19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
RK 14.12.2005 11:30

Re: Re: Re: Řvěte!!

Náklady na jednoho žáka jsou u PJZŠ nejvyšší v celé Praze 4 - zejména v důsledku vyššího počtu dělených hodin (jazyky...). Elitnost je dána tím, že z okolních poloprázdných škol vyzobávají nejlepší žáky.
A je-li Buzková nepřítelem výběrovosti, proč tedy podporuje (i v Praze) rozšiřování počtu gymnázií?
Frant. Lukes 14.12.2005 10:22

Re: Autorka pracuje pro radio Jerevan

Pane poslanče,
myslím, že není tak podstatné, jakou stranickou příslušnost má p. Šmíd a nepovažuji - pokud jde o to zásadní -za důležité ani to, zda kraj má možnost ovlivňovat  soukromá či církevní  gymnazia. Za zásadní považuji to, že (pokud je informace v článku autorky správná) kraj (vedený koalicí KDU-ČSL a ODS) navrhuje přechod kvalitních a dobře fungujících osmiletých a šestiletýchh státních gymnazií na čtyřletá gymnázia, není-li k tomu zákonem či jiným způsobem nucen. Je to podle mého soudu nehoráznost a - pokud se nemýlím - i proti programu ODS jak nám ho alespoň předestírají někteří řečníci  (např. posl. Bartoš). Vskutku nevycházím z údivu.
kolo@vratek 14.12.2005 9:06

Re: Re: Řvěte!!

RK, trochu kecáte. Náklady jsou velmi porovnatelné s ostatními školami - zvláště když odečtete jednorázové investice na léta zanedbanou údržbu. Elitnost školy není dána investovanými penězi, ale výběrem žáků - blb zůstane blbem i když do něj investujete milióny. A právě ta výběrovost vadí socanům od Buzkové po Tarkó (ale u vlastních dětí nikoli, jak víme od ministryně).
RK 13.12.2005 21:06

Re: Autorka pracuje pro radio Jerevan

Kraje mají sakra silný nástroj k ovlivňování soukromých středních škol, protože:
a) vyjadřují se k jejich zřízení
b) určují jejich maximální kapacitu
c) distribuují pro tyto školy peníze ze státního rozpočtu
Čumil 13.12.2005 18:59

Re: Autorka pracuje pro radio Jerevan

Milý pane Plevo,
ona ta stranická příslušnost pana Šmída nebude zas tak důležitá - jednou je to holt koalice. Kraje zajisté nemají přímé nástroje k ovlivňování škol soukromých a církevních; mají však nástroje k tomu, aby nastavily celkový "trh" se studenty tak, aby ony subjekty nepřišly na buben. Případně nastoupí mocná rozjezdová dotace, jak nám na příkladu anglického ústavu pro dítka manažerů páni radní oznámili...
ehad 13.12.2005 18:56

Re: Autorka pracuje pro radio Jerevan

Ad 2. Prectete si znovu clanek, autorka netvrdi, ze Kraje maji nastroj na ovlivnovani soukromych skol. :-)
Petr Pleva 13.12.2005 18:10

Autorka pracuje pro radio Jerevan

1. Politická příslušnost pana Šmída je KDU-ČSL nikoli ODS. 2. Kraje nemají žádný nástroj, jak ovlivňovat soukromé či církevní školy.
Andy 13.12.2005 17:38

Re: Re: Jako na nejzávažnější problém upozorňuji

 najednou něco školy smí ? Tak to tedy ne. Jen ať ministerstvo zakazuje, přikazuje, reguluje.
Vloni jste obhajoval nový způsob přijímacího řízení pro adepty středních škol a velmi prskal, že se to všem nelíbí, že by chtěli volnost v rozhodování.
 
Takže trochu konzistentních názorů, prosím.
Čumil 13.12.2005 17:16

Re: Re: Řvěte!!

