek).

Alex 6.7.2006 19:39

Hlavní Vašíčkova pitomost je ale

přeci v tom, že nás přesvědčuje, že "základní částice hmoty" nejsou vůbec žádná hmota (to jen zaostalí tupci ji prý považují za hmotu), ale jen ajen "informace". Takže já jako laik mám teď věřit tomu, že v moderních urychlovačích částic se teď neurychlují na obrovské rychlosti částice hmoty, ale matematické rovnice?! Nevadí, představím si ty rovnice napsané na papíře a zmuchlané do kuličky, a je mi zase dobře, jako každému zaostalému tupci.

moebius 6.7.2006 18:07

průlom

možná že průlom do znalostí hmoty nebo pochopení, co je to vesmír příjde z úplně jíné strany než od kvantových fyziků. Fyzice totiž stále chybí jeden "rozměr" poznávání skutečnosti, jakoby se pohybovala v ploše tam, kde je prostor. A těžko udělat tenhle "kvantový" skok, když fyzici ani netuší, že jim něco chybí.

P.P. 6.7.2006 17:46

dekuji

Pane Vasicek dekuji. Kdysi mne toto tema hrozne zajimalo a precetl jsem par knizek. Nejsem odbornik ale samozrejme kulickovy model je pro deti v zakladni skole.. Nedejte se znechutit, jsou i neodbornici, ktere tema zajima ale kteri se zivi jinou odbornou a vedeckou praci a na teorii relativity a elementarni castice jiz nema cas. Jenom vzpominam, jak na maturite jsem dostal otazku "elementarni castice" ktera se povazovala za "blbou" protoze reknete proton, elektron a neutron a uz nemate cim vyplnit zbyly cas na tech 15 minut. No a ja jich tam tenkrat vyjmenoval asi 50, komise vcetne pani profesorky trochu cucela. No, vzdalena minulost.

jepice 6.7.2006 16:21

Re: Re: Re: když, je to delší čtou to jen ti které to nadstandartně zajímá

Fakt ?  Trochu jsem na chvilku znejistěla, nicméně souvětí dál považuju za souřadné.  Třeba jako: Očesali bychom jablka a ani hrušky bychom na stromech nenechali.

Ivo Vašíček 6.7.2006 15:32

nejsem takový pesimista

nejsou jen odborníci a diletanti. Jsou i lidé, kteří o takových věcech nepřemýšleli, protože je to nenapadlo, brali to jaksi samozřejmě a přehlíželi to. Nemám ambice sdělovat pravdu, ale ukazovat příležitosti k přemýšlení. Kdo není blbý zdroje informací si najde a o to mi jde. 

Jan H. 6.7.2006 15:09

Re: Re: když, je to delší čtou to jen ti které to nadstandartně zajímá

"...jmen vlastních a ani interpunkce by vám pak možná nebyla tak cizí" si zaslouzi snad jen poznamku "at prvni hodi kamanem, kdo je bez viny"...

Ivo Vašíček 6.7.2006 13:42

záleží na tom, v čem se pohybují

Draftová rychlost elektronů (při el. proudu) je v kovech v řádech cm/s. Ve vakuu se může pohybovat téměř i rychlostí světla, záleží na okolním poli. Nicméně pro skutečně reálnou představu musíte zapomenout na to, že jako objektová částice vůbec existuje a zůstat u těch vyvolaných interakcí. Zachycení elektronu atomem je tedy jen rozšíření možných kvantových stavů atomu doprovázené příslušným nárůstem energie. Proto ta abstrakce ta informace se změnila a ta změna je ta energie a to už jsme jen krůček pochopení OTR. Proto AA zvolil konstantní rychlost světla.

zcr 6.7.2006 13:35

no ale sranda zacina uz pri

rychlostech blizkych c - to se pak deji veci, uz u treti rady prechodnych prvku se projevuji tzv. relativisticke efekty, u tech nejtezsich prvku (4. prechodna rada) jsou dokonce schopny zvratit nektere trendy ve skupinach.

Dan z Piesku 6.7.2006 13:33

Re: Re: Re: Copak kulicky, bobova draha

Na S1 orbitále a pre veľmi ťažké prvky sú rýchlosti elektrónov relativistické. T.j. nie celkom rýchlosť svetla, ale temer (ako limita). Veľmi pekná je i predstava rýchlostí nadsvetelných, lebo posledný elektrón hmotného atómu vo vysokoteplotnej plazme sa pohybuje vo všetkom inom, len nie vo vákuu. Dodegenerovať atómové jadro od posledného elektrónu je fuška.

