25.4.2024 | Svátek má Marek


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Buvol 21.4.2008 9:27

Z celého článku jsou nejzajímavější diskuzní příspěvky!

Jen bych chtěl pány a paní diskutující upozornit na smrtelné nebezpečí genocidy ze strany pana Felagunda (to je odvozeno od felace?) alias Rusčáka, kterému se zřejmě vystavujete svými diskuzními příspěvky, viz jeho příspěvek pod článkem v LN o Robertu Neffovi-Novákovi:

Nemyslíte, že je to prvotřídní chucpe?:

Autor: Finrod Felagund IP: 149.156.67.xxx Datum: 17.04.2008 19:38

Kdybych měl zavraždit každého, kdo mě uráží pod mými články, tak bych musel spáchat genocidu. A také to nedělám a jsem nad věcí, pane Nováku. Jste opravdový psychopat, místo těch nadávek vám měla kopnout okovanou kanadou do hlavy, možná by se vám rozsvítilo co jste za kus vola (a vraha). Pro takové jako vy nemám nejmenší slitování, a propos - docela je mi líto, že pro kriminálníky vašeho druhu neexistují v EU koncetrační tábory, to je lepší než trest smrti.

Buvol 21.4.2008 9:38

Re: Z celého článku jsou nejzajímavější diskuzní příspěvky!

Jinak odpověď na otázku z nadpisu článku: "Kde se bere odpor ke společenským vědám" je velmi jednoduchá! Odpor způsobují reprezentanti těchto věd, jako je např. pan Ruščák sám nebo další, jako je nechvalně proslulý rozeštvávač česko-německých vztahů Bohumil Doležal .... Po přečtení pár výtvorů např. od pana Ruščáka ("Jdu porušit zákon" nebo ten o tom dabingu), kde je nahromaděno na tak malém prostoru tak neuvěřitelné množství neznalostí a pitomostí, myslím každému stačí, aby se mu např. tzv. politologie, v jejich podání spíš poblitologie, znechutila jednou provždy! Pane Ruščáku, nechtěl byste jít dělat něco pořádného, např. drátovat a letovat ? 

JUDr. 22.4.2008 13:17

Re: Z celého článku jsou nejzajímavější diskuzní příspěvky!

Jestliže ta paní Irena Neffová měla podobné vlastnosti a vychování jako pan Ruščák, mohl by to soud uznat jako výraznou polehčující okolnost a pan Robert Neff-Novák by mohl dost trest na spodní hranici sazby, případně být úplně osvobozen ....

A 20.4.2008 15:00

Porovnání

Měl jsem tu možnost osobně porovnat náročnost a přínos studia technického oboru (ČVUT - FEl) a humanitárního oboru (UK - FF). Nebe a dudy.  Náročnost pro studujícího - UK=nebe, ČVUT=dudy. Přínos - přesně naopak. Humanitární obory jsou z valné většiny postaveny na snůšce neustále měněných teorií, případně hypotéz. Pro studujícího z toho plyne příjemná možnost studovat po vinárnách a u zkoušek všechno okecat. Vyrazil mi dech výrok šéfa katedry sociologie: "Sociologie není určena k tomu, aby poskytovala návod na uspořádání a řízení společnosti. Takovou odpovědnost si na sebe nsmůže vzít. Sociologie má pouze sledovat a kategorizovat společenské jevy a procesy."  Stačí?! Úroveň absolventů humanitárních oborů nepřímo ukazuje i skutečnost, že svou tupost a neschopnost  vykonat nejjednodušší praktický úkon vydávají hrdě za doklad své příslušnosti k intelektuální elitě. A argument velice obtížně zpochybnitelný:

Ještě jsem se nikdy nesetkal s jediným absolventem humanitárního oboru, který by zvládl poté vystudovat obor technický. Opačných případů znám desítky.

Za dob mého mládí byla v oblibě hádanka: Co by se stalo, kdyby vyhynuli policajti? Odpověď: Největšími blbci by se stali ekonomové.