Ono je to, aido, v okamžiku, kdy takové rozhodnutí vejde ve známost, už totiž definitivně "prolobované",  stalo se součástí vzájemných obchůdků politických uskupení mezi sebou, takže pak už je řev takřak zbytečný. Ano, je to vyzkoušeno, jak správně říkáte. Nějhací občané, studenti, rodiče, žáci, odborníci? Nějaká veřejnost a její zájem?  K smíchu... Už jsme se rozhodli! :-))
Podotýkám, že takový přístup k problému projevují zástupci snad všech politických stran. Včetně těch nejkonzervativnějších.
Parabellum 13.12.2005 16:56

Re: Re: politika

Pane Reeve statistiky hovori toliko o procentech absolventu evidovanych urady prace - pomer procent  skutecne nezamestnanych je opravdu trochu jiny.
RK 13.12.2005 16:46

Re: Řvěte!!

Ano, a právě díky tomu povyku zůstala na obvodě nejdražší škola, která svou "elitní" pověst vykupuje vysoce nadprůměrnými náklady a která teď navíc dostala právo nejen nabírat třeťáky (jako dosud), ale nově navíc i prvňáky. V době výrazného poklesu počtu dětí je to opravdu systémové řešení!
P.S.: Rodičům oné školy se nedivím - sám bych se choval stejně. Divím se vedení radnice a zastupitelstvu, že se nechalo tak snadno zastrašit...
aida 13.12.2005 15:38

Re: Řvěte!!

No, tenkrát, když se ty "naše" školy měly slučovat, jsme se ozývali docela dost, ale bylo nám to houby platné...
kolo@vratek 13.12.2005 15:30

Řvěte!!

Udělejte z toho tak masovou akci, jak jen možno. Je před volbami, teď vás budou politici aspoň trochu poslouchat.
V minulém roce v Praze 4 vyvinulo jedno opovrženíhodné socialistické stvoření jménem Tarkó velké úsilí na likvidaci vynikajicí ZŠ (jazykovky) - a nakonec se naštěstí podařilo ji vykopnout z funkce. Pocit blaha si pamatuji dodnes.
jogín 13.12.2005 15:10

Prachy především.

Zašantročení školy je oblíbená záležitost i u základní školy, dělá se následovně: Nejdřív se škola papírově spojí s jinou, s výhodou se sídlištní kde je hodně feťáků a cikánů. Rodiče dětem seženou jinou, i když je daleko. Po poklesu počtu žáků se škola nejdřív privatizuje a pak se barák prodá.
johny keš 13.12.2005 14:44

Kupředu levá

 
Omezování výuky dětem, kteří chtějí studovat ukazuje na tupost regionálních politiků ODS v Brně, Již Marie Terezie věděla, jak důležité je mít v populaci vzděláné lidi. Nadané děti v základkách budou hnípat v ZDŠ, nudit se a postupně přejdou na hrátky s majoránkou a pod.
Argument, že je nutno šetřit mi připadá potróblé, na přiblblé modely nádraží za milióny, přesuny nádraží a  podobné kraviny se peníze vždy najdou.
 
 
 
Pavla B. 13.12.2005 14:16

Re: Nejde o typ školy

Moc se mi nechce zasahovat do diskuse k vlastnímu článku, raději nechávam reagovat ostatní. Ale udělám výjimku:
a) Nejde o desetileté, nýbrž dvanáctileté děti, což je přece jenom trochu rozdíl. Diskuse, zda osmiletá gymnázia všeobecně ano či ne probíhaly už dávno, momentálně jde spíš o to, zda tyto školy budou i státní nebo prakticky jen soukromé. A také o to, zda jsou soukromá gymnázia schopna kvalitou konkurovat státním anebo je potřeba státní gymnázia nejprve zrušit.
b) Rámcové programy ... záleží na tom, kdo a jakým způsobem je naplní. Kvalita školy není dána jen kvalitou žáků, ale i vyučujících. Ostatně i o tom už byla v diskusi řeč - všechno je v lidech, a ne v rámcových programech. Dobrá ZDŠ může být lepší než špatné gymnázium, jde o to, že rušit se mají bohužel DOBRÁ gymnázia.
c) ODS, respektive její představitelé v krajském zastupitelstvu, se prezentují jako vynálezci výše zmíněného kozího nápadu, za to já nemůžu :-) Ušetřené peníze z rozpočtu hodlají vrazit do rozjezdu elitní školy pro nadprůměrně majetnou skupinu lidí, k tomu se veřejně přiznali. :-)
Čumil 13.12.2005 14:04

