24.4.2024 | Svátek má Jiří


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Ladislav N. 27.2.2006 17:49

Re: Re: Re: ...v zakone o povinnem michani bioslozky do normalniho benzinu...

Pokud je skutečností, že líh v benzínu zvyšuje opotřebení motoru, pak je státem vynucené používání takového paliva "atentátem" na majitele automobilů (benzínových). . . . . . . . . . . . . . . . . . Bursíka a spol. NEVOLIT!
Ladislav N. 27.2.2006 18:34

Re: Tyto smesi budou levnejsi o odpocet spotrebni dane z bioslozky.

Cha, cha! Levnější pro koho? Pro spotřebitele určitě ne. Přece si stát nenechá ujít tučné "výpalné" za nákup benzinu, nafty a maziv - ve prospěch koho vlastně? Zemědělců? Distributorů? O tom, že by směs benzin-líh byla levnější pro spotřebitele, můžete vykládat malým dětem... :)
Mirek 28.2.2006 0:01

Re: Re: Tyto smesi budou levnejsi o odpocet spotrebni dane z bioslozky.

Vetsi opotrebeni motrou lihem ? Benzin-lih nebude levnejsi kdyz se z lihu odecte spotrbeni dan ? Clovece vy neznate zakladni fakta ale famy by jste mohl rozdavat.
JJ 27.2.2006 17:06

Re: Re: Re: Re: a kolik?

 
Technicky lih ma prirozene uplne jinou dan, nez lih konzumni.
Ladislav N. 27.2.2006 18:38

Re: Technicky lih ma prirozene uplne jinou dan, nez lih konzumni.

V okamžiku zamíchání lihu do ropného paliva stát napaří spotřební daň z paliv a maziv...
JJ 27.2.2006 17:07

Re: a kolik?

 
Podpora OZE je podpora technologiim. Podstatne ucinnejsi forma, nez cpat penize akademikum. To, ze to CSSD pojala po socialisticku je mi lito, ale co jsme si zvolili, to mame.
vita 27.2.2006 17:30

Re: Re: a kolik?

Podpora OZE je podpora STÁVAJÍCÍCH technologií, která brání jejich vývoji. Vývoj žene kupředu konkurence a nutnost inovovat, protože jinak by byly technologie neprodejné.
Dotovaná zastaralá technologie nikam vývoj nežene. Brzdí ho.
JJ 28.2.2006 10:25

Re: Re: Re: a kolik?

 
Pokud mate lepsi technologi, vydelate vic. To pritahuje investice do vyvoje. I v OZE je konkurence a je tam nutnost inovovat.
 
Zpusob podpory OZE v CR je hloupy, meli jsme jit cestou UK a ne Nemecka.
gro 27.2.2006 17:05

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jinak

a az se nadobro ponici puda co bude s nami ? puda nejde cerpat donekonecna (kdyz se nevraci co se vzalo i kdyz se vraci je problem se strukturou a usazeninami) a jeste ji vyuzivat prumyslove mi pripada jako naprosta silenost, kez by se uvazovalo jinak, driv byl retez typu drevo-->ohen(teplo), dnes je typu uhli-->ohen(teplo)--->generator(elektrina)--->sit--->sporak--->teplo coz je sice luxus ale za prilis vysokou cenu, o tom ze "moderni" elektronika ma silenou spotrebu nema cenu ani mluvit, muj prvni poc. zral 40W a ta svine na ktere tohle pisu ma 400W bez monitoru.... (kdybych byl paranoik tak bych si asi rekl ze tohle vsechno je plan nejake blazna jak dostat svet na kolena)
Mirek 27.2.2006 16:21

Re: Re: Re: Re: Re: Jinak

Nema, protoze je jiz vypalila. Tak snad ze by na techto "vypalenych" plocha, ktere jsou kazdorocne zdrojem nadprodukce? 
tygr007 27.2.2006 16:43

KOLIK litru bionafty byste ziskal osazenim vhodnych lokalit v Cesku?

A kolik by se to spotrebovalo litru ropy ve forme pohonnych hmot pro mechanizaci, hnojiva, pesticity etc? Kolik by takova legrace stala? Toto si prosim spocitejte (ja to udelal pred lety) a zjistite, ze s vypetim vsech sil nahradite nekolik procent celkove spotreby. Cili naprosty nesmysl - vyhodite prostredky na vyslapani (ne pruzkum!) zjevne slepe cesty, takze uz nebudete mit penize na smysluplnejsi (byt dnes jeste nezname) cesty. Prikladem muze byt vyuziti pouziteho fritovaciho oleje (pilotni projekt jede nekde v Australii, zaslech jsem to na BBC WS) - staci sebrat, prefiltrovat a rafinovat (ted nejaky Japonec vymyslel radove levnejsi technologii rafinace rostlinneho oleje na bionaftu), kapacita sebrana po meste typicky staci na vetsi cast provozu mestskych busu a cena je (na rozdil od repky) konkurenceshopna. Pokud vsechny penize urcene na restrukturalizaci energetiky vyplacame na technologie, o kterych vime, ze nejsou kokurenceschopne, chovame se jako nezodpovedni hlupaci. Nekteri u toho jeste tanci a raduji se. Jak typicke.
pavel 99 27.2.2006 16:53