Venda 19.4.2008 14:03

Ekonomika je pavěda

Jsem technik, pracuji na řídící funkci v údržbě v jedné nejmenované firmě, dnes vlastněné zahraničním majitelem. A to co dnes předvádí vrcholový managment obsazený z velké většiny čerstvě vystudovanými ekonomy s několika tituly, je akorát tak cesta do záhuby. Tito lidé sice nabiti určitými poučkami ze škol se podle nich snaží řídit veškeré dění v podniku, aniž by měli sebemenší znalosti o tom co vlastně řídí. Ze všeho nejvíc mi vadí, že se snaží normovat a komplikovat údržbu, což je činnost, kterou, ani normovat, ani plánovat nelze. A výsledkem jejich snah je to, že oprava poruchy, která dříve trvala dejme tomu dvě hodiny se dnes protáhne minimálně na týden a zabývá se jí asi osm lidí na schvalovacích  funkcích, kteří zase nemají nejmenší ponětí o tom so vlastně schvalují a řídí. Pro ně je podstatné to, že jsou velice dobře placení a velice rychle se na rozdíl od těch, co opravdu pracují množí.

MZ 19.4.2008 8:13

Kde se bere odpor

Definoval jste to všechno krásně..... Když tu tedy máme spousty vystudovaných odborníků v těchto oborech, proč už tu není ráj na zemi ? Laicky soudím, že je to všechno tak leda na bzum.

A.S. Pergill 18.4.2008 21:13

Odpor k humanitním vědám

se bere především proto, že to žádné vědy nejsou (pokud za kritérium vědeckosti považujeme to, že dva různí badatelé se z identických vstupních dat identickým postupem doberou stejných výsledků), jsou to jen snůšky kvasivědeckých blábolů, které místy vy(zne)užívají vědeckou formu, aby potvrdily svou "vědeckost". Pamětníci ještě znají marxismus, který se rovněž tvářil jako "věda věd", podobně jako autorem vyjmenované obory, a šlo jen o snůšku nesmyslných frází bez jakéhokoli obsahu.

A mimochodem, jakže se jmenoval ten pán, co napsal do kteréhosi "humanitně vědeckého" časopisu záměrně vytvořený naprostý blábol (později se vyjádřil v tom smyslu, že se mu mohlo stát, že tam proklouzla smysluplná věta, ale zcela jistě mu neproklouzl smysluplný odstavec) a přijali mu to s nadšením a kladnými recenzemi všech recenzentů? Měl jsem článek o něm stažený, ale přišel vniveč, když mi uhynul HDD.

Aiman Fasil 18.4.2008 21:25

Re: Odpor k humanitním vědám

Alan Sokal

tosek 18.4.2008 22:13

Re: Odpor k humanitním vědám

To je od vás skutečně hezké, jak dáváte veřejně a bez uzardění veřejně najevo, že netušíte absolutně nic o humanitních vědách.

dzanny 18.4.2008 23:09

Re: Re: Odpor k humanitním vědám

Máte pravdu, pan Pergil skutečně netuší, on VÍ (z toho "věda") a dokáže to dobře zformulovat.

LK 19.4.2008 7:12

Re: Odpor k humanitním vědám

"A mimochodem, jakže se jmenoval ten pán, co napsal do kteréhosi "humanitně vědeckého" časopisu záměrně vytvořený naprostý blábol (později se vyjádřil v tom smyslu, že se mu mohlo stát, že tam proklouzla smysluplná věta, ale zcela jistě mu neproklouzl smysluplný odstavec) a přijali mu to s nadšením a kladnými recenzemi všech recenzentů?"

To já zas slyšel o chlapíkovi, kterýnapsal do Vesmíru sérii odborných článků o neexistující planetě.

Petr 18.4.2008 18:55

Nositelem pokroku jsou především technické vědy,

např. výpočetní ä komunikační technika, automobilový průmysl, vývoj nových materiálů apod.  Mě by třeba zajímalo, k čemu je potřeba tolik ekonomů. Bydlím v Brně a tam jsou 3 ekonomické fakulty na státních školách (MU, VUT, MZLU) a několik dalších soukromých (asi 5). Co vím, tak ve výpočetní technice je tam vrcholem ovládat Excel. S tím asi Finsko a Irsko nedoženeme. Samozřejmě význam mají i netechnické oblasti, např. cestovní ruch, lázeňství atd., jen se mně zdá, že ti ekonomové, sociologové, filosofové apod. se rekrutují především z lidí, kteří byli na štíru s matematikou a nic jiného než obory tohoto druhu ani nebyli schopni vystudovat. (Jistou výjimkou je VŠE v Praze, kde mají Fakultu informatiky a statistiky.) 

