23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


ČLOVĚČINY: Písmo

5.7.2018

Cyril a Metoděj, bratři, kteří přišli r. 863 ze Soluně (Thessaloniki) na pozvání knížete Rostislava, aby dali jeho lidu písmo. Do té doby to vypadalo s písmem u nás bídně:

Slované dříve neměli knihy, ani písmo, ale čítali a hádali pomocí črt a vrubů, neboť byli pohané. Když se pokřtili, snažili se psát slovanskou řeč bez úpravy latinskými i řeckými písmeny. Ale jak je možné psát správně řeckými písmeny bogъ nebo životъ nebo dzělo nebo crъkovъ nebo člověkъ nebo širota nebo ščedroty nebo junostь nebo ǫdu nebo językъ nebo ědъ a jiná jim podobná? A tak bylo mnohá léta. Potom však lidumilný Bůh, který vše řídí, neponechal lidské plémě slovanské bez vzdělání, ale přiváděje celé k vědění a spasení, smiloval se nad plemenem slovanským a seslal mu svatého Konstantina Filozofa, zvaného Kyril, muže spravedlivého a pravého. A ten pro ně vytvořil třicet a osm písmen, některá po vzoru řeckých písmen, jiná pak podle slovanského jazyka, počav podle řečtiny prvním. Oni totiž začínají alfa a on azъ. Od azъ začíná obojí. A jak to učinili oni, aby napodobili židovská písmena, tak i on řecká…

Cyrilice, jak vypadala v r. 900

Dodnes narazíme i na hlaholici, např. zde:

Směrovka v hlaholici, Chorvatsko | foto: Roberta F, wikimedia

A pro hlaholici je v unicode rezervován blok U+2C00..U+2C5F, takže hlaholice žije :-)

O obou písmech i o bratrech věrozvěstech je na internetu spousta čtení, takže přidám několik odkazů: o Cyrilovi a Metodějovi si můžete přečíst zde, o hlaholici zde a o cyrilici zde.

Při brouzdání po netu a hledání různých informací, obrázků, příběhů mi lehce došlo, s jakou samozřejmostí beru písmo a fakt, že se ho u nás učí úplně každý, a to povinně. Umíte si představit, že byste neuměli číst a psát? Že byste najednou byli ve společnosti, kde písmo není, a všechno si museli pamatovat?

Mimochodem, Kirios nebo Kýros prý může znamenat i pán či páneček, což je pro zvířetníkovský lid určitě sympatické :-)

Přeji krásně prožitý sváteční den.

Zdroje, citace a foto jsou z wikipedie.

Lika Neviditelný pes



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !