29.3.2024 | Svátek má Taťána


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Roman 5.1.2006 10:17

Sleoý

K těm ČD, zy si magor, služba veřejnosti nebyla a nebude nikdy výdělečná. Ani nemáš páru kolik sociálek vozí ČD. To by žádný podnikatel nemohl.
pavel 99 28.12.2005 11:28

Re: Re: Paradoxně

ne u všech komodit se stanovuje cena libovolně (energie....). Dále - co myslíte, že se stane, když třeba v zahraničí máte úraz nebo akutní chorobu na kterou se nevztahuje Vaše pojistka? (Dtto u nás pro cizince.) Samozřejmě, že Vás ošetří, neboť to dle zákonů v civilizovaných zemích musejí. Ovšem pak to můžete splácet zbytek života. Nakonec na "blbou" televizi Vám vyřídí úvěr za pár minut. Proč by to nešlo za "nadstandardní apendix" (pokud nejste nadstandardně pojištěn)?
Fafa 28.12.2005 5:36

Re: Paradoxně

Andy,
vyborne. Ted jenom doplnkovy dotaz. V reznictvi si majitel vetsinou stanovuje ceny a neproda mi svickovou, pokud nemam na zaplaceni. Taky instalater mi muze rict, ze ho plneni me pojistky na dum nezajima a platit se bude hotove a predem. Jak chcete tohle resit v medicine? Muze si chirurg stanovit cenu a pozadovat predem platbu od rodicu ditete s apendicitidou?
pavel 99 27.12.2005 10:10

Re: Článek je velmi, ale velmi povrchní.

"...Protože se u nás vystavuje nechopenka na každý zaražený prd. Když má někdo pitonmou virosu, tak ho hned ženou k doktorovi pro neschopenku (protože ji platí stát). nechopnost pak trvá minim. týden, nějdy víc. Že je dotyčný již od 3. dne zdráv - to je jedno..." - a za to může zaměstnavatel? To je logika hodná duševního giganta typu DRatha. Kde tam ten zaměstnavatel vystupuje? To on vystavuje neschopenku? Určuje její délku? Nebo co tam vlastně ovlivňuje?
pavel 99 27.12.2005 10:07

Re: Článek je velmi, ale velmi povrchní.

"...A k tomu činnost Ratha směřuje, kdo je trochu informovaný, ten to ví...." - jestli by si pan "informovaný" neměl (pro svoji informaci) přečíst volební program a vůbec programové teze strany, za kterou DRath kandiduje. Třeba by i něco pochopil.
pavel 99 27.12.2005 10:05

Re: Článek je velmi, ale velmi povrchní.

"...Ony totiž nemocnice mají velké rezervy ve výdajích které nesovisí s poskytováním léčebné péče. Kdo je trochu informovaný, tak to dobře ví..." - samozřejmě. Když platy dělají cca přes 60% nákladů a jde o organizaci, která udržuje (opravuje) budovy, drahé přístroje a používá velmi drahý spotřební materiál, tak je na první pohled zřejmé, jak ohromné "rezervy" lze nalézt mimo platovou oblast. Každý, kdo alespoň něco tuší o obvyklé nákladové struktuře takového podniku - hlavně když si sám říká "informovaný".
pavel 99 27.12.2005 9:59

Re: Článek je velmi, ale velmi povrchní.

On nenařizuje, on jenom určuje peníze - to je vážně komické. Oni ostatně soudruzi v éře minulé také nic moc nenařizovali - oni jenom "doporučovali". A kdo doporučení nevyslyšel, tak nejdříve to byly peníze, poté se mu to objevilo v "papírech"..... Panečku to je komik. A dále "...primární je kvalita péče a vyrovnané hospodaření.." - také bývaly knihy přání a stížností a jak se osvědčily, že? Kvalita byla naprosto "primární" i tenkrát. Oni vážně někteří nepochopí, že úředníci tu "kvalitu" vždycky nějak nafixlujou, když se to nechá na nich? "...Odkaz na aspoň 10% růst platů je logický - jinak by management ve snaze o vyrovnané hospodaření začal snižovat platy..." - což takové opáčko základních početních definic jako rovno, menší větší, nárůst a pokles? Odkdy, aby nedošlo k poklesu, musí být nárůst právě 10%? To se někde takhle učí?
pavel 99 26.12.2005 23:23

