20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

ÚVAHA: Věda kontra ET

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Petr Knap 25.11.2006 21:24

Odpoved je v nas, ne mimo nas.

Mozna, ze prave vsechny zahady a otazniky za nezodpovezenymi jevy, nejsou nez "obycejna" realita. Problem ovsem je, ze mi s nasi vychovou, a celou socialni, ekonomickou a politickou kulturou umlcujeme dokonale u kazdeho jeho schopnost videt vic, nez je obecne pripustne. Neni proto nahodou, ze lidske objevy a dila ktere povazujeme za milniky, jsou vytvoreny casto "podiviny", "blazny", kteri byli v primem rozporu s autoritami a myslenim sve doby. Vzdyt prece i to, co povazujem dnes za vedu, neni nez zelezna kosile principu a metod, ktere nuti venovat pozornost jen tomu co je, co se da opakovat. kdo neuposlechne, je inkvizici vyloucen z vedeckych kruhu. Verni temto principum, jsme jako ta opice, kterou domorodci lovi tim zpusobem, ze vyprazdni tykev a nasypou do ni orisky. Opice do ni strci ruku, uchopi orisky a jiz nepusti, a stane se tak obeti vlastniho omylu. Opakuji proto, ze: "Mozna, ze prave vsechny zahady a otazniky za nezodpovezenymi jevy, nejsou nez "obycejna" realita," a dodavam, ze ktere ovsem my vidime jen tu malou cast, kterou nam dovoli nase schopnost videt. Pouzivame matematiku, geometrii, fyziku, chemii racionalnim "lineranim" zpusobem, zatimco ony byly v minulosti tajnou vedou, obsahujicim vic znalosti a vic moci, nez si dokazeme predstavit, a oni ji stale obsahuji, jenze my jsme slepi a negramotni. Jsme tak svazani dogmaty, ze nemame duveru v nasi vlastni predstavivost "imagination", nase vlastni "Ja" , ktere je "jedinou" branou k tajemstvi.

edison 4.5.2006 16:27

Ještě pár poznámek

1. První doložené zmínky o kruzích v obilí se týkají kruhů, k jejichž výrobě se přiznala partička anglických důchodců. Samozvaní „vědci“ (ufologové) prokazatelně a opakovaně nedokázali odlišit kruhy vyrobené lidmi od těch „opravdových“, ... dalo by se pokračovat dost dlouho, ale jisté je pouze to, že k výrobě kruhů v obilí nejsou potřeba mimozemšťané.

2. Homeopatie spadá do kategorie „většinou neškodné“ a její „působení“ popsal jeden pán před 2000 lety slovy „Věř a víra tvá tě uzdraví“. Vliv víry na funkci imunitního systému a zdraví obecně byl vědecky prokázán a říká se mu placeboefekt, takže bych tu neviděl žádný problém.

3. Jsem si téměř jist, že SETI je typickým příkladem toho, jak se dobrými nápady a spoustou výpočetního výkonu „plýtvá“ na věc od počátku zcestnou: Se znalostmi průměrného radioamatéra lze celkem snadno zjistit, že radiové projevy civilizace zmizí pod úrovní šumu po pár desítkách světelných let (počítáno pro příjem největší anténou světa a vysílání nejsilnějšími radary světa). Obecné trendy vedou ke snižování výkonů a jsou dostatečně logické na to, aby podle nich fungovali i ET. Snaha o zachycení něajkého signálu tedy má smysl jen u několika blízkých hvězd, kde ovšem stejně víme, že žádné obyvatelné planety nejsou.

