29.3.2024 | Svátek má Taťána


ČÍNA: Kurs stability, lekce č. 1

23.11.2016

Motto: „Já jsem přijel do Číny, abych se od Číny učil, jak zvýšit hospodářský růst, jak stabilizovat společenský řád.“ Prezident ČR Miloš Zeman

Tato slova pronesl Miloš Zeman v Čínské ústřední televizi CCTV během své návštěvy kontinentální Číny v říjnu 2014.

Je tedy načase se studiem stability začít. Jako lekci číslo 1 nabízím zkušenost reportéra BBC Johna Sudwortha, který byl na webu BBC publikován shodou okolností 17. listopadu 2016. Tím se vysvětluje, proč český prezident zůstal během oslav Dne boje za svobodu a demokracii v Lánech. S největší pravděpodobností se věnoval soukromém studiu zmíněné lekce číslo 1.

Hlavní hrdinkou je 45letá Liu Huizhen (Chuej-čen). Žije na pekingské periferii a rozhodla se kandidovat do místního zastupitelstva. Nikoli jako členka KSČ(íny), ale jako nezávislá. Proč? Protože na to má dle čínské komunistické ústavy právo – je jí víc než osmnáct let.

To samo o sobě znamená nemalou odvahu, neboť režim v kontinentální Číně je, ať si o něm myslí pánové Zeman, Kmoníček, Mynář, Ovčáček a spol. co chtějí, z politického hlediska režimem totalitním.

Kdo přesto kuráž najde, tak jako paní Liu a nemnoho dalších – v miliardové zemi se počítají nanejvýš na stovky –, potká ho následující zkušenost. Přesněji: je součástí zkušenosti reportéra BBC.

John Sudworth se rozhodl paní Liu navštívit a natočit s ní rozhovor. V civilizované zemi něco naprosto normálního. Ne tak v té části Číny (máme také Čínskou republiku na Tchaj-wanu, že?), kde se naopak ději věci v demokraciích nemyslitelné.

Když reportér vystoupil z vozu a blížil se s kameramanem k domu, v němž Huizhenovi bydlí, kde se vzali, tu se vzali, objevilo se na dvacet záhadných mužů – říkejme jim stabilizátoři. Jejich úkol byl jediný: za každou cenu zabránit Johnovi v kontaktu s paní Liu. Vždy bdělí a ostražití zablokovali svými těly vchod do domu (obr. 1). John sice mohl zaklepat a zavolat, že už je na místě – ale to bylo tak všechno. Když paní Liu otevřela, ještě s jedním mužem, snad manželem; ten Johna vybídl, aby vstoupil dál, stabilizátoři hlavní vchod nekompromisně zabouchli.

Říká se, že když to nejde dveřmi, půjde to oknem. Tato zásada platí i na Dálném východě – ovšem nikoli tam, kde operují stabilizátoři. Paní Liu se sice za oknem objevila (obr. 2) a ptala se, proč nemůže otevřít dveře (domu, v němž bydlí - LS), ale nebylo jí to nic platné, protože nemluvní muži byli připraveni i na „okenní variantu“ a bleskově okno zakryli jakousi deskou (obr. 3).

Na vysvětlenou: stabilizátoři toho moc nenapovídají, někteří působí dojmem, že jsou němí, ale o to intenzivněji působí svými těly. Cosi jako bodyguardi naruby.

Vzápětí postupně Johna a jeho kameramana vytlačili od domu, donutili nasednout do vozu a odjet.

Co je na této story zvláštní? V zásadě vůbec nic. Tak se prostě totalitní režimy chovají. Známe to od nás, jiné to z logiky věci nemůže být ani v ČLR. Co je na celé věci nepochopitelné, je něco jiného. Jak může prezident demokratického státu prohlásit, že se jezdí učit do totalitní země, jak stabilizovat společenský řád? (Citát v úvodu je převzat ze serveru Echo24. Datum vydání 31. 10. 2014, překlad Denis Molčanov.) To je přece totéž, jako kdyby se před válkou nebo za války lídři sionistického hnutí jezdili učit do hitlerovského Německa jak zacházet s příslušníky židovského národa.

Pokud tedy Miloš Zeman a „všichni prezidentovi muži“, navzdory mému předpokladu, tuto lekci stability č. 1 neabsolvovali, vřele doporučuji. Odkaz na BBC video je níže.

Docela rád bych se dozvěděl, jak lze zkušenost Johna Sudwortha aplikovat v poměrech demokratického státu.

stabilita 1

Obr. 1/ Reportér BBC a za ním stabilizátoři před vchodem do domu paní Liu. (Web BBC)

stabilita 2

Obr. 2/ Hlavním vchodem to nešlo, paní Lin tedy otevírá okno a ptá se, proč nemůže otevřít své dveře. (Web BBC)

stabilita 3

Obr. 3/ Ještě stačí říci, že chce uplatnit své právo (kandidovat), a už bystří stabilizátoři okno zakrývají. Není ovšem tak úplně jasné, co by dělali, kdyby rodina nebydlela v přízemí, ale v patře. (Web BBC)

Odkaz na video BBC: http://www.bbc.com/news/world-asia-china-37997706

Stejskal.estranky.cz