Psí vrah Čumil 18.4.2008 19:10

Si představte, milý Petře, že ti zatracení filozofové dnes dokonce řídí

celá oddělení IT firem na mezinárodní úrovni... A vono jim to vščechno chodí, děsné... ;-D

J.G. Pašek 18.4.2008 19:42

Re: Si představte, milý Petře, že ti zatracení filozofové dnes dokonce řídí

Ále to víte že jsou jsou vyjímky . . . jako je vyjímkou technk filosof

Z technika udělat filosofa je snadné . . .  obráceně? Ne tak snadno!  

Bejvávalo, na UK 3 roky studovat Filosofii a potom 4 roky Práva, Bohoslovectví a 5 let Meducínu. 

Bejvávalo Filosofů jak když máku naseješ . . .

 

Psí vrah Čumil 18.4.2008 20:07

Re: Re: Si představte, milý Petře, že ti zatracení filozofové dnes dokonce řídí

Alejo, pane Pašku, bejvávalo, že dokonce nic jiného než filozofie ani nebylo. Ale snad se nebudeme vracet ani do antického Řecka, ani do středověku. Tenhle žalný kvil pánů komentátorů je vskutku nepochopitelný - třeba i proto, že ta vaše teze je o snadné proměně technika ve filozofa je poměrně naivní. Ve skutečnosti je drtivá většina, ne-li veškeré obory filozofických fakult, záležitostí systémového myšlení (a věcných znalostí, pochopitelně). Proto mají tyhle absolventi humanitních věd a oborů povětšinou naučenou flexibilitu, nezávislou na obšírných seznamech materiálů a pružnosti s pevností, či konstrukcí složitých elektrických obvodů, atd., atd. Právě IT obory, zejména programování, mají hodně společného například s lingvistikou, a se strukturálním strukturálním myšlením  vůbec. Není ostatně náhodou, že logika se jako obor pěstuje právě na ústavech či katedrách filozofických. Mám za to, že většina zdejších trpkých komentářů pramení z toho, že právě tahle unverzalita činí z humanistů v mnoha kdysi vyhraněně technických oborech nepříjemnou konkurenci. Na tom nářek pánů inženýrů a přírodovědných doktorů nic nezmění.:-)

Magor Milda , Mgr. etc. 18.4.2008 20:32

Vzdělání je způsob zušlechťování vhodného materíálu

z h..a bič neupleteš, z vola inteligenta neuděláš. Pokud se duševně schopný mládenec nebo dívka pilně zaměstnává jakýmkoliv oborem, mají možnost něco dokázat. Při tom není ani tak důležité, co studují, nýbrž jak to studují. Já jsem přesvědčen o tom, že třeba vysoká škola je jenom odrazový můstek, skočit musí absolvent. My mu můžeme jenom poradit, jak se má odrazit, aby někam doskočil. Nepřecpáváme studenty fakty, nýbrž se snažíme naučit studenty racionálně pracovat s knihou, počítačem, internetem. To nejdůležitější ovšem je studentova vlastní iniciativa, radost z toho, že se něco užitečného naučil a že jej taková práce těší.

Přesto jako elektronik a fyzik považuji za královnu logiky a myšlení matematiku, bez té nejde téměř nic.

Magor Milda , Mgr. etc. 18.4.2008 20:38

Re: Vzdělání je způsob zušlechťování vhodného materíálu

aby zde nedošlo k omylu, matematika nejsou kupecké počty, nýbrž teorie, auxiomy, funkce, geometrie. U ekonomů bývají ty kupecké počty konec žerdě.

