16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

MÉDIA: Skrytý půvab kamery

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Dušan Neumann 18.11.2005 14:04

koukám jako vejr, kometářů je tu o třetinu méně než včera, je to normální?

mamina 19.11.2005 1:44

Re: koukám jako vejr, kometářů je tu o třetinu méně než včera, je to normální?

ha kdepak je má velevtipná úvaha o zákonu na ochranu chiméry? Z principu nepoužívám vulgarity, někomu vadila slušně formulovaná myšlenka. Jaký to má důvod???
mamina 19.11.2005 1:51

Našla jsem

ji, našla! To jsem ráda - tímto beru zpět svůj předchozí vyděšený dotaz!:-)
Saša 16.11.2005 9:20

Od Nového roku bude účinným nový správní řád č. 500/2004 Sb. ve znění zákona č. 413/2005 Sb., který mimo jiné stanoví:

§ 18 Protokol
 (1) O ústním jednání (§ 49) a o ústním podání, výslechu svědka, výslechu znalce, provedení důkazu listinou a ohledání, pokud jsou prováděny mimo ústní jednání, jakož i o jiných úkonech souvisejících s řízením v dané věci, při nichž dochází ke styku s účastníky řízení, se sepisuje protokol. Kromě protokolu lze též pořídit obrazový nebo zvukový záznam.
 
filip 16.11.2005 9:15

jiz nyni stavajici zakony

napr. na ochranu osobnosti, ale i jine, resi problem skryte kamery. zakaz je nesmysl. nicmene je nutne, aby se pripadny poskozeny domohl rychle a adekvatni nahrady skody.
Mák 16.11.2005 8:24

Neměl by být problém vyjmenovat kdy ano, případně kdy ne

Na korupci se skrytá kamera ukázala jako velmi efektní prostředek.
Bylo by jen dobře, kdyby se při jednáních obávali, že je kamera přítomná.
Ti poslanci kteří ji odmítnou nám ukáží jak to s bojem proti korupci myslí.
 
jiný Honza 16.11.2005 15:05

Re: Neměl by být problém vyjmenovat kdy ano, případně kdy ne

Natočím s vámi rozhovor skrytou kamerou a sestříhám ho tak, že se přiznáváte k tomu, že si rád užíváte s malými dětmi. Máte dojem, že je to OK? Sestříhat, že "jen" berete peníze, to je daloko snazší. Co vy na to?
Petr Kohout 16.11.2005 7:39

Obávám se, že strach z nedostatku profesionální etiky novinářů je v podstatě strachem

z nedostatku soudnosti čtenářů. Bohužel, občas se zdá, že by mohl být oprávněný, zejména pokud vezme padělání novinářských informací do ruky odborník.
Dušan Neumann 16.11.2005 3:25

pokud takový zákon bude přijat je to flagrantní porušení svobody projevu

V okamžiku, kdy se někdo rozhodne vstoupit do politického života, automaticky se vzdává značné části soukromí, neboť jako nositel společenské moci je nezbytně a zaslouženě vystaven permanentní kontrole, za což je i patřičně odměňován. Něco jiného je zneužití skryté kamery - či skrytého mikrofonu - v intimním soukromém prostředí, něco jiného je zdokumentování činnosti těsně související s vykonáváním veřejné fumkce. A toho se jistě páni poslanci velice bojí. O tom, bylo-li porušno zákonné právo na soukromí pak může rozhodnout nezávislý soud. V USA to pokročilo tak daleko, že politici si raději všechna svá jednání nahrávají sami. Všechny telefonické hovory a i porady v Bíleím domně jsou natáčeny (z pochopitelných důvodů nejsou přístupné veřejnosti, ale v případě kontroverze jsou k dispozici vyšetřovacím orgánům). Je ironií osudu, že z křivopřísežnictví obžalovaného viceprezidentova poradce Libbyho usvědřily jeho vlastní záznamy.
Petr Vileta, balík z Plzně :-) 16.11.2005 2:49

protirecite si, autore

"... zachycoval dění uvnitř týmu Bobošíkové, a to samozřejmě včetně rozmanitých kompromitujících prvků."
Pokud tam byly kompromitujici prvky, pak bylo zverejneni opravnene.
jakovy 16.11.2005 12:29

struma

A že na sebe žádné "kompromitující prvky" souzi stávkující nepustili.
Dokonce ani to, že chachar Nohavica požadoval stažení svého koncertu z programu "Č"T, aby nebyl považován za podpůrce stávky. Bez uzardění, jak je u těchto nadlidí zvykem, vysílali.
janabok 16.11.2005 1:56

kirast vs. jezevec

asi 55:45...
nevím...
 je to subjektivní...
jezevec 16.11.2005 1:06

"právo na soukromí" proti "právu veřejnosti na informace"

