16.4.2024 | Svátek má Irena


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
jonáš 2.5.2006 12:40

Re: Chci být klient

Však už klientem jste, a to klientem zdravotní pojišťtovny. Ten vztah se dál nepřenáší, se svým autem jste klientem autoservisu, nikoli klientem konkrétního automechanika, který práci provede. Tomu se říká dělba údělu --

Vladimír 2.5.2006 13:06

Re: Re: Chci být klient

To bych byl se svým autem akorát klientem pronajímatele. Ale světe div se, v automobilismu to funguje a doktor aut v autoservisu se ke mně nechová jako bych byl "pacient", ale právě jako ke klientovi.

vládík 2.5.2006 18:36

Re: Re: Chci být klient

Jsem klientem té pojišťovny (auto), ale také toho, komu pojišťovna za mě platí - tedy servisu. A v dobrém servisu se ke mě jako ke klientu chová každý zaměstnanec, tedy i ten opravující automechanik.

ola 2.5.2006 14:24

Re: Chci být klient

Ve výrazu KLIENT je více trhu. Ale je v našem zdravotnictví alespoň trochu trhu? Všude v Evropě je spoluúčast při návštěvě lékaře- t.j. já se mohu rozhodnout komu své peníze dám a ne přes nějakou pojišťovnu. Majitel auta taky nemá smlouvu s autoopravnou. Za naši  zdravotní daň- 180 mld Kč celkem- tedy asi 600 Euro na občana na rok máme až moc- de facto totéž, co např. v Rakousku mají za 2400 Euro. A tam je spoluúčast 25%, u nás 8%- nejmenší z celé EU. Zdravotnictví a regulované nájemné je posledný relikt socialismu. Já vím i Vy byste chtěl, aby se k Vám choval doktor jako ke klientovi- ale nechtěl byste za málo peněz moc muziky, když pomineme vlídnost, slušnost, ale myslíme ekonomicky- což je  v současné době to hlavni. Nemějte obavu, i kdyby   ČSSD volby vyhrála, tak socialismus ve zdravotnictví skončí. Ta má jedno kouzelné slůvko v programu- PŘIPOJIŠTĚNÍ- určitě to nebude na jednolůžak s televizí v nemocnici, ale možná na celou ambulantní péči., vážený kliente.

AeroKarel 2.5.2006 12:03

"Modernisté netuší, že medicína a poskytování zdravotní péče je cosi jiného než byznys. "

No, řekněme také něco jiného. Ten busines je přítomen odjakživa. A zlatý busines proti DRáthovu činění .......

MUDr Jiří Kilian 2.5.2006 15:55

Re: "Modernisté netuší, že medicína a poskytování zdravotní péče je cosi jiného než byznys. "

Já teď zrovna nevím, co je to busines, takže se mi těžko srovnává.

van 3.5.2006 10:52

Re: Re: "Modernisté netuší, že medicína a poskytování zdravotní péče je cosi jiného než byznys. "

"BUZINES" je když zaplatíš a nic Ti za to nedaj, nebo jenom minimům. Tak to u nás běží - pohled prodávajícího.(Y)

Šedovous 2.5.2006 11:56

Pacient je člověk , který trpělivě snáší své obtíže a léčbu, netrpí,

aspoň od objevu účinků odvaru z makovic.Otázkou je co se chce nakupovat aprodávat pod neviditelnou rukou trhu. Že by zdraví, nebo léky,nebo zákroky ?

A poznámka, platíte si povinné pojištění abyste měli bezplatnou péči. Pokud někdo z takového pojištění vytvoří zisk, tak vás vlastně okradl na péči.Lda že by pojišťovny připlatili naten zisk, ale to by zase pojištěnci museli připlatit pojišťovně aby mohla připlatit na ten zisk.....

Modrá tlupa neví co kecá.

Vladimír 2.5.2006 12:06

Re: Pacient je člověk , který trpělivě snáší své obtíže a léčbu, netrpí,

Neplatím si pojištění abych měl bezplatné změření tlaku a aspirin.

Oranžová tlupa neví co kecá.

Šedovous 2.5.2006 12:14

Neplatím si pojištění abych měl bezplatné změření tlaku a aspirin.