Dan z Piesku 6.7.2006 13:22

Re: když, je to delší čtou to jen ti které to nadstandartně zajímá

Vyprovokovať ľudí možno všelijako aj priblblým článkom evanjelistu bez schonosti vyjadrovania a pochopenia. Tao hmoty nie je v rovniciach ale v hyperbolách. Len zamilovaným nevadí nevábny šat matematického aparátu, ľud bežný potrebuje príbeh s hyperbolou prenositeľnou do normálneho života. Tam má miesto viac vlnová gulička s ťažiskom (maticou vlastností) prejavujúca niekedy svoju hybnosť, inokedy náboj a pravidelne svoju nepodstatnosť. Až v množstvách nad 10 na 20-tu sa pre nás začína javiť ako hmotný objekt.

Šteky na 2 či 10 tisíc znakov ľudia ešte čítajú, ale že by normálni ľudia s radosťou čítali vý/plody samozvaného spasiteľa o potrebe prehodnotiť modely významné až po zosilení o 20 - 30 poriadkov? ....:)

No a diletanti vás zotrú, odborníci sa na to ani nepozrú. Poznáte niekoho, kto má reálne nezanedbateľný prínos k rozvoju teórie kvantovej fyziky a číta česky, dokonca NP?

Za Feymanom je obrovské prázdno. Kto je Tony a Patrick - čo naozaj odborné publikovali? (Jednoducho a zrozumiteľne je len iné označenie pre marketingovú masáž ľudí s IQ viac ako sigma pod priemerom.)

Kedysi sem písaval Dr. Wagner(nezamienať s dnes píšucim Wagnerom), dokonca dobre, ale už to vzdal. Písavanie do NP už vzdalo mnoho starých autorov. Prečo pchať vedu konzumentom politického bulváru pod nos???

John 6.7.2006 13:20

Re: Re: Copak kulicky, bobova draha

elektron, jakožto částice s kl. hmotností 510 keV se nemůže řítit rychlostí světla. Tuším, že typická rychlost elektronů v AO je kolem 10^5 m/s. Ale nekamenujte mne, pokud to není správně. Studium chemie mám už pár let za sebou.

Dan z Piesku 6.7.2006 12:49

Re: Copak kulicky, bobova draha

Obľúbená průpovídka môjho brata, ktorý má m.i. dektrét od prezidenta práve na fyziku znie: "Človek si myslí, že život je ako hokej - sem tam nejaká rana a inak sa potáca (bruslí) od mantinelu k mantinelu. Lenže občas sú tie mantinely prekliato blízko a tak ideme z kopca, opačným smerom a bez možnosti odbočiť ako na bobovej dráhe."

Rovnako to platí, podľa mňa, aj pre elektróny: elektrón sa zviditeľňuje až interakciou s iným hmotným objektom, rúti sa rýchlosťou svetla, je vlnou a má štatisticky obemdzené možnosti pohybu po bobovej dráhe, ktorá sa križuje s inými vo všetkých (zredukovaných) štyroch smeroch a vďaka náboju jeho pohyb umožňuje bezkolízny pohyb v priestore tak nahustenom, že bez pohybu by sa tam všetky rovnako nabité častice stacionárne jednoducho nevošli. Tak ich teda spútame modelom. A môžeme pokračovať chlievikmi ...

Ivo Vašíček 6.7.2006 12:40

omlouvám se

s tím češtinem jsem měl vždycky problém. Zkusím se polepšit.

jepice 6.7.2006 11:50

Re: když, je to delší čtou to jen ti které to nadstandartně zajímá

Pane Vašíčku, bylo by možná fajn, kdybyste si občas přečetl něco v češtině, třeba i kvalitní překlad čehokoli, co vás zajímá. Byl byste pak možná víc nakloněn dobrému českému zvyku skloňovat podstatná jména včetně jmen vlastních a ani interpunkce by vám pak možná nebyla tak cizí.

zcr 6.7.2006 9:51

Copak kulicky,

ja jsem napriklad odhodlan ve svem popularizacnim usili dokonce atomove orbitaly oznacit za "chlivky na elektrony", jak se o tom zanedlouho budou mit sanci presvedcit jiste objekty meho pedagogickeho snazeni (nastesti natolik mlade, ze o korpuskularne-vlnovem dualsimu a psi-kvadratu se jeste doctou pozdeji a pohled na hmotu si poopravi ;o)

Ivo Vašíček 6.7.2006 9:37

když, je to delší čtou to jen ti které to nadstandartně zajímá

takhle lze lidi vyprovokovat třebas i k tomu, aby si o podstatě hmoty přečetli něco více. Doporučuji např. KVANTOVÝ VESMÍR od Tony Hey a Patrick Wlters je to psané jednoduše a srozumitelně. Těch modelů a pravd je více (žádná není absolutní), ale všechny mají jedno společné - s kuličkovým modelem je však nelze pochopit.

evergryn 6.7.2006 0:16

lehky popular

Lehky popular na dane tema:

http://h1.ripway.com/CzLysenkoLaudatio/Explosive_swimware_Czech_made.txt