16.7.2018 | Svátek má Luboš


CESTOVÁNÍ: Bezpečí all inclusive

31.7.2017

Je lepší riskovat na zájezdu animátory, či teroristy?

Po dvou týdnech v nemocnici zemřela česká turistka pobodaná v hotelu v Hurghadě. Je to rodinná tragédie, jistě. Ale je těžké z ní vyvodit systémové závěry. Našinec by se skoro vsadil, že s českou turistikou do Hurghady, Egypta či do muslimského světa obecně moc nehne.

Češi nejsou velkými fanoušky odborné statistiky. Jinak by při skuhrání na mzdy přísně rozlišovali statistický průměr a medián. Ale u dovolených jako by statistiku, vědomě či nevědomě, brali do úvahy. A statistika neúprosně dokládá, že jeden zavražděný se ztratí mezi statisíci turistů, kteří jezdí k moři. Nevymyká se ani mezi těmi, kteří se tam utopí při noční vyjížďce nebo na ně houpací síť strhne blok betonu.

Lze to říci i trochu cynicky. Statisticky vzato je teď nejbezpečnějším místem hotel v Hurghadě, kde útočník vraždil. Pravděpodobnost, že právě tam by se útok opakoval, je mizivá. Z téhož důvodu se vojáci na frontě ukrývají v jámách po granátech: nikdy nedopadnou dva na totéž místo. Tutéž logiku odráží i starý vtip: Chcete mít jistotu, že v letadle, jímž letíte, není bomba? Propašujte na palubu svou vlastní, kterou budete mít pod kontrolou. Pravděpodobnost, že by tam byly dvě bomby, je prakticky nulová.

Ano, statisticky vzato je postižený hotel nejbezpečnějším místem v Egyptě. I další tamní hotely jistě posílí bezpečnost. Ale právě v tom se pro mnohé skrývá háček. Za jakou cenu strávit dovolenou v Egyptě? Cestovní kanceláři zaplatíte poměrně málo. Ale protihodnotou je pobyt v téměř neprodyšné bublině bezpečí. Jste v Egyptě, zemi proslulé Orientem, historií, pouští, památkami i subtropy. Ale z toho všeho spatříte prakticky jen hotelový interiér, bazén, nanejvýš přísně ohrazený kus pláže.

Vidíte-li takový zájezd, často vás vyděsí právě tato bublina. Snad ještě víc čeští animátoři. A nejvíc možná ti účastníci, kteří si v bublině s animátory libují. Pak si můžete položit otázku, jestli je lepší riskovat zájezd s animátory, nebo volnější pobyt s potenciálními teroristy.

LN, 28.7.2017RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.

Diskuse


počet příspěvků: 2, poslední 31.7.2017 02:36

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.