No to já taky ne.(Tucet kapslí acylpirinu s vitaminem C je za 42 peněz:-P).Operace srdce katetrizací po infarktu prej přijde o něco málo dráž.:-DT(l)upoune.Modrej.(Y)

Vladimír 2.5.2006 13:11

Re: Neplatím si pojištění abych měl bezplatné změření tlaku a aspirin.

Tak ať si klient může vybrat, jestli 100x aspirin nebo 1x operaci srdce.

Za vašeho vedení to je jenom 100x aspirin a 0 operací srdce, protože limit už byl vyčerpán, nebo odmítli jsme se dát znárodnit, anebo mě se nechce vás operovat.

Fakt, využijte váš socanskej volnej pohyb osob ve vaší socanský EU a odstěhujte se do podle vás socanů socanskýho Německa a tam si to zkuste hlásat. No vidíte, a ani jsem vás nemusel poslat do prdele.

Šedovous 2.5.2006 14:24

Klid příště se nežinýrujte, já už trefím.

Ovšem pojistný plán 100 x Aspirin a při infarktu neresuscitovat má něco do sebe.Běžte do lesa na májovky.;-P

AeroKarel 2.5.2006 12:12

"Pokud někdo z takového pojištění vytvoří zisk"

Dodavatel roentgenů, rohlíků, prádelna, dodavatel léků, koneckonců zdravotníci svým platem .........

Opravdu chcete zisk vyloučit?

Nerad bych se vracel do oranžovo rudé prvobytně pospolní .......

Šedovous 2.5.2006 12:18

Milý luft Karle,

dodavatelé RTG procházejí výběrovým řízením, při správném výběrovém řízení a neviditelné ruce trhu urvané ze řetězů žádný zisk nevytvoří a ještě budou muset snížit náklady.....;-)... a tobě pojistné.;-D

AeroKarel 2.5.2006 12:39

Re: Milý luft Karle,

Výběrové řízení jako nástroj boje proti zisku - moc dobrý vtip.

Ovšem, kdo potom bude investovat do výrobce RTG, to nevím.

Vyleze-li DRáth z politických důvodů s ekonomickou hovadinou není třeba se toho honem chytit také. On z toho korýtko má, my ne.

Pokud by to uvedl ve skutek, budeme z toho mít jen škodu. Takzvaně "neziskové" fungování (ovšem jak pro koho) mám dosud v živé paměti. Děkuji, nechci.

Stredocech 2.5.2006 12:25

Ale Šedovousi, zisk ze zdravotního pojištění vytvářejí třeba

farmaceutické firmy a třeba dodavatelé všeho možného pro nemocnice. Nemůžete nevědět, že právé "nezisková nemocnice" může být sakra zisková právě pro dodavatele všeho možného a zprostředkovaně i pro své vedoucí pracovníky, kteří podepíší příslušnou smlouvu.

Soukromá nemocnice bude třeba výnosná pro své majitele, ale prostor pro podepsání smlouvy nestandartně výnosné pro dodavatele na úkor nemocnice je tady menší (neříkám nulový).

Šedovous 2.5.2006 14:19

Re: Ale Šedovousi, zisk ze zdravotního pojištění vytvářejí třeba

Tak nevím, že všichni unisono řvou jak vlastně ty nemocnice musí nechtěně dotovat a poskytovat jim nechtěně půjčky když ty nemocnice neplatěj a dodavatelé jsou na pomezí krachu !?

Hochu tady nám někdo něco chce nakecat. A tvůj poslední odstavec beru jako příklad nezřízeného optimismu;-)

MUDr Jiří Kilian 2.5.2006 14:45

Re: Pacient je člověk , který trpělivě snáší své obtíže a léčbu, netrpí,

Zdravotnictví je významné politikum. Ale pro účely té mé rozvahy bych nyní politiku nechal stranou. Šlo mi o ryzí charakter vztahu, který je dán mezi pacientem a lékařem především potřebou péče a možnostmi medicíny tuto potřebu uspokojit.

jepice 2.5.2006 16:41

Máte to nějak popletené, Šedovousi

Kdyby například lékař  - OSVČ nevytvořil žádný zisk, byl by blb, kdyby v tom pokračoval, protože by umřel hlady. Jestli máte pocit, že vás lékař, který peníze od pojišťovny, zbylé po uhrazení nákladů, použije pro svou potřebu, okrádá na péči, svěřte se svému ambulantnímu psychiatrovi.

