22.5.2018 | Svátek má Emil


ČEŠTINA: Ono to s tím školstvím bude asi pravda

23.4.2014

Nedávno jsme se zcela náhodně potkali s mojí spolužačkou, která od malička toužila být učitelkou a skutečně se jí stala. A učí dodnes, dokonce je profesorkou na vysoké škole. Slovo dalo slovo, až jsme se dostali ke školství. Z jejích úst to šlo velice těžko, ale nemohla jinak. Úroveň vzdělanosti u nás velice rychle klesá.

Inu, byla to nekonečná debata, ale neměl jsem důvod její tvrzení zpochybňovat. Zejména když jsem si uvědomil, že jsme i v médiích obklopeni někdy češtinou, z které jde strach. Odpoledne, zrovna na Velikonoční pondělí, vyšel na Novinkách.cz článek, jehož titulek mě přibil k zemi (zvýrazněno mnou). A poslední věta mě dorazila. I kdyby na silnicích o Velikonocích zemřel pouze jeden člověk, dá se v této souvislosti použít termín "mimořádně úspěšný"?

Vzdor pěknému počasí smrt na silnicích nelámala rekordy
Ačkoli letošní Velikonoce připadly na pozdní termín, kdy jaro už láká k výletům, a přestože se i počasí vydařilo, na silnicích naštěstí kalamita nenastala. Od pátku do neděle zahynulo při nehodách pět lidí, výsledky z pondělí zveřejní dopravní policie až v úterý. Jak Právu řekl ředitel dopravky Tomáš Lerch, právě termín svátků je pro velikonoční provoz zcela zásadní.
Na stejné dny, tedy od 18. do 21. dubna připadl velikonoční prodloužený víkend v roce 2003. "Tehdy jsme měli extrémně nejvyšší počet usmrcených osob. Bylo jich pětadvacet. Doufejme, že takové číslo už nikdy nezaznamenáme," uvedl Lerch. Naopak loni připadly Velikonoce už na přelom března a dubna. Jaro si navíc loni se svým příchodem dávalo načas a mrazivé počasí k pobytu venku dvakrát nesvádělo. I proto byl loni velikonoční víkend z hlediska počtu obětí dopravních nehod mimořádně úspěšný.

Dá se s tím vůbec něco dělat? Pamatuji doby, kdy se rotačka nesměla rozběhnout, nebylo-li v tiráži listu malé korektorské znaménko, jako že všechny chyby, které korektoři našli, byly opraveny. Jenže to není řešením pro současnou dobu, neboť rozšiřující se internetové zpravodajství nelze podmínit zřízením oddělení korektorů. Tím musí být totiž každý autor zprávy či jakéhokoli jiného textu.

Jenže nejhorší je to, že hodně lidí si není svého gramatického pochybení vědomo. Totéž platí pro jejich čtenáře. A musím se vrátit k tvrzení mé spolužačky. O té klesající úrovni vzdělání.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Diskuse


P. Kersch
23:29
23.4.2014

M. Kosejk
16:33
23.4.2014

M. Urbanová
22:09
23.4.2014

P. Kersch
23:48
23.4.2014

J. Jurax
0:57
24.4.2014

F. Eliáš
11:28
23.4.2014

počet příspěvků: 6, poslední 24.4.2014 12:57

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.