Re: maličkost

"...ať se nechají uznat..." - a nenapadne Vás, že problém je právě v tomto sousloví? Zaměstnavatel může zaměstnance posílat kam chce, ale o uznání či neuznání NEROZHODUJE. Apřesně podle "socanského" - sice o tom nerozhoduje, nemůže to nikterak ovlivnit, tak ať to platí. Už jenom čekám, kdy zákon zavede, že před zavíračkou v hospodě si štamgasti "demokraticky" odhlasují, na čí účet (pochopitelně z těch, kdo se "chlastačky" neúčastnili) bude jejich dnešní útrata připsána. Principielně je to takřka totožné.
Informovaný 26.12.2005 22:31

Ještě pokračování.

V civilizovaných zemích vědí, že je jednodušší ponechat zaměstnance několik dní doma - i s plným platem (obvykle to bývají právě ty 3 dny na jedno pololetí). Protože u nás k tomu nebyly firmy ochotné - stát je k tomu nutí. Moýžná jsou přísné ty dva týdny - třeba by stačil týden. Jenomže se vycházelo z průměrné doby neschopnosti - a ta je u nás dlouhá. Je to i díky neochotě praktických lékařů nemocné rychle uschopňovat. (V pondělí je mi blbě, v úterý k doktorovi - nechopenka - přijďte - v pátek - ne to je brzo - v pondělí mám návštěvy - tedy v úterý, uděláme CRP (nyní populární hračka) - ono je to 50 , norma je 16 - že je to úplně jedno, protože není podstatná absolutní hodnota, ale dynamika už zase nikoho nezajímá - tutíž radši ještě počkáme a nechopenku ukončíme až příští pondělí - víkend máte přeci placenej - a z blbý rýmy, kdy už vám bylo ve čtvrtek dobře máte 14 dní. Že můžete po operaci žlučníku jít za týden do práce a za 14 dní si dát kachničku?  Ale co vás nemá - doma měsíc, dietu držet asi tak rok a samozřejmě ten návrh na lázně to vám taky vypíšu - vždyť to platí pojišťovna. (V rámi objektivity - dneska už ten nárok pojišťovna zamázne)
 
Informovaný 26.12.2005 22:21

Článek je velmi, ale velmi povrchní.

1. Rath může nařizovat jen ředitelům fakutních nemocnic (16 z 200 - i když to jsou ty největší). Na krajské nemocnice nemá žádné pravomoci.
Nic jim navíc nenařídil - pouze sdělil podmínky, za jakých se vedení nemocnic může dostat k zajímavým odměnám. A taky můžou vyletět, když nepovedou nemocnice řádně.
Primární je kvalita péče a vyrovnané hospodaření, platy jsou až ve druhé řadě. Odkaz na aspoň 10% růst platů je logický - jinak by management ve snaze o vyrovnané hospodaření začal snižovat platy.
Ony totiž nemocnice mají velké rezervy ve výdajích které nesovisí s poskytováním léčebné péče. Kdo je trochu informovaný, tak to dobře ví.
2. Tzv. zdravotní pojištění u nás není pojištěšní, ale daň, pouze ji vybírají jiné organizace než ministerstvo financí. Jsou to veřejné prostředky a patří pod veřejnou kontrolu. Kontrola zvolenými zástupci je v parlamentním systému logická (i sám Klaus bije na poplach proti těm, kteří nebyli nikým zvoleni).  Zdravotní pojištění na čistě individuálně smluvním základě mezi pojištěncem a pojistitelem - bez systému základního veřejného zdravotnictví financovaného prostřednictním zdravotní daně - to by byl světový unikát. (Možná ho nejketé bohaté pidistátečky mají). Nepochybně by mělo být zavedeno i u nás - ale pouze jako nástavba na veřejný systém - placený z daní. Jako je to všude v EU. A k tomu činnost Ratha směřuje, kdo je trochu informovaný, ten to ví.
3. Do ČD nevidím. Ale kdo je aspoň trochu informovaný v problematice demografického vývoje ví, že porodnost je třeba zvyšovat, a to i dost zoufalými pokusy. Bude asi následovat hroznový cukr balený jako hormonální antikoncepce.
4. Nemocnost je vysoká.  Protože se u nás vystavuje nechopenka na každý zaražený prd. Když má někdo pitonmou virosu, tak ho hned ženou k doktorovi pro neschopenku (protože ji platí stát). nechopnost pak trvá minim. týden, nějdy víc. Že je dotyčný již od 3. dne zdráv - to je jedno.
 