Šedovous 2.5.2006 16:59

Ale jepičko, holubičko moje,

soukromý doktor vytváří zisk. Z jednoduchého důvodu. Jeho platba od pojišťovny, zejména té "Musílkovské" VZP se znamenitě liší od platby fakultní nemocnici, jak už mnou výše popsáno.

Pac a pusu.

jepice 2.5.2006 18:51

Pac a pusu, Šedovousi.

Kdyby ordinace ambulantního lékaře nebyla soukromým zařízením, ale třeba obecním, žádný zisk by pochopitelně nevytvořila. Proč by to dělala? Peníze by se rozpustily do stovek nezbytně nutných nákladových položek a stále by chyběly. Princip je stejný, ať se jedná o malou ordinaci o třech lidech anebo obří špitál se stovkami zaměstnanců. A je celkem jedno, jestli VZP platí paušál anebo výkony.

Ivan Nový 2.5.2006 11:11

Pane Kiliane,

pacient to je dnes jen kus masa. Klient to je něco jiného, je to někdo kdo si může vybrat, kdo bude řešit jeho problém a kolik a komu za to zaplatí.

MUDr Jiří Kilian 2.5.2006 11:57

Re: Pane Kiliane,

Víte, jsem přes 30 let pediatr a ještě nikdy mne nenapadlo, že se starám o kousky masa. Vztah dítě-rodina-společnost, založený na principu vztahu buňka-orgán-organismus-.společnost, který lze vyjádřit graficky jako soustředné kružnice,  určuje jak pojetí pacienta, tak pojetí péče, kterou mu poskytuji na základě jistě chabých medicínských znalostí.

Řešení kolik komu kdo zaplatí do těchto vztahů plést nechci, to je věc státu a  manažerů .

Aleš Procháska 2.5.2006 11:07

To si určitě děláte legraci

Pane doktore,

váš článek vychází z jediného nepravdivého předpokladu a tudíž je zákonitě celý špatně. Tím předpokladem je tvrzení, že zdravotní péče není zboží. Bohužel, všechno lidské a ekonomické chování nasvědčuje tomu, že zbožím je - za peníze lze koupit lepší či alespoň nějakou lékařskou péči, za peníze lze pořídit i takovou "drobnost" jako jít k takovému lékaři (nebo nemocnici - firmě) který přijme pacienta - klienta v ten čas na kdy si jej pozval a nenechá jej hodiny sedět v čekárně. Zdravotní péče něco stojí, lidskou práci, materiál, nástroje, přístroje, budovy, energii, dopravu a zatím nejvhodnějším nalezeným měřítkem těchto nákladů jsou peníze. Pomocí nich můžete vybalancovat například práci věnovanou na zdravotní péči a práci věnovanou na získávání potravy, aby se například nestalo, že všichni budou léčit a nikdo nebude péct chleba. Proto si myslím, že je nejvhodnější, když zdravotní péči přiznáme její tržní hodnotu a nebudeme ji násilně cpát do kategorie ne-zboží, stejně jako se to občas dělá s bydlením, vzděláním, státní správou a konec konců i tím jídlem.

MUDr Jiří Kilian 2.5.2006 11:41

Re: To si určitě děláte legraci

Milý pane Prochásko,

článek se týká jednoho ze dvou účastníků vztahu lékař.pacient přímo, druhého nepřímo. Máte za to, že jde o zboží, které lze koupit.  Vše soustřeďujete na peníze. Ty hrají důležitou roli, ale ne jedinou a to nechcete přijmout. Dám Vám příklad : Lze za peníze koupit zdraví ?

Vzdělání mít za zboží, to je hodně mechanisticko materialistický pohled. A lékařtví jako prodejnu si vskutku představují zarputilí ekoomové a manažeři.  Vy máte za to, že to cpu někam, kam to nepatří, já zase mám za to, že pojímáte přiliš mechanisticky takovou věc.

Náš pohled na svět je nejspíše různý. To není na škodu. Na škodu je, když jedni nechtějí vnímat druhé pro zarputilost apriorní. Já se opravdu nepřu o vlastnictví pravdy, konečně pravdu vlastnit nelze. Já jen ukazuji vlastní vnímání a nabízím ostatním o něm uvažovat.  Zkouším dovést koně k vodě, nenutím ho pít.