Re: Nejde o typ školy

V čem padá mýtus víceletých gymnázií, pane Vávro? Poučte nás. Zejména v souvislosti s těmi učebními programy. Děkuji předem.
Čumil 13.12.2005 14:01

Re: Netuším, aido, třeba má ředitel

Velvete, tohle o tom účetnictví raději nestřílejte naslepo - jedna věci jsou tzv. důvody, druhá lokální zájmy, třetí objektivní realita daná KVALITOU školy. Krajští radní, vedeni neomylným pudem,  se většinou trefují do těch nejkvalitnějších škol. Pokud pak trefí nějakou méně kvalitní, pak zase jejího ředitele (on neodpovídá za úroveň školy?) přesunou na šéfovské místo školy kvalitnější, čímž je růst úrovně nového ústavu nesporně zaručen. O důvodech si občané mouhou myslet své - a ujišťuji vás, že také myslí. Pro mne osobně je to dokladem toho, že řízení středních škol nepatří do ruky krajům.
M.Vávra 13.12.2005 13:34

Nejde o typ školy

Mýtus o víceletých gymnáziích postupně padá, selektovat děti v deseti letech se ukazuje býti minimálně diskutabilním. Rámcové programy budou nabízet dostatek prostoru ke zkvalitnění 2. stupně základního vzdělání. Jde o to nabídnout co nejlepší učební program a na typu školy opravdu nesejde. Za tupé až ubohé považuji cpát do tohoto problému politiku. O ODS nejde ani náhodou, je to problém ryze odborný.
aida 13.12.2005 13:27

Re: Re: Netuším, aido, třeba má ředitel

...na co chcete.
aida 13.12.2005 13:26

Re: Netuším, aido, třeba má ředitel

Já osobně jo, klidně Vám to odpřisáhnu.
Andy 13.12.2005 13:23

geronte, reaguji na vaši ranní reakci ( ne erekci) :))))

asi jsem to nenapsala zcela jasně nebo vy zcela jasně nepochopil- nejde o to, zda dát šanci všem dětem s tím, že mezi nimi může být genius, takhle jsem to nemyslela. Byla to spíš obecná úvaha o tom, nakolik je název školy důležitý pro vzdělávání. A trochu taková socialistiská myšlenka, že kdyby na devítiletkách dělali kantoři ( a děti, a jejich rodiče) to, co mají, pořádně, tak by těch gymplů stačilo pár, lidé by to nebrali jako únik z blbšulky, kde jsou šance dětí na vzdělání horší než jinde.
 
A že vůbec nevíme, jak to je doopravdy, tak těžko někoho hájit nebo napadat.
 
dnes mám výjimečně smířlivou náladu, takže asi takhle
S.B. 13.12.2005 13:21

Není to jen záležitost ODS

Politické složení zastupitelstva Jihomoravského kraje je:  KDU-ČSL 30%, ODS 29%, ČSSD 14%, KSČM 12%, Strana zelených 5%.  Pokud ono výrazné omezení osmiletých studijních programů v Brně projde, nelze z toho obviňovat jen ODS. Poslal jsem na sekretariáty jednotlivých politických stran v Brně e-mail s žádostí o vyjádření, jaký v této věci zaujali jejich zastupitelé stanovisko. Pokud by mě pár zainteresovaných rodičů následovalo, třeba by se alespoň někde probrali. Na základě zkušeností se studiem vlastních dětí na jednom z brněnských státních osmiletých gymnázií mohu jen potvrdit, že pro přípravu na vysokou školu ( a ovšem nejen to ) je tato forma střední školy dnes dalece nejlepším řesením.
velvet 13.12.2005 13:13

Netuším, aido, třeba má ředitel

v účetnictví imrvére binec, jak je tomu u jednoho našeho gymnázia, a vzhledem k tomu, že odjíždím schůzovat, už se toho asi dnes nedobéru. :-)
Jen mi odpřisáhněte na holej pupík, že když vláda v březnu 2001 schválila postupné rušení VŠECH víceletých gymnázií (premiér Zeman, ministr školství Zeman), že jste taky byli takhle lítí.
:o))
Jan Hájek 13.12.2005 13:13

Re: Re: fundament přírodovědných a technických oborů

opravdu myslíte že jim chybí NEZNALOST??????
aida 13.12.2005 13:04

Re: Re: Dík za optání.

