19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Gogo 21.2.2006 13:27

Re: chtěl bych se ještě jednou zeptat

Spis zveřejněn byl a nejen to - každý si jej může zdarma stáhnout z vatikánského archivu http://asv.vatican.va/download/libri/CAV_21.zip Jednodušší ale je pořád do kolečka opakovat stejné výmysly.
pidapida 21.2.2006 13:03

Re: mně stačilo

přesně
Kolt 21.2.2006 12:59

Re: Re: Re: Pro autora..."Tychona de Brahe."

Nevim, ale myslim, ze vita myslel spis krizovou vypravu proti katarum, nez krizove vypravy obecne a do Palestiny. Krizove vypravy do Svate zeme tady nema cenu resit, ale mate pravdu, ze spousta lidi, misto aby odsuzovala jejich brutalitu, odsuzuje i samotnou podstatu vyprav. A neuvedomuje si, ze puvodne to byla vyprava na pomoc Byzantske risi proti rozpinajicim se Turkum, kteri pote co dobyli Arabum patrici (a jeste predtim Byzanci patrici) Jeruzalem a Palestinu, zacali v Anatolii ohrozovat samotnou existenci Byzance.
František I. 21.2.2006 12:52

to Borovička

Je krásné citovat pana Borovičku(doufám, že se jedná o známého a sympatického pisatele detektivek, či tzv. literatury faktu)jako zdroj vědekého poznání. Obávám se, že nikdo z nás nečetl potřebné spisy v originále popř. ověřeném překladu. Pan Borovička už vůbec ne. Ostatně, kde by se daly za socialismu sehnat. Proto vycházel z dostupné literatury podložené soc. realismem a úlitbou soudruhům typu pana Skeptika ve stylu "VVy zlí katolíci!". I on se snažil do svých dílek a díleček občas vložit několik heretických vět. Bolševik si pošmákl, některá vyškrtl a některé přehlédl. Pana autora tohoto článku bych se rád zastal. Určitě ne jeho argumentů, o kterých vím dosti málo. Asi jako 99 % tu diskutujících. Ale především beru jeho hodnotící hledisko. Před válkou nebyla sociálně nacionalistická teorie trestná, dnes je kvůli několika miliónům popravených. Komunistická ideologie trestná není, a to ani navzdory více než 20 milionům popravených.Jak můžeme hodnotit středověké soudy bez znalosti tehdejších společenských hledisek? V tomto světle mne rozesmávají sockomoušské výkřiky, odsuzující církev za zhruba max. 60 - 70 tis.(někteří tvrdí, že podle smolných knih jich bylo necelých 15 tis.) popravených. Tolik nechal Lenin pozabíjet jen v Petrohradu a Moskvě.
Kolt 21.2.2006 12:50

Re: A jestli někdo chce to kreslení kyvadlem vidět,

Nebo do Prahy na Karlovo náměstí na strojní fakultu ČVUT. Sice to nekreslí do písku ani pískem, ale pokud se zlomyslní studenti nerozhodnou ten den jinak :-), tak je to taky vidět.
Kolt 21.2.2006 12:48

Re: samotná existence Měsíce...

Ted nevim na co presne reagujete, ale koukal jsem se na web a nazor, ze za slapovymi jevy stoji Mesic je opravdu starsi nez Newtonovy objevy, tento nazor zastaval Kepler. Udajne se nejednalo o nejakou propracovanou vedu, nejspis proste nekoho zaujala korelace mezi obehem mesice a prilivem a odlivem. Opravdu zadna smysluplna teorie - ta prisla az pozdeji s Newtonem. Galileo sice vysvetloval priliv a odliv rotaci zeme kolem sve osy i kolem slunce, ale zpusobem, ktery spravny rozhodne nebyl. Vliv mesice na tyto jevy udajne zurive odmital a Keplerovi rekl/napsal, ze je jeho nazor astronomickym nesmyslem. Jak prisel autor na zemetreseni netusim.
Saša 21.2.2006 12:44

A jestli někdo chce to kreslení kyvadlem vidět,

může si zajet na hrad Točník.
Tam je to zkonstruováno a hrot kyvadla kreslí čáru do písku.
Velmi hezké.
rICHARD 21.2.2006 12:43

Re: Re: Pro autora..."Tychona de Brahe."