no name 26.12.2005 17:48

Re: Domnívám se, že si vláda zadělala na velký problém zvýšením rodičovského příspěvku.

Ne s Petruškou, ale s Ankou "Chřestýš" Šábesovou, to je spárovaná dvojka. Až se jednou někdeněkterý z těch dvou objeví neumaštěný, pak uznám, že se mohou nějak zasazovat o práva jiných, do té doby, je mi líto, vypadají, že prosí o příspěvky na hygienické prostředky pro sebe, šamponem počínaje, tampony (i když to už asi je passé nebo už to dlouho drahý nebude) konče. Lituji, ale tak ta mně oba, a že bydlím roky u Demínky naproti nim, proto vím, o čem mluvím, působí. Přitom v této části Prahy (spec. Vinohrad, spec.spec. v domě, kde bydlí oni ) teče voda, je vyřešený topení atd. atp. Vyhlásíme sanitární den pro tyhle mastíky?
AAA 26.12.2005 16:52

Re: Kdo to zaplatí?

Ano. Argentina :)
Amálka 26.12.2005 13:44

Kdo to zaplatí?

Naši sociáně zaměření tatíci ve sněmovně nadělali spoustu dluhů a jak normálně soudný člověk zná,dluhy se v civilizované a demokratické společnosti  se musí občas platit.Nyní nastává problém.Kdo,ty dluhy bude splácet.Sociálně zaměření tatíci? Ne.Ti více spotřebují než vyprodukují.Dušek,Štěch a jejich odboráři? Ne.Ti tvrdí že se již nadělali dost a mají právo na odpočinek a předčasný důchod.Silní třicátníci? Ne.Těch je málo.No,tak je to jasné.Naše chrabré a milované děti?Ne.Největší část národa skoro žádné děti nemá.Druhá největší část národa je má,ale je tu problém,když nepracují jejich rodiče,tak proč by měli pracovat jejich děti.Třetí největší část národa cizinci a emigranti,ti to asi za nás nevytrhnou a má potom vůbec smysl takový stát?Existuje potom vůbec nějaké východisko?
Pamětník 26.12.2005 11:49

Re: Re: Re: Paradoxně

Andy, přeji Vám ještě stále hezké Vánoce, mnoho spokojenosti v novém roce atd., co se tak přeje. Jinak Vám chci říci, že Vaše příspěvky do diskusí čtu vždycky s velkoým potěšením. Myslím si, že dříve jste psala jako AndyO, tehdy jste mě zaujala. Byla jsem vždy potěšena, že je více lidí s podobnými názory na stav v našem státě jako já. Tímto Vás a ještě několik dalších přispěvatelů podobného smýšlení zdravím. Trochu se obávám volebního roku, protože se mi v některých momentech zdá, že se mi vrací mládí, ne ovšem tak, jak bych si přála. Irena
Andy 26.12.2005 11:04

Re: Re: Paradoxně

Vážená paní,
díky, čekala jsem spoustu nadávek a povýšeného radilství, ať si to jdu zkusit a podobně. Vidím, že mé přesvědčení, že ne všichni jsou stejní a pořád ještě je naděje ( neboť znám osobně hodně zdravotníků od lékařů po dietní sestry, kteří berou své povolání vážně a se zaujetím), nebylo marné.
Máte pravdu.
Pamětník 26.12.2005 10:56