Re: KOLIK litru bionafty byste ziskal osazenim vhodnych lokalit v Cesku?

no proč by netančili, pokud se na tom "pakují", ne? Srovnejte kupříkladu, kolik vzhledem ke vložené investici na JETE vydělává ČEZ a kolik vrchní matka Kuchtová - není to nepoměr?
Mirek 27.2.2006 17:02

Re: KOLIK litru bionafty byste ziskal osazenim vhodnych lokalit v Cesku?

To jsou nazory z minuleho stoleti. Biolihove systemy v nekterych zemich jiz bezne funguji, bez dotaci a pro koncove uzivatele jsou provozni naklady na lih dokonce mensi nez na benzin. Dokonce ve Skandinavii, GB, USA  zaznamenavaji velky uspech a rozsiruji se. Cili nezavisle na vasem nazoru, ze to nikdy nemuze fungovat to zcela dobre funguje. Takze s temi hlupaky bych byl opatrny. Dneska uz je viditelne, ktera strana sporu jsou hlupaci. I Jirka Bush uz to vi.
gro 27.2.2006 17:13

Re: Re: KOLIK litru bionafty byste ziskal osazenim vhodnych lokalit v Cesku?

jiste ale chce to dve veci
1) dovole domaci paleni kvasu
2) nezdaneny produkt
 
mozna je zde na miste uvaha o sobestacnych "domech" i vzhledem k predpokladanemu vyvoji na zemi ktery je, zdase nezvratny a poukazuji na nej jiz delsi dobu mnohe organizace...
enderv 27.2.2006 17:39

Re: Re: KOLIK litru bionafty byste ziskal osazenim vhodnych lokalit v Cesku?

ERR (energy return ratio) pro etanol je hluboko, hluboko pod urovni ropy. Nejhorsi cisla ktere jsem videl jsou 0.5, nejlepsi tusim 3 (aneb litrem etanolu vyrobite 0.5-3 litru, litrem ropy vyrobite 30). Ono tam totiz musite zapocitat veci jako pesticidy, hnojiva (a jejich transport, a transport/vyrobu vseho co k jejich vyrobe potrebujete), vyrobu (zase ze vsim) zemedelskych stroju apod apod. Ono se to docela nasklada. Az mi ukazete _uzavreny_ biolihovy system, nebo ukazete aspon jak by mohl presne fungovat, tak se muzeme o necem bavit. Tyhle udaje nejsou od ropne loby... Ja se bavil minuly ctvrek z clovekem z palm-oil prumyslu (palm-oil je karbohydratove vyteznejsi nez skoro cokoli tusim), a ten, ac by mel nejlepsi duvody proto aby se z palmoveho oleje vyrabel biodiesel rika ze je to pry soucasnych technologiich nesmysl. Jiste, kazdy kousek zbaveni se zavislosti na rope je dobrej, ale vetsina soucasnych technologii ropu nahradit nedokaze. V.
tygr007 27.2.2006 17:42

BEZ dotaci je biolih neprodejny

Pokud se odpusti spotrebni dan, ve skutecnosti dotujete biolih. Jiste chapte termin "krizove dotace". Tohle je dle meho soudu kristalicky priklad. Muj nazor (jiste z minuleho stoleti) je, ze celkova kapacita takto ziskaneho paliva je na urovni par procent spotreby - cili zadne skutecne reseni. Dobra kapka, ale porad jenom kapka. Neco jako ten recyklovany fritovaci olej.
Mirek 28.2.2006 0:12

Re: BEZ dotaci je biolih neprodejny

Ale nesmysl. Pokud odpustim spotrebni dan, tak se lih dostane mezi tisice beznych vyrobku ktere take zadnou spotrebni dan nemaji. Chcete rict ze treba automobil je dotovany kdyz na nem zadna spotrebni dan neni? Rezim bez sp. dane je bezny rezim pro drtivou vetsinu vyrobku. Sp. dan je uvalena jen na par druhu zbozi, jejichz prodej chce stat omezit jako alkohol, cigarety atd.  Biopaliva nejsou zadna kapka. V Brazilii tvori drtivou vetsinu spotreby. V USA to zanedlouho bude take. U nas to bude treba mene ale na dvouciferne cislo se to urcite dotahne. A zbytek se holt doveze. Dnes se dovazi veskera ropa.
tygr007 28.2.2006 10:57

Re: Re: BEZ dotaci je biolih neprodejny

Muzete mi ukazat naznak cesty, kterak na uzemi CR vyprodukujete > 5% spotreby PHM z biomasy?
Mirek 28.2.2006 17:50