Edmunde, přísahám, že jsem Vaši reakci nečetla, než jsem napsala tu svou!
aida 13.12.2005 13:02

Re: Rušit se mají osmileté programy

A Vy myslíte, že díky místnímu geniálnímu integrovanému systému dopravy IDOS někdo dojíždí?
A opravdu si myslíte, že 4 třídy jsou pro město se skoro 400 tisíci obyvateli dostatečné? A proč se ruší zrovna na těch nejlepších školách, netušíte?
Edmund Černá Zmije 13.12.2005 12:49

Re: Dík za optání.

Demografický vývoj nemůže být rozumným důvodem pro rušení ELITNÍCH tříd. Vídeňská a Žižkova byly nejžádanější osmileté gymply v Brně. Člověk by řekl, že rušit se bude ot těch nejhorších, když už by se muselo něco rušit.
 
Jisté je, že zrušením těch nejlepších tříd se smazává rozdíl mezi kvalitnímy státními gymply a soukromými rýžovišti. Dává to zároveň šanci na pár dalších drahých studentů pro elitní školu soukromou, o které se zmiňuje autorka. Zároveň to ale bere šanci mnohem více dětěm, pro které by kvalitní vzdělání bylo potřebné, ale rodiče jim ho nemohou zaplatit.
 
Chápu že pokud je málo zájemců o studium zahradnictví, měla by se třída zrušit. Ale pokud poptávka po státních osmiletých gymplech převyšuje nabídku v konktétních případech zmruba sedmkrát, je rušení takové třídy sviňárna. A nevykládejte něco o úsporách, ty děti mají právo na bezplatnou školní docházku a jejich setrvání na ZŠ bude stát řádově totéž co jejich studium na státním gymnáziu. je to boj o žáky a pokud to nechápete, je to dost beznadějné.
velvet 13.12.2005 12:48

Rušit se mají osmileté programy

na třech gymnáziích ze šesti, jestli správně kapíruju. Zejména z demografických příčin, jestli jsem dával pozor.
Helejte, a všiml jste si třeba dalšího aspektu a tím jsou bouřící se ředitelé středních škol z "venkova", kterým gymnázia v Brně-městě stahují adepty a tím ohrožují jejich existenci? Já vím, Vy ještě chcete ode mne vyjádření ke kvalitě jednotlivých škol, to umím v tomhle kraji a ne ve Vašem, ale až bude padat na držku Blansko nebo Vyškov (kde předpokládám rovněž gymnázia), podepíšete i jejich petici?
Edmund Černá Zmije 13.12.2005 12:38

Re: Re: Re: Několik ledabyle nadhozených otázek

To bych chtěl vidět, těch 27% dětí na osmiletých gymplech :-)) Možná tak na všech gymplech,
rozhodně se nedá říct, že by z 5. třídy šlo na gymply čtvrtina žáků. To možná z výběrovek, ale z normálních tříd jte spíš tak jeden až dva....
 
Ale problém, není kolik procent dětí je na osmiletých gymplech, ale kolik z toho jsou státní školy a kolik soukromé. Tedy kolik procent dětí má rovný přístup ke vzdělání a kolik musí držet na škole rodiše za těžký prachy.
 
Pro mě za mě ať si studuje gympl každý debil, když to bude soukromá škola a rodiče mu to budou platit. Naopak zrušením státních osmiletých gymplů automaticky bráníme ve vyšší kvalitě studia těm opravdu nadaným dětem, jejichž rodiče těch 20 táců za rok nedají.