Re: Paradoxně

Milá Andy, jsem zdravotník v roce 2006 již dlouhých 33 let. Nezbývá mi, než s Vámi souhlasit. Po každá, když jsem svým spolupracovníkům poukazovala na to, že jsme v podstatě služby jako kadeřník a jiní, jsem se dočkala tu mírného podivu, tu až uražené reakce. Kroky Dr. Ratha mě znechucují, ale musím říci, že až tak mnoho nepřekvapují. Lékaři ve státem řízených nemocnicích, pokud nejsou v řídící funkci ( a někdy ani ti ne), nemají ve své většině představu o cenách zdravotnického materiálu - obvazového materiálu, dezinfekčních prostředků, pomůcek k jednorázovému použití atd. Tu představu má většinou staniční nebo vrchní sestra, ta musí vystačit s penězi vem kde vem. V cenách, kterými se operuje ve zdravotnictví, nejsou jenom léky a drahé přístroje. Situace byla v letošním roce v červenci zhoršena zpřísněním vyhlášky ministerstva, která přikazuje, zcela v souladu s moderními trendy, používání jednorázových pomůcek. Tak, jak jsou rozděleny peníze, se tímto příkazem zvedly v polovině roku vydání na spotřební zdravotnický materiál. Bohužel, rozpočty, které byly na začátku roku 2005 určeny na tuto položku, nepočítaly s takovým zvýšením, samozřejmě se v 2. pololetí nenavýšily. Tak vzniká i to, že MZ svými vyhláškami dostává zdravotnická zařízení do platební neschopnosti, pokud chtějí vyhlášky dodržovat. Nový ministr neřeší tyto situace, naopak se podílí na zvyšování platů tam, kde není z čeho brát. Kde se asi bude muset ušetřit?
ticha@dohoda 26.12.2005 10:20

coz o to

coz o to ja bych taky racionalizoval a ono je v CR skutecne kde a co, jenze potom si clovek polozi otazku, co ti "zracionalozovni" tedy vyhozeni z prace budou delat, pochopitelne si mohu rici, ze tohle je jejich problem, ja se o sebe a svou rodinu postrat umim, jenze pokud by se nejakym zasahem shury v CR skutecne objevila skutecne pravicova strana/ a ze je ji potreba jako soli/ a dokazala vymest vsechen ten svincik zpod koberce, musela by soucasne mit recept na to, co s tou armadou/nejen modrou/ zbytecnych ucetnich a danovych poradcu kteri by se sli past na louku po skutecnem zjednoduseni danovych zakonu, co s dalsimi tisici zbytecnymi ajzebonaky, zamestnanci statni a verejne administrativy, zahadnych nadaci a neziskovek financovanych z dani, obavam se ze automobilka u Kolina ani Nosovice nevytvori statisice prac. mist, uz ted je 1/2 milionu lidi na pracaku z nich minimalne 1/3 se nechce delat nebo delaji nacerno a podporu maji k dorovnani do tech beznych 8-10 tisic cisteho. Ukrajinci, Polaci a Slovaci predstavuji cca 250 tisic prac. mist, na ceskem trhu prace zatimco z dani se vyplaci podpory pro pul mega nezamestnanych. Ma nekdo recept ??? Jinak vsem hezke svatky a pohodu :-)))
Andy 26.12.2005 9:51

žádné kontroly nemocných jejich šéfy nebudou

neb ani nesmí. Šéf ani jeho pohůnek nesmí lézt k zaměstnanci do bytu, nesmí se vyptávat u doktora, nesmí vidět dokumentaci, nesmí obtěžovat nemocného nějakými opatřeními, nesmí vůbec nic. V tomto směru.
Jediné, co smí, je platit nebo vymýšlet opatření. Například nepřijímat lidi, u kterých lze očekávat vyšší nemocnost, všechny ty alergiky a pod. Nebo musí vymyslet systém odměńování zdravých. Třeba může udělat vnitřní předpis, že marodům s nemocností max. dvakrát v roce dá na konci roku spešl odměny. Pak narazí na různá omezení, diskriminace atd. A z maléru nevyleze.
 
Prostě, Škromachovina. Vyřešit to lze, ale za cenu potíží.
A pak se někdo ptá, proč mi lezou socani na nervy se svými prdlými nápady.
petr v. 26.12.2005 8:24

maličkost

Jedné nepatrné maličkosti to snad pomůže  - někteří zaměstnavatelé řeší výpadky výroby tak že pošlou zaměstnance ať se nechají uznat - teď to nebude možné - ale netvrdím že je to optimální řešení.
Kikina 26.12.2005 8:09

Domnívám se, že si vláda zadělala na velký problém zvýšením rodičovského příspěvku.