Jan Hlávka 5.5.2006 6:35

Re: Ještě pár poznámek

Ad SETI: Je to tak. Navíc bych podotkl ještě další rozměr, který dobře vystihuje kreslený vtip, jenž jsem viděl v jedné knize. Vědci z programu SETI v něm sedí se sluchátky u počítačů, zatímco za oknem za jejich zády právě startuje burácející létající talíř a jeden z nich si stěžuje: "Jak máme slyšet nějaký signály z vesmíru, když je venku pořád takovej kravál?!" Závěr: Než začneme vynakládat úsilí a prostředky na pátrání po "jehle ve vzdáleném vesmíru," měli bychom se možná napřed více zabývat možnými (zdůrazňuji MOŽNÝMI) stopami přítomnosti ET u nás na Zemi.

edison 4.5.2006 16:17

Teorie o vědcích a množném čísle:-)

Nedávno jsem při čtení nějakého rádobyekologického blábolu formuloval zajímavou hypotézu: Články, ve kterých figurují vědci v množném čísle a bez dalších specifikací jsou nepravdivé, nebo alespoň zavádějící. Nezáleží na tom, zda mají s autorem souhlasit, či nesouhlasit:-) Zatím jsem nenalezl žádnou výjimku...

Autor článku „Věda kontra ET“ zde vědcům podsouvá tvrzení, pod která by se většina opravdových vědců nepodepsala. Tvrzení, že jsme ve vesmíru sami totiž nelze dokázat. Jelikoš pro výzkum mimozemšťanů nemáme žádné technické prostředky, tak se s nimi nikdo seriózní nezabývá. Až takové technologie budou, určitě je někdo použije i na ET. Dnes máme prostředky zatím jen pro výzkum ES planet a tento skutečně probíhá.

Enik 2.5.2006 15:22

"Upálit, neznamená vyvrátit!"

Tak tato slova jsou hystorickým faktem. Troufnu si tvrdit že dost výstižně charakterizují i tento problém, a nejen tento. Ono totiž samotné tvrzení že nemáme jediný důkaz o existenci ET, ještě neznamená že bychom měli nějaký důkaz o neexistenci ET. Tento fakt mi přijde docela zásadní. Když večer pohlédnu na jasné nebe a uvědomím si to obrovské množství zářících bodů, pak mne děsí myšlenka že bychom byli v celém vesmíru jediní. Nemáme sice jediný důkaz že je tomu jinak ale stejně tak nemáme jediný důkaz že je tomu právě tak! Až naše sondy "prošmejdí" každý kout vesmíru a nenajdou život, pak to bude sice argument ale stále to nebude důkaz. Velikost každého vědce spočívá v tom že umí přiznat svůj možný omyl!

Jan Hlávka 2.5.2006 5:38

Poděkování aneb Doslov

Zdravím všechny! Velmi mě potěšil zájem dikutujících, souhlas i nesouhlas. Nebyl jsem teď delší čas na webu, takže jsem neměl možnost reagovat a nestačím zírat na tu "bouři," dovolil bych si tedy aspoň pár "posledních slov."

1.) Drakeovu rovnici i Fermiho otázku znám a Saganův Kosmos mám na poličce hned vedle jeho Kontaktu (vynikající filmová verze!). A znáte vy např. projekt Colorado, aneb jak "objektivně" zkoumal věhlasný fyzik Edward S. Condon problematiku UFO, a co bylo tzv. Trikové memorandum?

2.) Nevadí mi skepticismus vědy k ET a neobviňuji vědce z nekompetentnosti - naopak, je dobře, že jsou skeptičtí, při zjevném nedostatku důkazu je to nutnost. Vadí mi ale, že je skeptický názor předkládán jako implicitně "normální" a kdokoliv jiného mínění je více méně důvtipně zesměšňován či označován za idiota. A trvám na tom, že ve vědě skutečně existuje autocenzura, v otázce tzv. paranormálních jevů (kam ET dosud nepochybně patří) fungují dvojí metry a proklamovaná objektivita zůstává jen na papíře.

3.) Článek jsem psal střízlivý a při plném vědomí. Nesouhlas akceptuji, hloupé urážky ne. V článku je, pravda, málo argumentace, ale chtěl jsem psát krátkou úvahu, ne slohovou práci. Kdybych věděl, jaký bude zájem, dal jsem si záležet víc...

