19.3.2024 | Svátek má Josef


Marian Kechlibar

VĚDA: Páni podvodníci, PhD.

18.3.2024
Právě před pár dny vyvrcholila na Harvardu dlouhá krize kolem výzkumnice jménem Francesca Gino (působí na Harvard Business School). Patrně ji vyhodí, protože falšovala data ve svých článcích ve velkém.
více


wag

NÁVOD: Jak předcházet jaderné havárii

8.3.2024
Jak rychle se nedostatek výroby elektřiny projeví a jak bude velký, závisí na tom, jak rychle bude u nás postupovat plánovaná dekarbonizace.
více


neff

MĚSÍC: O zlomené noze

5.3.2024
Premiéra soukromého podnikání na Měsíci nedopadla na sto procent, modul si při přistání zlomil jednu ze šesti nohou, možná dokonce víc, zprávy nejsou jednoznačné. Mohl ale – doslova – dopadnout mnohem hůř.
více


tum

VĚDA: Jak funguje kvantový svět a proč nás to tak mate

22.2.2024
Tato úžasná schopnost být chvíli částicí a chvíli vlněním je zároveň i vysvětlením řady záhad, trápících především majitele nefalšovaných koček.
více


tum

JADERNÉ PRŮŠVIHY: Tentokrát v khaki provedení 1

8.2.2024
V tomto miniseriálu se nehodlám věnovat notoricky známým katastrofám, jako byla havárie v Černobylu nebo Fukušimě.
více


neff

ČIPY: Šváb na mozku

7.2.2024
Americký vizionář Elon Musk je kouzelný – teď hledám vhodné slovo, on není dědeček, třeba mě později něco napadne – zkrátka, je kouzelník naší doby.
více


rud

DOBA: Kam kráčíš, umělá inteligence

24.1.2024
Na Internetu se vyrojila spousta inzerátů lidí, co už s umělou inteligencí pracují, že nás to naučí za mírný poplatek.
více


tum

UMĚLÁ INTELIGENCE: Jak dostat ChatGPT 3.5 do úzkých

10.1.2024
Jasně, řešení je 40 celkem a 10 holek, pro žáka 9. třídy zábava na minutu, ale ChatGPT se kroutil a kroutil.
více


vp

VĚDA: Lze pochopit svět?

4.1.2024
Vědecké teorie jsou platné v jednotlivých vědních oborech, ale velká jednotící teorie ještě neexistuje. Albert Einstein řekl, že nalezení takové teorie by se rovnalo „čtení boží mysli“.
více


MACH

SROVNÁNÍ: Vědecká metoda vs. teorie systémů

2.1.2024
Asi nejvýznamnější roli na jejím zformulování měl Francis Bacon, zejm. pak v díle Nové organon, jehož názvem se úmyslně odkazuje na Aristotela.
více


tum

JADERNÉ PRŮŠVIHY: Smrtící zvědavost zlodějů kovů

21.12.2023
V tomto miniseriálu se nehodlám věnovat notoricky známým katastrofám, jako byla havárie v Černobylu nebo Fukušimě. Dnes se posuneme do Jižní Ameriky, i tam se děli zajímavé věci.
více


tum

VESMÍR: Jak vzniká knížka

15.12.2023
Knížka „Tim se ptá: Proč a jak funguje vesmír“ původně vznikla jako blog. Tim je z mých dětí bohužel jediný, kdo má trochu buňky na matiku a fyziku. A měl spoustu všetečných otázek, takže jsem si uvědomil, že bych měl moje odpovědi sepsat.
více


fer

SPOLEČNOST: Průmysl deprese a zmaru

14.12.2023
Je doba stresu, depresí, snížené imunity a špatného spánku. Je vědecky dokázáno, že je to důsledek toho, že vám chybí přesně to, co se právě chce prodat pod neméně vědecky prokázanou značkou.
více


tum

JADERNÉ PRŮŠVIHY: Bezstarostná Tokaimura

14.12.2023
společnost chtěla ušetřit a tak místo drahého zařízení pro přesnou práci s radioaktivní směsí, technici do srážecí nádrže nalévali směs ručně z nerezových kbelíků.
více