Kromě  rodin, kterým to opravdu pomůže, stoupne počet těch, které se živí "výrobou" dětí. A jak je chcete regulovat bez omezení "lidských práv" ?  Zajímavá byla reportáž TV z Děčína, kde Horský odpojil těmto nájemníkům plyn  a elektro pro neplacení. Město jim poskytlo PB topidla, ale "nájemníkům" se to moc nelíbilo a přímo začli městu diktovat, co chtějí. Město to odmítlo; naštěstí... Teď už jen čekám, kdy se tam objeví zastánce lidských práv Petr Vúhl s Petruškou.
 U Českých drah pomůže pouze tuto firmu rozehnat a nebo dělat z "ajzpoňáků" režný nitě, Ty se totiž nikdy nepřetrhnou... Pokud se bude modré armádě mazat chleba po obou stranách, tak kam by chodili, že? Ukažte mi soukromou firmu s takovými výsledky a stejnými výhodami pro jejich pracovníky..
Přeji hezký sváteční den ...
Sýček 26.12.2005 7:08

Re: Kontrola nemocných a "nemocných"

Námitka: - podle čeho bude zaměstnavatel zjišťovat, zda je zaměstnanec správně nemocný? Bude platit neschopenka po celou dobu? Je třeba, aby se zaměstnanec na konci nemoci se ještě pohyboval po bytě v pyžamu a mít rozhozenou postel? Co smluvně vázaní obvodní lékaři, budou sloužit pacientům nebo dle své smlouvy zaměstnavateli? Copak Vám se nestalo, že za vámi přijel - zatelefonoval váš šéf a přemlouval vás, k dřívějšímu nástupu do práce? Ne? Inu zřejmě jste státní zaměstnanec.
VL 26.12.2005 7:02

Re: Kontrola nemocných a "nemocných"

Proto se s platností zákoníku stanou nežádoucími zaměstnanci lidé vyššího věku, trpící chronickými zdravotními potížemi a malou firmu zlikviduje jedna chřipková epidemie. Mimo to, bude možno pěkně poukazovat na to, že jsou zaměstnavatelé vydřiduši, kteří nenechají zaměstnance marodit a proto je potřeba, aby odbory, sociální demokraté a komunisti chránili jejich práva.
J.Teplý 26.12.2005 6:33

Kontrola nemocných a "nemocných"

K poslednímu odstavci: ...Já naivka jsem do nynějška žil v představě, že podnikatel, ředitel firmy, popř. její management mají podstatně jiné priority než kontrolovat, zda je zaměstnanec skutečně nemocný s tou či onou nemocí... Má-li první období nemoci financovat soukromý zaměstnavatel, musí mít právo kontrolovat, zda je zaměstnanec opravdu nemocný. Bohužel nebo bohudík, jak se to vezme. Normální zaměstnavatel musí dohlédnout, aby se mu někde zbytečně neztrácely peníze.
Andy 26.12.2005 0:27

Paradoxně

právě Rathova práce, od začátku směřovaná pouze k zisku zdravotnického personálu, nikoliv k prospěchu nemocných, může působit jako katalyzátor pozitivních změn.
Neboť jen zjevné nepohodlí pacientů,  dokonce i poškozování zájmů pacientů, veřejně deklarované jako cesta k bohatství lékařů a dalších zdravotníků může způsobit, že si pacienti a jejich příbuzní konečně uvědomí, že zdravotníci jsou z velké části jen obyčejní smrtelníci, stejně jako například instalatéři a  řezníci chtiví v první řadě svého prospěchu, a přestanou tedy lékaře a další omlouvat, nenechají si už od nich líbit všechno, budou je popohánět k zodpovědnosti a vyžadovat dokonalé služby. 
A tak časem dojde k tomu, že si bude muset každý zdravotník ve svém vlastním zájmu dávat pozor na to, co dělá, neboť trest nebude jen v rovině morální, ale i profesní a finanční.
 
Takže, Rathe, GO.