4.) A ten Dickův citát je vtip, proboha (pochází z povídky "Válka s Fnoly," kde se jako zbraně proti ET invazi používaly doutníky, whisky a sex)! Nejsem předplatitelem Osamélého pistolníka a jediný kuřák v mém okolí je moje babička. I když ta poznámka o emzákovy zakládajícímu Klub skeptiků má něco do sebe... Přesto všem děkuji. Váš zájem mi udělal velkou radost, ať už se mnou souhlasíte či nikoliv - protože úplně nejhorší je ignorance.

Mirek 24.4.2006 22:22

Nevěřícím Tomášům

Ve čtvrtek jsem pracoval s Vědcem ze Slovenska. Ozařoval laserem plantáže pomerančovníků v USA, aby nezmrzly(úspěšně) a stejně tak odstiňoval Slov. nár.banku a třeba i Slovnaft ... atd. Pracuje ve výzkumném ústavu, stýká e s nejlepšími vědci v oblasti informačních přenosů a biopolí a hlavně provádí aplikační výzkum a jeho praktické realizace.  Z TOHO BY SI MĚLI VZÍT PONAUČENÍ SKEPTICI, KTEŘÍ SE DNES CHOVAJÍ JAKO PARTA INKVIZITORŮ. A divme se, že nám ujede vlak, jako již nesčetně krát.

Šerlok Homeless 24.4.2006 22:57

Re: Nevěřícím Tomášům

Tak si to hlídejte, ať Vám neulítne Aštar!

John 24.4.2006 16:22

Vážený autore,

doporučuji Vám, abyste si prostudoval knihu Kosmos od významného astronoma a popularizátora vědy Carla Sagana, resp. si v této knize vyhledejte pojem "Drakeova rovnice" a hned Vám bude jasno.

Šerlok Homeless 24.4.2006 17:24

Re: Vážený autore,

Vám je jasno?8-o

John 24.4.2006 19:51

Re: Re: Vážený autore,

ta rovnice je důkaz, že se vědci existencí et civilizací zabývají (odkaz http://www.boinc.cz/view.php?cisloclanku=2004101102), na druhou stranu stojí otázka E. Fermiho: "tak kde sakra jsou?" (míněno et civilizace)

já jasno mám

mirek Šejna 24.4.2006 13:49

Autor je poněkud mimo mísu

Věda zcela vážně předpokládá, že v naší Galaxii existují tisíce planet s rozvinutou civilizací. Je to ale vědecká hypotéza, která není dokázána. A že věda v existenci ET-inteligence věří, je dokázáno tím, že existuje například vědecký program SETI.

Věda ale není ochotna tvrdit, že na této Zemi jednoznačně došlo, či dochází ke kontaktům s ET-bytostmi. Důvod je jediný: nejsou důkazy. Zatím.

janoryna 24.4.2006 13:26

kdyby nějaký oficiální vědec objevil indicie

výskytu E.T., okamžitě by to uveřejnil. je to to samé, jako když novinář objeví nějakého sólokapra (třeba úplácení politiků), jde s tím okamžitě ven. znamená to publicitu a peníze na granty atd., a v tomhle případě možná  i nobelovu cenu. nakonec, nečteme snad každý týden o tom, že profesor Džim vykoumal na univerzitě v dalby našel nový lék proti rakovině, studenou termonukleární reakci atd..

ok 24.4.2006 12:51

blbost!

Vedec proste jen snaz rozpozna fakta od blabolu. A tech zajimavych faktu, ktere by neco prokazovaly, nebo byly alespon skutecne solidne "zahadne", je velmi malo.

Šerlok Homeless 24.4.2006 13:14

Re: blbost!