Re: Re: Re: BEZ dotaci je biolih neprodejny

Jednoduse. Pristi rok se kolem sebe rozhlednete a uvidite jak to vypada. Od r. 2007 se totiz povinne pridava 5% bioslozky do veskere PHM. Mozna jsem vas vydesil k smrti, ze pristi rok zaroste cela republika diky tem hnusnejm ekoteroristu repkou. Z i u vas v kuchyni poroste repka. Tak muzete byt klidny. Ubezpecuji Vas, ze zmenu oproti dnesku zaregistrujete jen stezi. A tak je to se vsemi "zelenymi" tragediemi. Obrovske vasne, obrovske odpory a pak se to rozbehne a svete div se - proste to funguje a zadna tragedie se nekona.
JJ 27.2.2006 17:09

Re: KOLIK litru bionafty byste ziskal osazenim vhodnych lokalit v Cesku?

 
Pod "penezmi na restrukturalizaci energetiky" myslite penize na podporu jadra? Treba ja o techto penezich slysim prvne.
tygr007 27.2.2006 17:36

Re: Re: KOLIK litru bionafty byste ziskal osazenim vhodnych lokalit v Cesku?

Ted jsem myslel penize uvolnene na OZE. Mely se nacpat do vedy a vyzkumu, nejen ciste akademickeho, podpora spoluprace vedeckych instituci a byznysu - to chybi v Cesku uplne zjevne. Misto toho provozujeme vetrne loupezniky :(
Ladislav N. 27.2.2006 16:27

Re: Re: Re: Re: Jinak

Nestálo by zato rozebrat Brazilské hospodářství a případné dotace na výrobu lihu, resp. spotřební daně uvalené na ropné produkty jako v EU? Nalévají snad líh do aut z čisté ekonomické výhodnosti? . . . . . . . . . . . Nebo se naivně domníváte, že EU by ponechala etanol jako palivo bez spotřební daně? Podívejte se, jaké komentáře byly k fritovacím olejům nalévaným do aut jako palivo. Jakmile začnete lít jakékoli palivo do spalovacího motoru, okrade vás stát napařenou spotřební daní. Tak kde je vlastně ekonomika a ekologie? V rozhodnutí nějakého ministerského trouby, který "moudře rozhodne", čím si máme "ekologicky" pohánět spalovací motory? Ručím za to, že než takové rozhodnutí vydá, s dostatečným předstihem si nakoupí spolu s "kamarády" akcie firem, které obdrží od státu monopol na výrobu paliv...
Mirek 27.2.2006 16:35

Re: Re: Re: Re: Re: Jinak

Bioetanol jiz je bez spotrebni dane. Je na to zakon. Sledujte lepe legislativu.
Ladislav N. 27.2.2006 16:44

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jinak

Kde? Snad ne v Česku?
Rys 27.2.2006 15:46

Problemem atomovych elektraren je strach

a to je neco co v clanku chybi. Z hlediska odberatele je nejake kolisani siti zpusobene vetrnymi elekrarnami prkotina. Na to jsou tady inzenyri aby to vyresili, jiste je ze vetrny mlyn neexploduje a neudela krajinu neobyvatelnou. Zazitek Cernobylu porad jeste neni zapomenut ani v USA ne kde meli pred Cernobylem skoro crash v Three Miles Island. Problem strachu muze byt v blizke dobe klicovy pokud se Evropa necha vehnat do valky civilisaci. Pak jsme vsichni oblopeni potencielnimi atomovkami.
JJ 27.2.2006 15:49

Re: Problemem atomovych elektraren je strach

 
Jako vetsi problem vidim male JE o kapacite 170 MW, ktere by se stavely v rozvojovych zemich. Ziskat spinavou bombu by pak bylo hrackou. A spinava bomba muze na desitky let znehodnotit centrum velkeho mesta. Ekonomicky dopad astronomicky.
Balu 27.2.2006 15:50

Re: Problemem atomovych elektraren je strach

Jo, jo máte pravdu pane. Voni sice za to mohli 99% procentech lidi. Nejlip zpatky vlezt na stromy, že ano?
Mirek 27.2.2006 15:54

Re: Re: Problemem atomovych elektraren je strach

Je zcela jedno zda za to mohli lidi nebo stroje. Jidi jsou soucasti kazdeho systemu.
Balu 27.2.2006 15:54

Re: Problemem atomovych elektraren je strach

Jo, sem zapoměl, řešení se jmenuje batenzátor ( zařízení schopné akumulovat energii naráz a vydávat po troškách ), čet sem to v ňáké sci-fi. My se ale zatím musíme spokojit s vodníma elektrárnama. Leda by ste něco vymyslel sám, nobelovka vás nemine a v penězích se budete topit. No a esli máte ten strach, volte zelený, tyč a liščí ohon dostane prý každý volič.
Mirek 27.2.2006 15:57

Re: Re: Problemem atomovych elektraren je strach

Nevim proc povazujete naraz letadlem do reaktoru za nejakou fantasmagorii. To je zcela realna moznost nevyzadujici nic vic nez davku fanatizmu.