Pokud se snažíte vyvážit "právo na soukromí" a proti němu "právo veřejnosti na informace" - pak bych neváhal ani vteřinu a volil právo na soukromí. Přestože právě mně si klidně může kamerovat jak chce a umí.
Krystof 16.11.2005 11:32

Re: "právo na soukromí" proti "právu veřejnosti na informace"

Není to černobílé. Doporučuji pozornosti příspěvek p.Dušana Neumanna, který žije v USA. Je třeba mít dvojí metr: na "obyčené" lidi, kteří mají nárok na plnou ochranu soukromí a nahrávání a odposlouchávání jejich jednání je možné jen se svolením soudu a na "veřejné" osoby, kteří tím, že vstupují do politiky či showbusinessu musí vzít na vědomí, že jsou i pod drobnohledem veřejnosti a požadavky na jejich bezúhonost jsou vyšší. Zatímco soustružník, na kterého se provalí, že podváděl svoji ženu má právo odpovědět "no a co - to je moje soukromá věc resp. věc moje a mojí manželky" pak např. ministr školství bude takovým odhalením diskvalifikován pro výkon své funkce. On totiž prostor mezi "nezákonný" a "nemorální" je příliš široký.
Pravdou ovšem je, že rozlišení těch dvou typů osob a rozlišení jaký investigativní prostředek je ještě přípustný, a který už je nemorální, je těžké.
Sep 16.11.2005 11:56

Re: Re: "právo na soukromí" proti "právu veřejnosti na informace"

Obecně s Vámi souhlasím, ale jedinou možností jak omezit využití tohoto prostředku pouze na "veřejně činné  osobnosti" by bylo je taxativně vyjmenovat v zákoně. A i tak se obávám, že by bylo možné tento zákon obcházet.
Jinou a možná přijatelnější formou by bylo ustanovení obecného etického kodexu pro novináře, kterým by se každý, kdo by chtěl využít skrytou kameru, musel povinně řídit. Pochopil bych tedy formulaci: "zveřejnění zvukových i obrazových nahrávek, pořízených bez vědomí natáčených, se řídí etickým kodexem novináře xyz.... Užití, které je v rozporu s tímto kodexem,  je nezákonné.
 
Jinak je obecný zákaz využívání skryté kamery naprostá nehoráznost.
 
Sep
jezevec 16.11.2005 12:29

Re: Re: "právo na soukromí" proti "právu veřejnosti na informace"

Myslíte že politik nemá právo na soukromí?
Myslíte že ministr bude špatným odborníkem v ekonomice, když doma šoustá pejska, nebo zaměstnává jako služku nějakou holčinu z Filipín bez papírů?
Každý někdy dělá něco co se nemá - a pokud to neexploatuje na veřejnost, má právo při tom na soukormí. Nevím proč by pro lidi v showbusinessu nebo v politice měla platit jiná pravidla.
jiný Honza 16.11.2005 15:00

Re: Re: Re: "právo na soukromí" proti "právu veřejnosti na informace"

Jezevče, pokud porušuje zákon (oba případy), pak nepatří na místo ministra. Pokud by "jen" šoustal plnoletou služku (třeba i z Filipín, ale s papíry OK), pak je to sice neetické, ale ne nezákonné - a je to tedy jeho věc. Mže být?
jezevec 16.11.2005 16:15

Re: Re: Re: Re: "právo na soukromí" proti "právu veřejnosti na informace"

Bez ohledu na to co děláte - zkuste si představit, že vás kdykoliv kdekoliv může natáčet skrytá kamera, co kdybyste náhodou dělal něco, co se nesmí.
Každý váš soukromý rozhovor, úlet při domácí hádce, překročení rychlosti v autě . . . . . .. člověk který nikde nechybuje je buď sterilní a nebo magor, a takový se na ministra hodí ještě méně, než někdo kdo doma šuká kozu (mimochodem to není nelegální) . . .. . . ale hlavně uvědomte si, že přípustnost natáčení skrytou kamerou znamená, že kdykoliv kdokoliv může vlastnit, uchovávat, a případně i distribuovat  a prodávat stovky hodin vaší zákonné činnosti. Mně se to nelíbí. A to se živím prací ne politikou (a úplatky mi bohužel nikdo nenosí)
velvet 19.11.2005 6:26

jezevče :o))