Malý aston 2.5.2006 12:00

Za peníze je možné koupit léčení

Souhlasím,že za peníze nelze koupit zdraví. Za peníze je však možné koupit péči,pokud ji potřebuji.Slovíčko sem,slovíčko tam,o to se nebudu přít. Věřit v lékaře jako Boha,mi nikdo nemůže nařídit,svého lékaře,kterého si platím přímo ze svých daní i bokem jako úplatu za jeho práci mohu za Boha považovat i bez víry. Vzhledem k svému povolání,raději zaplatím úplatek,a mohu přijít za svým lékařem v neděli,sobotu,v noci kdy má v nemocnici službu a jsem vždy pečlivě obsloužen. Můj lékař to dělá z lásky ke své odbornosti a poslání,ale také z důvodů finančních.To znamená,že lze péči o zdraví lidu zajistit kombinací obou názorů-poslání od Boha ,které je dobře zaplacené. Učitelé a lékaři mají to společenské uznání,které si svou prací zaslouží. Pokud jim v tom někdo brání,nejsme to my pacienti ani studenti,je to společenský systém,který jim to neumožňuje. Změnit systém mohou i lékaři a učitelé,pokud chtějí.Já se domnívám,že jim vyhovuje.

Vladimír 2.5.2006 12:08

Re: Za peníze je možné koupit léčení

Přesně, zdraví za peníze mít nelze, ale my klienti bychom rádi aspoň tu péči.

MUDr Jiří Kilian 2.5.2006 15:57

Re: Re: Za peníze je možné koupit léčení

Nemáte ji?

MUDr Jiří Kilian 2.5.2006 15:02

Re: Za peníze je možné koupit léčení

Věřit v lékaře jako v Boha Vám snad ani nikdo nenařizuje. Důvěra je velice dobrým předpokladem pro úspěch poskytnuté péče. Já nevnímám poskytnutí péče lékařem jako nějakou v pravém slova smyslu kupovanou službu, tedy za takovou, kde si vybere kdo chce co chce,  je to trochu jiné než v obchodě nebo v kadeřnictví nebo v hospodě,  kde jen někdy dáte na radu prodavače, když něco chcete. Zde přeci jen, pokud jednáte se zdravým rozumem, vyslechnete více a více dáte na slova toho doktora.

Společenský systém neurčuje nikdo jiný, než společnost lidí. Stát té sspolečnosti pak určuje podle toho, jak byl zvolen - v našem případě na principu parlamentní demokracie. 

V dané stati ale nešlo o tyto věci. Chtěl jsem ukázat, že jednak samotná změna názvu nemůže změni charakter vztahu lékař-pacient a jednak, že pávě ono pojetí klienta, tedy toho, kdo si vybírá podle toho, jaké má finanční možnosti a podle toho, co se mu zrovna zamane, není po skutečně nemocného člověka zrovna pojetí nešťastnější. 

Aleš Procháska 2.5.2006 12:14

Re: Re: To si určitě děláte legraci

Pane doktore,

odpověď na příklad je jednoduchá: někdy ano, někdy ne. Když si při nehodě přeruším míchu, za sebevíc peněz mi nová nedoroste - při současném stavu medicíny. Když chudý rolník v některé chudé zemi dostane infekční nemoc, umře, protože nemá peníze na antibiotika. Při tom by si za padesát dolarů zdraví i život snadno koupil.

Toto chápu a ani neomezuji vše na peníze. Jen tvrdím, že ve všech případech kdy jsme ve zdravotnictní limitováni penězi je nejvýhodně přijmout to, že zdravotní péče je zboží. Neznamená to ani, že by si každý musel platit lékaře sám - tržní přístup a zdravotní pojištění se nijak nevylučují. Ba dokonce i státní dotace, pokud je učiněna dostatečně opatrně a obecně se do takového rámce vejde.

Ale abych se vrátil k pojmu klient = pacient. Osobně si pod tím představuji to, že lékař prostě vyjde pacientovi vstříc tak jak to jen bude možné. Například, že si nepozve všechny pacienty na osmou ráno aby je pak nechal potupně čekat, ale třeba po půlhodinách aby čekali jen chvíli. A toho přístupu se bohužel nedosáhne přesvědčováním ale pouze tím, že k lékaři který toto nedodržuje nebudou lidé rádi chodit a on si tudíž nevydělá - toť princip trhu.