Obvinovat kriziakov je bezna prax dnesnych anti-krestanov. Vacsina ludi, ktori sa zucastnili kriziackych vyprav, boli bezni obyvatelia Europy, hlboko veriaci muzi s rodinami a s detmi, ktori isli oslobodit Jeruzalem v dobrej viere, ze robia spravnu vec. Na priklade prvej kriziackej vypravy je vidiet, ze vacsina zahynula uz pri ceste tam. To, ze sa medzi nimi naslo dost vela dobrodruhov je negativna stranka veci. Ale to uz vyplyva z podstaty (ne)organizovania kriziackych vyprav.
VladaPing 21.2.2006 12:32

samotná existence Měsíce...

pro vysvětlení dmutí moře absolutně nestačí.
Je nutno připustit oběh Měsíce kolem Země, znát poměr hmotností obou těles (Měsíc naší Země je poměrně velmi hmotný, cca. 1/81 hmotnosti Země), jejich vzájemnou vzdálenost a hlavně připustit oběh Země (a Měsíce) kolem Slunce. Bez těchto premis nelze postavit jakoukoliv smysluplnou teorii mořského dmutí.
Země s Měsícem obíhá okolo Slunce jako celek a těžiště této soustavy opisuje (onu Keplerem vypočtenou) eliptickou dráhu.
 
Pokud někdo tvrdí, že POUZE Měsíc svojí přitažlivostí působí dmutí moře, pak doporučuji znovu si v paměti osvěžit Newtonův gravitační zákon - tam totiž není o nějaké materiálové konstantě ani potuchy. Neexistuje tedy žádný reálný důvod, proč by měla býti voda (ausgerechnet voda) přitahována VÍCE než zbytek zeměkoule.
Otáčení Země nezpochybytelně prokázal Foucalt svým pokusem, kdy hmotné kyvadlo, zavěšené na dlouhém závěsu v Paříži (Invalidovna?, Notre Dame?) nechal vykreslovat do písku čáry, které se pootáčely ve shodě s tím, jak kyvadlo udržovalo stále a neměnně svoji rovinu kyvu.
 
VladaPing 21.2.2006 12:20

Re: Experimentální důkazy

V roce 1992, 359 let po Galileově procesu, vydal papež Jan Pavel II. omluvu, v níž ruší výnos inkvizice proti Galileovi: „Galileo pociťoval ve svých vědeckých výzkumech přítomnost Stvořitele, který podnítil hloubku jeho ducha, povzbuzoval ho, předesílal a podporoval jeho intuice.“ Dále se o něm vyjadřuje, že „… Galileo, upřímný věřící, se ukázal z tohoto pohledu [popisu vědeckých a biblických pravd] mnohem citlivější než teologové, kteří stáli proti němu.“
 
Ex. : Wikipedia
MF 21.2.2006 12:10

Zajímavé.

Zajímavé čtení. O některých věcech jsem nikdy neslyšel.
Kolt 21.2.2006 11:40

Re: Re: Ale jistě

No Copernicus opravdu vydal svoji knihu tesne pred smrti, jeho kniha ale nebyla zakazana a jeho nasledovnici nebyli pronasledovani. A ti co byli, byli pronasledovani za uplne jine veci (Bruno), nebo za zpusob prezentace (Galileo).
Saša 21.2.2006 11:38

Tomáš Akvinský byl hlavním ničitelem magie.

Tomáš Akvinský byl brilantní logik a velmi dobře a velmi důsledně popíral možnosti magie. Jeho učení pomohlo vymýtit magické myšlení z universit. Ale samozřejmě ne hned za jeho života - tehdy všechno trvalo dosti dlouho. Nejprve museli mniši v klášteřích jeho traktáty opsat a university si je od nich musely koupit a teprve pak se mohl způsob myšlení, výuky i bádání začít měnit.
 