To už se tu kdysi probíralo, ale zapomněl jsem, kde jsem nagůgloval: např. v Austrálii se kozy zneucťovat smějí, jen ten zákon má takové nějaké brutální omezení, že mohou být jen tři týdně nebo to nesmí být samec nebo nesmějí být sousedovy... to už mi halt vypadlo. :-)
velvet 19.11.2005 6:36

jezevče :o))

Jsem si pro to skáknul, jsem smotal dvě země. Tak v Libanobu smíte mít sex se zvířetem, pokud je to samice, a v Austrálii smíte smít sex s klokanem, pokud jste podnapilý.
Kryštof 18.11.2005 13:54

Re: Re: Re: "právo na soukromí" proti "právu veřejnosti na informace"

Politik právo na soukromí ovšem má, ale jeho soukromí je omezené. Už dnes. Např. podává přiznání k majetku. Je třeba rozlišovat pojmy "nelegální" a "neetický". Asi se všichni shodneme na tom, že "politik", který se dopouští protiprávních činů (třeba to zaměstnávání služky z Filipín bez pracovního povolení) má velmi zpochybnitelný mandát k tomu, být představitelem určité skupiny obyvatel, kteří se protiprávních činů nedopouštějí. Ale ještě existuje jedno síto, kterým musí skutečný politik projít: musí se chovat eticky tzn. být opravdovým zástupcem svých voličů a do jisté míry i vzorem chování. Pokud se např. "politik" odmítne podvolit dechové zkoušce při podezření, že řídil vozidlo podnapilý, nejedná se sice o trestný, ale zřetelně neetický čin. Totéž, pokud se ukáže, že má poměr s onou kozou - jistě většina jeho voličů bude odmítat být spojována s takovým chováním a o vzoru nemůže být ani řeči (pokud ovšem tento politik nezastupuje doufejme extrémní skupinu zoofilů). Zejména citliví jsou lidé na neetické chování spojené s jeho pozicí ve státě - např. prozrazení záměrů vlády třeba skupině stavebních spekulantů. Stručně: ne vše legální je etické a od politika je třeba vyžadovat etické chování. Dodržovat zákony je povinnost každého občana, ale pracovat v politice má být výsada.
Druhým sítem je fakt, že zrovna tak jako vy musíte předpokládat, že váš zaměstnavatel bude zkoumat např. jaké www stránky v pracovní době navštěvujete, i já jako občan řádně platící daně, ze kterých je placen např. ministr, musím zkoumat, čím se onen ministr při výkonu své funkce zabývá. A pokud je to činnost nesouvisející s jeho "pracovní smlouvou, kterou přijal ve volbách", pak mám právo ho kritizovat. Protože ale takovou kontrolu nemůže efektivně provádět 10 mil. obyvatel, existují tzv. "hlídací psi demokracie" - svobodný tisk. Je jen smutným faktem, že o morálních hodnotách některých novinářů mohu mít oprávněně pochybnosti stejně jako o morálních hodnotách politiků.
Vláďa 16.11.2005 14:50

Re: Krzštof....Napsal jste...

" Zatímco soustružník, na kterého se provalí, že podváděl svoji ženu má právo odpovědět "no a co - to je moje soukromá věc resp. věc moje a mojí manželky" pak např. ministr školství bude takovým odhalením diskvalifikován pro výkon své funkce."
 
Co ministr zdravotnictví, který se k bigamii hrdě hlásí?
 
P.S.
A s tím postem ministra školství bych byl vzhledm k její osobě, setzatraceně opatrný.....
Kryštof 18.11.2005 13:59

Re: Re: Krzštof....Napsal jste...

Ten ministr školství byl jen příklad. Opravdu, ale opravdu jsem tím nic nesledoval.   .
kirast 16.11.2005 0:20

Řekl bych, že by použití skryté kamery

zákon zakazovat neměl.Ale prokáže-li se před soudem, že skrytá kamera byla zneužita, mělo by být zveřejnění záznamu "nějak" trestné, asi jako pomluva. Snad by to donutilo novináře k zodpovědnějšímu přístupu a současně neznemožnilo odhalovat nepravosti.