23.7.2018 | Svátek má Libor


CESTOVÁNÍ: Má to háček

7.8.2017

aneb Jak mi saúdský princ splnil přání

Ta otázka vás nemůže nenapadnout. Stojíte v Tabě, na egyptské straně Akabského zálivu, díváte se na protější břeh (foto níže), to už je Saúdská Arábie, a říkáte si: Tam musí být fantastické panenské koráli.

Škoda, že tam nemají také turistické destinace jako v Egyptě.

Uvažoval jsem takto bezpočtukrát. Vždy v Tabě. Pak - v Hurghadě, Safaze či Marse Alam (a letos snad v Qusseiru) - mi nic takového na mysl nepřišlo. Z prostého důvodu. Z těchto míst Egypta už na protější břeh saúdské monarchie dohlédnout nelze. Prostě: sejde z očí, sejde z mysli.

Naštěstí stejná myšlenka napadla saúdského korunního prince Muhammada bin Salmana. Prvního srpna přinesla arabská média zprávu o tom, že následník rijádského trůnu, který stojí v čele fondu Public Investment Fund, se rozhodl moji myšlenku (aniž by věděl o tom, že jsem nad tím přemítal) realizovat.

Nebude to sice v Akabském zálivu, ale jižněji – na úrovni egyptské destinace Marsy Alam. Mezi městy Al Amlay a Wajh (mapa níže). Při pobřeží se nachází na pět desítek ostrovů. Zde mají být vybudovány turistické resorty zahrnující přírodní rezervace, potápěčská centra u korálových útesů a místní pamětihodnosti.

Ano – pokud by tento projekt byl realizován (očekává se, že první fáze v roce 2022), naskytla by se možnost potápění a šnorchlování u břehů Saúdské Arábie. Koho z milovníků korálového moře by to nelákalo?!

Věc má ale jeden háček. Nikoli peníze (majetek fondu se odhaduje na 183 miliard dolarů a další finance by měl zajistit prodej akcií ropného gigantu Saudi Aramco v roce 2018), ale poměry v zemi, která se chystá tento projekt uskutečnit. Nabízí se otázka, jaké podmínky budou mít v nových rezortech turisté ze západních zemí, pokud jde o jejich svobodu, na kterou jsou zvyklí v civilizované části světa. Jmenovitě ženy. Budou povolené bikiny na pláži? Jaký oděv budou muset mít během procházek po rezortu? Západní, nebo muslimský? Alkohol – bude povolen, nebo zakázán? Ubytují Saúdové spolu nesezdané páry? A co se bude dít, když si přijedou užít potápění dva gay „manželé“?

Kdo se bude muset přizpůsobit: my jim, nebo oni nám – jakožto váženým a žádoucím hostům? To je, oč tu běží.

Akab 1

Mapa k článku. Budeme sem někdy létat na dovolenou stejně samozřejmě jako na protější, egyptský břeh? (Podklad: Google Maps)

Akab 2

Akabský záliv. Pohled z egyptského břehu na Saúdskou Arábii. (Foto: autor)

Stejskal.estranky.czDiskuse


J. Kanioková
23:24
7.8.2017

P. Klíma
17:22
7.8.2017

J. Lepka
14:29
7.8.2017

S. Netzer
10:28
7.8.2017

R. Langer
13:04
7.8.2017

S. Netzer
13:14
7.8.2017

J. Lepka
14:25
7.8.2017

S. Netzer
14:53
7.8.2017

počet příspěvků: 10, poslední 7.8.2017 11:24

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.