Mablung 21.2.2006 11:38

na doplnění

Z knihy Procesy, které vzrušily svět (od Borovičky, vřele doporučuji) se Borovička zabýval i tímto případem.
Už si to nepamatuji přesně (proto omluvte případné nepřesnosti), ale věta "a přeci se točí" sice nebyla pravděpodobně nikdy pronesena, ale první záznam o ní je v zápiscích Galileova žáka zhruba 10 let po Galileově smrti, tj. nevymyslel si jí nějaký novinář.
Galileo byl docela ošklivě persekuován a bylo mu znemožněno řádně si léčit svou nemoc, díky které skoro oslepl.
Dialogo bylo sepsáno formou dialogu, kde každá postava obhajuje svou teorii. Problém byl v tom, že Galileo nazval postavu hájící zastaralý systém "prosťáček" a v této postavě se poznal papež. To byla jedna z důležitých věcí, díky níž se z papeže přítele stal papež nepřítel. Se všemi důsledky.
Co si pamatuji, Galileovi bylo vyhrožována mučením, ale nedošlo k němu.
Asi by se k tomu dalo poznamenat trochu více, ale limituje mě má mizerná paměť. Pokud mohu doporučit, přečtěte si výše zmíněnou knížku. Byla napsána z komunistů, takže u moderních případů nevím, nakolik je přesná, ale jsou v ní velice hezky popsány i staré případy.
Saša 21.2.2006 11:34

Rozvoj vědy nastal až tehdy,

když se církvi podařilo potlačit magické myšlení.
Magie a věda jsou v protikladu - kdo uvažuje magicky, nemůže provozovat vědu.
Magie a křesťanská víra jsou také v protikladu. Podle křesťanských názorů (všech konfesí) si nelze od Boha nic vynutit. Nelze ho přimět takovým či onakým chováním k nějakému jednání. Nejde si od něj nic koupit, nelze mu nic vnutit. Magie proto nutně byla v rozporu s křesťanstvím a nutně byla potlačována a popírána. Teprve když do hlav lidí (samozřejmě ne všech, ale studovaných na tehdejších školách) proniklo poznání magie coby falše a toto poznání se stalo přirozenou součástí přemýšlení vzdělanců, uvolnila se cesta pro zrod vědy v dnešním smyslu.
Druhým momentem generujícím vědu byla nebezpečnost spekulací (viz např. na příkladu G. Bruna). Protože svět nebylo možno poznávat spekulacemi, neb ty by mohly narazit na církevní dogmata (což bylo zvlášť nebezpečné v kalvínském prostředí - ti skutečně s upalováním neváhali), bylo nutno poznávat ho empiricky.
non nobis 21.2.2006 11:32

Re: Galilei se úzkostlivě vyhýbal veškerým metafysickým otázkám

Tvrdili.
Saša 21.2.2006 11:27

Čarodějnice ale existovaly, stejně jako existují i dnes.

A i tehdy se čarodějnice snažili pomoci magických prostředků a pomocí přírodních jedů docílit toho, aby někomu uškodily. Tehdy ovšem platilo téměř bez výjimky, že co čarodějnice, to travička. A navíc ještě v rámci pokusů ovlivnit realitu magií byly v tehdejším myšlení dominantní představy, že je k tomu zapotřebí lidská krev, zejména krev panenská či přímo dětská, a lidské obětiny zlým duchům byly považovány za standardní podmínku čarování. Takovou situaci nemohla světská moc neřešit. A tedy ji řešila způsobem tehdy obvyklým.
Dnes žádná čarodějnice nepřivolává na sousedovo pole krupobití tím, že by obřadně podřízla malé dítě a s jeho krví invokovala zlého ducha, aby ho o krupobití mohla požádat. Jakmile to začnou znovu dělat, určitě proti nim světská moc znovu zakročí.
non nobis 21.2.2006 11:26

Experimentální důkazy

Nikdy neexistovaly experimentální důkazy pro zeměstředný systém. Galileo měl podpůrný důkaz z pozorování oběhu (galileovských:) měsíčků kolem Jupitera. Matematický důkaz podal Kepler - 1608 plus mínus. Tabulky, které zpracoval podle své "teorie" (nikoli "hypotézy!") se užívaly pro svou přesnost ještě stovky let.
Galileo strávil konec života v domácím vězení. (V "ochranné vazbě", v luxusní vile, - aby mu neublížili kolegové!!!) Svůj omyl církev svatá uznala až někdy roku 1878. Nikdy se neomluvila.
 