Třeba autorovi přistáli na zahradě Marťani a vědci se tím nechtěj zabývat. ale to se obrátil na špatnou adresu, měl jít na policii, jestli mu ten létající talíř rozbil skleník.

ptakopysk 24.4.2006 16:52

Re: Re: blbost!

teď jste udeřil hlavou na hřebíček. Autor na policii byl. Podal oznámení na neznámého zeleného pachatele s tykadýlky na hlavě, který mu rozbil skleník a rozšlapal sadbu okurek F2. Policie to prošetřila, podnikla zákonné kroky a vůbec nemůže za to, že v Bohnicích mají v plotě díru, kterou autor prolezl na svobodu...

Franta 25.11.2006 17:47

Re: blbost!

Není to tak dávno, co vědci tvrdili, že vlak nikdy nebude moci jet rychleji, než 40km/h, protože by to vycuclo z vnitřku všechen vzduch a cestující by se udusili. Zářný příklad tohom jak rozpoznali fakta od blábolu.... O pár desetiletí později titíž vědci tvrdili, že žádné letadlo nikdy nepoletí rychleji než zvuk, protože by se roztříštilo o zvukovou bariéru - opět dokázeli odlišit fakta od bláblů, že? A skutečnost, že nikdy těleso težší než vzduch nepoletí byl pochopitelně také fakt, že? Myslím, že seš úplně mimo v tom tvým tvrzení, že vědci dokážou něco rozeznat. 

Šerlok Homeless 24.4.2006 12:26

Evropan (originál)

Napsal jste: Veda je dulezitou nositelkou poznani a pokroku, o tom neni pochyb. Ja bych mel jen pripominku k osobnostem s mesiaskym komplexem, ktere se snazi aplikovat rigidni redukcionalismus i do oblasti, ktere evidentne nemaji s vedou nic spolecneho jako je vira a duchovno.

Jenže autor si v článku stěžuje, že osobnosti a metody, které jsou známy rigidním redukcionismem, se nechtějí zabývat jeho představami o ET (nebo nač si vlastně stěžuje?)

Chcete-li tedy, Evropane (originále), aby se Vámi zmíněné osobnobnosti, které jsou známy rigidním redukcionismem, zabývaly tím, co nazýváte duchovnem a a by se k tomu vyjadřovaly? Chcete-li, budete muset eo ipso přijmout i jejich metodu. Alternativou je, že se tím zabývat nebudou. Jsou-li oním "duchovnem" autorovy představy o ET, pak jsou zde dvě možnosti:

Oni "rigidní" či exaktní vědci pozvou pozvání a vyjádří se k nim - ale pak neplačte, pokud se byjádří jako znalci podle metod, které považují za správné a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a jejich názor se Vám nebude líbit

- anebo se vyjadřovat nebudou (a nač si pak stěžujete?)

čtenář 24.4.2006 13:39

Re: Evropan (originál)

Jen drobná poznámka k vašemu tvrzení. Píšete, že "Veda je dulezitou nositelkou poznani a pokroku, o tom neni pochyb. Ja bych mel jen pripominku k osobnostem s mesiaskym komplexem, ktere se snazi aplikovat rigidni redukcionalismus i do oblasti, ktere evidentne nemaji s vedou nic spolecneho jako je vira a duchovno." Jest-li pak víte, že zakladatelem západní vědy je sv. Tomáš z Aquina (Akvinský Tomáš), zakladatel scholastiky? Tato metoda probádávající vazbu mezi příčinou a následkem byla později sekundárně aplikována z oblasti věroučné a duchovní i na materiální, fyzický svět. Ne že by to zcela nesoviselo s komentovaným tématem článku, vážený Šerloku Homelessi. Ale to co píši, je jen zlomek informací na uvedené téma "vědy". Zbytek už musíte nalézt sám, toužíte-li po poznání. To jen k faktům a bez komentáře....

Šerlok Homeless 24.4.2006 14:13

Re: Re: Evropan (originál)

Čtenáři, asi jste si nevšiml, že to je citát Evropana (originála).

Evropan (original) 24.4.2006 13:40

Re: Evropan (originál)

Ja osobne si nestezuju, ale kdyz uz se ptate, tak me vadi, ze oni se casto vyjadruji ANIZ jsou tazani, asi tak.