tum

VĚDA: Tikající špinavá bomba v německém dolu Asse II

7.12.2023
V tomto miniseriálu se nehodlám věnovat notoricky známým katastrofám, jako byla havárie v Černobylu nebo Fukušimě. O jezeru Karačaj jsem psal minule, ale pěkně horkou skvrnu máme hned za hranicemi.
více


tum

VĚDA: Zapomenuté jaderné průšvihy - jezero Karačaj

30.11.2023
Zatímco v podstatě tři velké havárie, jako je nehoda na Three Mile Island, v Černobylu nebo poslední ve Fukušimě jsou ve všeobecné známosti, existují co do velikosti srovnatelné průšvihy, o nichž se dnes nemluví. A nejedná se jenom o bývalý Sovětský svaz, ve kterém dnes začneme.
více


tum

VĚDA: Proč je kosmonautika smradlavá a špinavá práce

2.11.2023
Nezáleží na tom, kde zrovna jsme, když to na nás přijde, je potřeba s tím ven. A jak si asi dokážeš představit, v prostředí mikrogravitace to není žádná legrace. Nebo naopak, pokud tedy máš poněkud více ujetý smysl pro humor.
více


tum

VĚDA: Proč potřebujeme kolonizovat vesmír

12.10.2023
V minulých článcích jsme se zabývali způsobem, jak osídlit vesmír, ale dnes bychom se měli zamyslet - co když tam bude život?
více


tum

VĚDA: Proč je nám Země malá a musíme se stát meziplanetární civilizací

6.10.2023
Jestli bych měl v souvislosti s kolonizací vesmíru zmínit jednu jedinou osobu, bude to Elon Musk. Je doslova posedlý kolonizací Marsu a řekl bych, že všechno co dělá, směřuje k tomuto cíli.
více


tum

VĚDA: Odborná úvaha o kvantové podstatě kocoviny

26.9.2023
Je nesporné, že etanol převede naše tělo jako celek na vyšší energetickou úroveň. Což je fajn, ale bohužel, co šlo nahoru, musí jít taky dolů, tak je to v přírodě zařízeno a v subatomárním světě se to děje skoro pořád.
více


tum

VĚDA: Proč potřebujeme kolonizovat vesmír a jak to máme udělat - Měsíc

21.9.2023
Měsíc je podstatně drsnější prostředí než oběžná dráha. Už jenom kvůli tomu, že jsme mimo ochranu magnetického pole Země. Povrch je kromě Sluneční radiace vystaven i všemu dalšímu záření z okolního vesmíru. Měsíc má vázanou rotaci, když obíhá kolem naší planety, tak nám nastavuje jenom přivrácenou...
více


gaj

VĚDA: Jak fungují smysly našich mazlíčků – pejsek Filípek

20.9.2023
Jak je možné, že pejsek Filípek nemůže najít v trávě žlutý míček, dokud ho nevyčenichá. Na to se ale musíme podívat zpět do minulosti, když ještě pes nebyl psem, ale vlkem, ještě dříve než jej lidé ochočili.
více


tum

VĚDA: Proč potřebujeme kolonizovat vesmír a jak to máme udělat

14.9.2023
Odpovědi na proč a jak funguje vesmír. Psáno pro Tima, mého syna, ale určitě si to rádi přečtou i jiní.
více


tum

VĚDA: Proč dnes vědci komolí slovo kvark

7.9.2023
Žádná vědní disciplína by nebyla kompletní, kdyby do ní významnou měrou nepřispěl, anebo u jejího založení nebyl, právě Jára Cimrman.
více


tum

VĚDA: Proč černé díry nemají vlasy a jak funguje informační paradox

31.8.2023
Odpovědi na proč a jak funguje vesmír. Psáno pro Tima, mého syna, ale určitě si to rádi přečtou i jiní. Dneska o tom, jak nám černé díry vykusují informace z vesmíru.
více


neff

KOSMONAUTIKA: Moudrost na Měsíci

29.8.2023
Indie je tedy po Spojených státech, Sovětském svazu respektive Rusku a Číně čtvrtý stát, kterému se podobný podnik podařil. Myslel jsem při tom na svoje první dětské kontakty s literaturou science fiction. Bylo mi jedenáct, kdy vyšel Lemův román Astronauti.
více