Totalitní organizací je dodnes, včetně zdůvodňování svých starých zločinů...
non nobis 21.2.2006 11:16

Re: Ale jistě

Koperníkovi se nic nestalo. Protože svou knihu O pohybech nebeských sfér vydal vcelku až na smrtelné posteli
Saša 21.2.2006 11:15

To není pravda.

Kataři aneb albigenští byli dost útoční a v jimi ovládaných oblastech velmi tvrdě prosazovali svou "víru", v jejímž důsledku také bojovali proti majetku, proti práci, proti manželství...
Vyhlášení křížového tažení proti katarům si vynutila severofrancouzská šlechta, která ho také provedla. Byla to vnitrofrancouzská válka, pro niž si jedna strana zajistila legalisaci vyhlášení křížové výpravy, do níž ale nedovolili nikomu zvenku, aby se zapojil. Kořist měla být a také byla jen jejich.
 
Friedlaender 21.2.2006 11:13

Vztah k minulosti

Vztahen ke zločinům minulosti definujeme sami sebe. Budeme-li říkat, že "tak se to tenkrát dělalo" (komunisté o Horákové - "to byla tenkrátn studená válka"), pak kandidujeme na pachatelství podobných hrůz.
Saša 21.2.2006 11:10

Pane Běhale, díky.

Vcelku nepochybné ale je, že všichni ti zuřiví antikatolíci svůj názor určitě nezmění a Gallieem se stále budou ohánět.
 
doxa 21.2.2006 11:04

Re: chtěl bych se ještě jednou zeptat

http://www.law.umkc.edu/faculty/projects/ftrials/galileo/galileo.html
Jan Kubalčík 21.2.2006 10:46

Díky!

Díky za pěkný text.
zdeněk 21.2.2006 10:43

chtěl bych se ještě jednou zeptat

z jakých pramenů všichni čerpáte když nebyl pořád zveřejněn spis o procesu s Galileem?
doxa 21.2.2006 9:56

Ze dvou jeden...

Je pozoruhodné, jak volnomyšlenkářská proticírkevní propaganda z konce XIX.stol. (Mussolini a spol.) prohlásila Galileiho a Bruna za mučedníky pro vědu. Přičemž ve skutečnosti Galilei sice byl vědec, ale nebyl mučedník, kdežto Bruno byl naopak mučedník, ale nebyl vědec. (A oba se navzájem na smrt nenáviděli.)
doxa 21.2.2006 9:50

Galilei se úzkostlivě vyhýbal veškerým metafysickým otázkám

Tím pádem ale neměl po ruce argument, kterým mohl nesmírně elegantně vyvrátit argumenty teologů proti heliocentrické soustavě. Totiž jediným relevantním místem v bibli je líčení, kterak Josue zastavil na obloze slunce, aby jeho bojovníci měli dostatek času na totální vydrancování Jericha. To se tudíž netýká ROČNÍHO, nýbrž DENNÍHO pohybu Slunce. A že Slunce oběhne Zemi za jediný den tehdy netvrdili ani ti největší tmáři a dogmatici.
Kolt 21.2.2006 9:42

Re: Re: Re: Re: Re: Diky za uvadeni veci na pravou miru

Tak to uz jsem vubec nevedel, ze se UV KSC stavel proti procesum, ktere vedli soudci, kteri byli na KSC zcela nezavisli. Jenom potom by vase poznamka mela smysl.
HonzaM. 21.2.2006 9:28

mně stačilo

"... tu si vymyslil r. 1757 NOVINÁŘ Giuseppe Barreti. Krásný důkaz věrohodnosti HISTORIKŮ..." Tenhle článek by byl výborný jako učební pomůcka. Ne, do dějepisu opravdu ne. Ale krásně by se na něm dala demonstrovat demagogie.
vita 21.2.2006 9:27

Re: Re: Re: Re: Diky za uvadeni veci na pravou miru

"Na politických procesech 50. let se KSČ nijak nepodílela. Pouze někteří její členové či představitelé."