Šerlok Homeless 24.4.2006 13:49

Re: Re: Evropan (originál)

Ale mám dojem, že autori si stěžuje, že se nevyjadřujou. K čemu? Marťani mu rozbili skleník a pojišťovna nechce platit?

Evropan (original) 24.4.2006 14:13

Re: Re: Re: Evropan (originál)

V tom pripade se ptejte autora a ne me.

Marek Dluhoš 24.4.2006 11:41

Váš článek bohužel dnešní postoje vědců dost odráží...

JIž samotné požadavky na udělení titulů např. na Univerzitě Karlově dnes vyžadují stále větší množství publikací, místo aby se podporovalo minimum psaní a maximum výzkumu. Situace není lehká, doufám, že vědců s odvážnými koncepcemi a ochotou za nima jít bude přibývat. ;-)

zcr 24.4.2006 11:53

soucasny system publikace vedecke prace ma negativni zpetnou vazbu:

jak roste objem vedecke prace a pocet publikaci, rostou naroky na odborna periodika, coz zpetne zatezuje autory (potencialni recenzenty), takze vyprodukuji mene dat. Absence recenzniho rizeni naopak umozni publikovat blaboly, na ktere nebude spoleh, coz taky zpomali vyvoj. Navic dochazi k zahlceni databazi a tim ke zpomaleni resersni cinosti a objevovani uz objeveneho.

Šerlok Homeless 24.4.2006 11:57

Re: soucasny system publikace vedecke prace ma negativni zpetnou vazbu:

Jestli tohle taky není některá z takových "prací". Ale spíš si myslím, že autor se po 12. pivu v hospodě vsadil, že napíše úvahu na téma "Proč se zlí vědci nechtějí zabývat ET" a že mu to NvP uveřejní.:-D

zcr 24.4.2006 12:24

Pes nema recenzni rizeni,

cimz je receno vse :oD

demokrat 24.4.2006 12:22

Re: Váš článek bohužel dnešní postoje vědců dost odráží...

Díky Bohu, že snd konečně je kritériem úspěšnosti vědecké práce počet a kvalita publikací a ne, zda byl někdo v KSČ, či nikoliv nebo, že má dobrého známého, jako tomu bylo a mnohde ještě je (viz tituly PhD na Vš K.Engliše v režii Berdychova gangu) ? Publikace v zahraničním odborném časopise je dobrým kritériem kvality práce, protože pochází relativně nezávislou recenzí. Pro naši vědu je rozhodně menší zlo honba za počtem publikací než rozdávání titulů za politiku či podle známosti.  

demokrat 24.4.2006 11:26

co chtěl autor sdělit ?

příspěvek autora mi připadá jako plácání člověka, který vědcem asi nikdy nebyl. Odsuzuje šmahem vědce, kteří jsou skeptičtí k ET, ale neuvádí žádný argument, čím to oni podporují a naopak, proč on by měl mít pravdu.  Věda oproti jeho tvrzení naopak po ET pátrá. Je tu program SETI, pátrá se a připravují se velké  projekty na hledání planet zemského typu, kde by mohl existovat život. Ale i výzkum Marsu a sluneční soustavy je také popoháněn možností zjištění stop života, v astronomii se zjišťuje existence organických látek ve vzdálených galaxiích. Ale vědci si asi také  uvědomují fyzikální hranice dosažitelnosti. Vždyť světlo pohybující se maximální možnou rychlostí  od nejbližší hvězdy  potřebuje několik  světelných let, než k nám dorazí.  Jsem velkým zastáncem inteligentního života ve vesmíru, ale je otázka, zda bude možné cestovat na tak obrovské vzdálenosti, aby mohlo docházet k fyzickému kontaktu.

Šerlok Homeless 24.4.2006 11:39

Re: co chtěl autor sdělit ?

Ono utor mi připadne jako hoštapler, který si na neviditelném psu vyleje srdce, že renomovaná auditorská firma se nezabývá jeho "účetnictvím".;-D