22.5.2019 | Svátek má EmilDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ŠAMANOVO DOUPĚ: Můj Štědrý denŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 7, poslední: 27.12. 2005 23:17, přehled diskusí

Re: Re: Re: Kdybyste četl Váchala...:
Autor: aida Datum: 27.12.2005 23:17

Ale on je to docela pohledný mužský.
Bane, malá byla spíš pryč z toho, že vidí naživo někoho, koho zná jen z TV.

Re: Re: Kdybyste četl Váchala...:
Autor: Virus Datum: 27.12.2005 21:50

Proboha, dávejte pozor na vývoj dcerčina vkusu. Zaujal-li ji lidovecký drogobijec Severa, je to na pováženou :-)

Šamane,:
Autor: jozka Datum: 27.12.2005 19:26

ještě že ty kapry nezabíjíš sám - já je kdysi i zabíjel  sám, než jsem pochopil, že tou zabijačkou vlastně neoslavuju  narození Krista,  ale spíše jeho  ukřižování.

Skládaný stromek z větví.:
Autor: R Datum: 27.12.2005 12:10

Dlouhou dobu jsme používali nařezané jedlové větve vkládané do kostry z trubek. K tradici patřila den, dva před Štědrým dnem cesta do lesa, kde se ty větve nařezaly buď z polomu nebo se na nějakou jedli vylezlo a potom na Štědrý den skládání toho stromku z větví. Bylo třeba sehnat 12 pěkných větví dlouhých metr20 - metr50.  Před asi 25 lety tam zbylo vedle buků jen pár jedlí, vypadalo to s nimi špatně a další řez  by je asi zničil, tak jsme ještě pár roků sháněli přes známé jedlové větve z hor z Beskyd a potom všelicos.
Ale jedlové větve byly nejkvalitnější. Jehličí je mnohem dekorativnější než smrkové, při zasychání nepadá. Smrk voní sice ze začátku intenzívněji, ale rychle to vyprchá, jedle voní slabě i měsíce  po celou dobu, kdy je uvnitř.  A větve nařezané z vršku z nějakého velkého stromu vždy vypadají na stromku mnohem lépe než větve přímo narostlé na nějakém malém stromečku.
Dneska už tam v lese zase místy raší jedlové sazeničky z semen z těch pár jedlí, co přežily. Ale už jsou to lesy soukromé, tak nevím, jestli tam budu ještě kdy shánět chvojí na stromek. Nějak se mně to, pokud se nedomluvím s majitelem,  v soukromém lese příčí.

Stromeček-pro autora:
Autor: aida Datum: 27.12.2005 2:09

Letos jsme si taky koupili jedličku, moc hezkou, jediný problém je, že vůbec nevoní. Ten Váš voní?

Re: Kdybyste četl Váchala...:
Autor: aida Datum: 27.12.2005 2:06

Alberte, teďka už asi je TO nakladatelství Paseka, časem to ztratilo ten význam.
Jinak samozřejmě vím, kdo byl Váchal, co napsal, i kde je Portrmoneum, Litomyšl je krásná a jezdíme tam každoročně na několik koncertů na www.smetanovalitomysl.cz.
Letos jsme sebou prvně vzali dcerku (11 let), docela se jí to líbilo. Ještě víc se jí líbil jeden lidovecký poslanec, který seděl vedle nás (Severa).

Kdybyste četl Váchala...:
Autor: Albert Datum: 27.12.2005 0:36

tak byste věděl, že je to ten a ne ta Paseka.
 
V popisu chybí detaily vánoční večeře, ale i tak díky za dodržování kapří tradice. Já s tím v Sazburgu musím bojovat, ale držím se statečně... A děti už pomalu ztrácejí sílu požadovat alternativy. takže rybí polévka, kapr smažený, a bramborový salát s majonézou. Výdrž starce poráží průbojnost mladých, to je téma, co?
 
Navíc konečně otevřela nová rybárna, takže ti vyděrači zlodějští od Fischkriegu u řeky už nemůžou za čtyři podkovy kapra a tři hlavy požadovat oněch přes 30 euro, jako vloni, předloni, a vůbec...