Psí vrah Čumil 18.4.2008 20:45

Re: Re: Vzdělání je způsob zušlechťování vhodného materíálu

Nic proti vašemu přesvědčení, jen vskutku nevím, proč se hádat, kdo je větší vědec a odborník...  Vedle specializací zjevně přichází čas univerzálních znalostí, schopností zobecňovat a aplikovat. Jinak máte v předchozím komentáři naprostou pravdu ve výchozí větě...:-)

Psí vrah Čumil 18.4.2008 20:45

Re: Re: Re: Vzdělání je způsob zušlechťování vhodného materíálu

I v té druhé...;-)

Psí vrah Čumil 18.4.2008 20:46

Re: Re: Re: Re: Vzdělání je způsob zušlechťování vhodného materíálu

A ve smyslu studia na vysoké škole je shoda naprostá.:-)

me first 18.4.2008 18:34

Nadpis

Autor nám všechno vysvětlil, zbývá jen dodat, že všichni doufáme, že se mu ulevilo.

tosek 18.4.2008 18:28

Dílo brouka pytlíka

Osobně vidím počátek odporu k netechnickým disciplínám (ale de facto i k nim) v neblahém působení brouka pytlíka české politiky, Václava Klauna, dnes sídlícím na Pražském hradě, který zhruba od poloviny vede jeden ze svých nesmyslných bojů také proti intelektuálům. Jsou to pro něj jacísi pekla zlozenci, neboť nemají "politickou legitimitu". Pokud se tedy někdo, řekněme celý život věnuje nějakému vědnímu oboru, dosáhne doma i v cizině uznání, ale nechce nebo nemůže vstoupit do politiky, jedná se o jakéhosi občana druhého řádu, jehož názory se netřeba zabývat. Naproti tomu ti, kteří v reálném životě, ekonomice či vědě ničeho nedosáhl, ale dostal se na kandidátku velké strany a byl zvolen je cosi jako malý Pán  Bůh, který prostě může udělat cokoli a rozhodovat o čemkoli, zejména když o věci nemá pokud možno ani tušení. Takovýchto výtečníků je dnes plný parlament i vláda.

strejda 18.4.2008 22:56

Re: Dílo brouka pytlíka

Docela výstižné.

vita 18.4.2008 17:26

Věříte, že už chápu,

jak mohl stejný autor v diskusi pod článkem o Ukrajině dojít k závěru, že zásoby uhlí v Donbasu jsou vlastně na škodu a po případném rozpadu Ukrajiny bude lépe té části, která nemá nic? Zejména ne energetické zdroje?

To bude výhoda těch netechnických věd - že je možno vždy "vědecky" dojít ke správnému názoru, který si autor utvořil dávno před tím, než začal cokoli dokazovat.

pbla4024 18.4.2008 17:46

Re: Věříte, že už chápu,

Ovšem v tom má autor pravdu. Seznam rozvinutých demokracií s podstatným příjmem z vývozu nerostných surovin obsahuje právě jednu zemi, ve všech ostatních případech vedly příjmy ze nerostného bohatství k zakonzervování či nástupu diktatury.

Psí vrah Čumil 18.4.2008 18:24

No, jakkoli nejsem inženýr, musím konstatovat, že úvahy o tom, jak nejlépe rozdělit Ukrajinu

mne pobavily neméně.

Poloněmec 18.4.2008 16:27

Technická bolest

Je mi vás techniků líto, tolik zapšouklosti, závisti a to jen proto, že jste neměli tolik schopností vystudovat něco solidního, z čeho je solidní příjem, postavení, prestiž. Je možná chyba, že současná společnost nedoceňuje techniky, ale oni sami si to asi zaslouží. Vždyť to byli technici, kteří technickou úroveň této země přivedli někam do střední Asie a ne to kecavci, ti technice nerozuměli. Nyní to po nich musíme napravovat.

Obory s vysokými příjmy nevyhledávají techniky, např. reklama (psychologové a sociologové), politické poradenství (politologové a právníci), bankovnictví a pojišťovnictví, kapitálové trhy (ekonomové), vyšší management (ekonomové a právníci), média, zvláště elektronická (žádné vzdělání) a jedinou výjimkou, která to potvrzuje, jsou informační technologie.

zdeněk 18.4.2008 16:40

pokud vím žádný generální tajemník KSČ

nebyl technik takže si vaše úvahy o technické úrovni strčte někam.

Poloněmec 18.4.2008 18:42

Re: technický příklad

Technici vyvinuli lehký bitevní a cvičný letoun L-139 Alca. Jediné cvičné letadlo bez dvojího řízení, jediné bitevní letadlo bez dostatečného pancéřování a jediné bojové letadlo bez výzbroje. Takový technický skvost se těžko prodává.

pbla4024 18.4.2008 19:46

Re: Re: technický příklad

Pokud vím, tak žádný stroj L-139 Alca neexistuje.