19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Chvála pokroku

31.12.2012

Naši otcové a dědové znali aparátek zvaný krokoměr. Ten se nosil v kapse u kalhot, počítal kroky a podle toho se dala přibližně určit vzdálenost, kterou člověk v daném časovém intervalu ušel. Na podobném mechanickém principu fungovalo i počitadlo otáček kola bicyklu či tachometr v automobilu.

Dnes máme přístroje modernější, aplikace ve smartphonech dokáží díky spojení se satelity na geostacionárních drahách nejen změřit vzdálenost, ale zanést do mapy i trasu spolu s dalšími údaji o našem pohybu. To je jedna z tisíců drobností, které bychom si ještě před pár lety nedokázali představit a které nám přináší moderní technika. Smartphony, internet, satelitní určování polohy - bez toho by dnes byl náš život téměř nemožný. A nejde jen o drobné radosti jako třeba určování letadel, jež nám zrovna letí nad hlavou, nebo kapely, jejíž písničku slyšíme z rádia, vymoženosti na poli informačních technologií nám pomáhají v každodenním životě, ulehčují práci a často dokonce zachraňují životy.

My jen musíme doufat a věřit, že se nad nimi nesmráká. Všechny totiž závisejí na jednom základním prvku - elektrickém proudu. Ondřej Neff napsal před několika lety sci-fi román nazvaný příznačně Tma. Pojednává v něm o tom, jak by náš svět vypadal, kdyby přestala fungovat elektřina. Ve své pochmurné vizi popisuje, jak rychle by se naše civilizace vrátila do středověku - se všemi důsledky pro společnost i pro lidskou rasu.

Bohužel, Evropská unie se tento scénář ve jménu šílené ideologie environmentalismu snaží naplnit. Ve svém nesmyslném boji proti chiméře údajného globálního oteplování ničí naši energetiku prosazováním takzvaných obnovitelných zdrojů. Jejich výroba elektřiny je ale nárazová, nestabilní, neefektivní, a tedy nesmírně drahá. Proto ji musíme dotovat, což snižuje naši koupěschopnost a likviduje ekonomiku. Německé větrné elektrárny nám svými nápory dodávek elektřiny záhy přinesou i blackouty - jev, který starší z nás pamatují z doby budování reálného socialismu. Asi nás to ale brzy přestane trápit, protože na tu elektřinu prostě nebudeme mít. Středověk tady bude nesmírně rychle...

Abychom ale nešli do nového roku s tak černými myšlenkami, měli bychom si připomenout, že v lidských dějinách nakonec vždycky zvítězil rozum. My bychom měli pracovat na tom, aby se do našich končin vrátil co nejdřív a my se z výdobytků pokroku znovu mohli radovat.

Vše nejlepší do nového roku vám za redakci Neviditelného psa přeje