Vratislav Hlubuček1

DOBA: Slasti a strasti s umělou inteligencí

28.8.2023
Z průměrného programátora umí Perpexity udělat docela dobrého a tedy ho časem i nahradit. Časem bude takových profesí přibývat. Nahradí překvapivě duševní práci, ale ne tu manuální. Ta je zase doménou robotiky, ve které má umělá inteligence ovšem také prsty.
více


neff

HMOTA: Pátá síla

23.8.2023
Dosavadní výsledky naznačují, že ke čtyřem základním silám ovládajícím vše co je kolem nás přibude možná pátá. Ty čtyři jsou gravitace, elektromagnetismus, a síly silná a slabá.
více


Zdeněk Slanina

VĚDA: Pokropený kropič

21.8.2023
Akademie věd ještě jako ČSAV se v minulosti podílela na udílení Společných cen Akademie věd SSSR a ČSAV. Pokud pomineme společenské vědy, byly tyto ceny udělovány za solidní vědecké výsledky vzniklé spoluprací výzkumníků z obou akademií.
více


tum

VĚDA: Proč není díra jako díra

17.8.2023
Když máš dost síly na to, abys jsi určitou hmotu stlačil tak, že její rozměr bude menší než Schwarzschildův poloměr, tak vyrobíš černou díru. Schwarzschildův se mu říká podle fyzika, který jej odvodil už v roce 1916.
více


Vladimír Karpenko

ÚVAHA: Šimon

16.8.2023
Přednášel jsem studentům biologických oborů, jejichž nevlídný postoj k předmětu byl zřejmý. V občasných rozhovorech mi říkali, že třeba v botanice to potřebovat nebudou. Vývoj jim nedal tak docela za pravdu; i botanika je dnes dost chemická.
více


such

PRŮZKUM: Studenti a umělá inteligence

10.8.2023
Na téma využívání umělé inteligence, jejích výhod i nevýhod bylo v poslední době napsáno velké množství různých článků. Já bych se v tomto kontextu chtěl pozastavit u etického rozměru využívání umělé inteligence (konkrétně nástroje na generování textů ChatGPT) studentů ekonomických vysokých škol,...
více


tum

VĚDA: Proč můžeme na Zemi přijít o noc

10.8.2023
Ukazuje se, že hranice mezi opravdovou hvězdou a pouhým subhvězdným objektem je 0,08 hmotnosti Slunce. Pokud protohvězda nepřesáhne tuto váhu, stane se z ní hnědý trpaslík, hodně velká planeta nebo hodně malá hvězda.
více


tum

VĚDA: Proč je důležitá statistika

4.8.2023
Jednou ze základních charakteristik všeho co se v přírodě děje, je s jakou pravděpodobností se to stane. Když si hodíš mincí, je pravděpodobnost, že z půlky padne jedna strana a z půlky druhá, jak se říká, panna nebo orel. Ale to není úplně pravda, mince může zůstat stát na hraně.
více


Marian Kechlibar

VĚDA: Pokojový supravodič, aneb O principu tancujícího prasete

27.7.2023
Levitace nad magnetem, charakteristická pro supravodivé materiály. Toto je podle autorů vzorek LK-99. No dobře, a co to „tancující prase“ z titulku? K tomu je potřeba se nejdřív pozastavit u samotného pojmu supravodič.
více


tum

VESMÍR: Jak fungují rakety a proč používáme gravitační prak

27.7.2023
Gravitační prak nebo též gravitační asistence je fígl, jak sebrat planetě trochu energie a dát ji v podobě větší rychlosti kosmické družici. V čem to spočívá? Potřebujeme se vrátit trochu do minulosti, kdy jsme si povídali o relativitě.
více