24.4.2019 | Svátek má Jiří


CENY: Výsledky cen Albatros

1.5.2009 0:05

Albatros 2008 Jiří Kahoun 2TOPlistCenu Albatros 2008 za celoživotní práci s dětskou knihou získal Jiří Kahoun.
Nakladatelství Albatros udělilo výroční ceny za uplynulý rok celkem v devíti kategoriích, zvláštní cenu získal New York Zdeňka Mahlera a Vladimíra Fuky.

ALBATROS nakladatelství, a. s. dnes večer rozdělovalo výroční ceny za rok 2008. Během slavnostního vyhlášení v Klubu Lávka se celkem jedenáct spisovatelů, ilustrátorů, grafiků a překladatelů stalo držiteli ocenění, jehož prestiž se odvozuje nejen z šedesátileté tradice trvání nakladatelství a těchto cen, ale především z trvalého důrazu na umělecké literární a výtvarné kvality, které tato cena vyjadřuje.

Hlavní cenu za celoživotní práci s dětskou knihou získal spisovatel Jiří Kahoun, který je znám především jako autor Včelích medvídků. Spisovatel Jiří Kahoun (*1942) se narodil v Praze, ale dětství strávil ve vesnici pod Orlíkem, která je nyní zatopena. Ani jeho zaměstnání nebylo jednotvárné. Vystudoval obor rytec kovů, ale pracoval jako traktorista, aranžér, kameník, zedník, výtvarník, technický redaktor a jeden čas pálil dřevěné uhlí. Psaním, které je současně jeho největší koníček, se zabývá od osmnácti let a na svém kontě má již přes dvacet knih. Patří mezi ně vedle televizními večerníčky proslavených Příhod včelích medvídků i další knihy, které vydává v Albatrosu – z posledních let jmenujme O mašinkách - Pohádky na kolejích či Pro zvědavá ouška. Cenu ALBATROS 2008, která ho řadí po bok dalších legendárních autorů a výtvarníků, mu předal Michal Krejčí, generální ředitel a předseda představenstva ALBATROS nakladatelství, a.s.

Albatros se u příležitosti 60. výročí svého založení navrátil k tradici vyhlašování literární soutěže o nejlepší původní českou prózu. Cílem ceny je inspirovat autory k vytvoření mimořádného literárního textu, který bude určen pro věkovou skupinu dětí a mládeže. Tématem 1. ročníku je příběh současných dětí a uzávěrka odevzdání rukopisu je stanovena na 30. listopadu 2009. Vítěz bude odbornou porotou vyhlášen na následujících nakladatelských cenách v dubnu 2010. Oceněná próza vyjde v roce vyhlášení vítěze v nakladatelství Albatros a vítěz získá finanční odměnu.

Součástí slavnostního večera bylo i vyhlášení pěti nejprodávanějších knih roku 2008. Podle očekávání dominovaly knihy J. K. Rowlingové; sedmý díl Harryho Pottera byl podle všeho vůbec nejprodávanější knihou na českém trhu v loňském roce. Dobře si vedl i Malý princ, který obhajoval loňské prvenství v žebříčku, první díl cyklu Merde Stephena Clarka a Děti z Bullerbynu, klasika z pera Astrid Lindgrenové.

SEZNAM OCENĚNÝCH

Cena ALBATROS 2008

 • Jiří Kahoun

Cena za počin roku respektující tradice Albatrosu

 • Dvacet tisíc mil pod mořem Jules Verne Ondřej NeffZdeněk Mahler, Vladimír Fuka – New York

literární text pro děti do 9 let

 • Martina Komárková - O pastelce bez barvy

literární text pro děti a mládež nad 9 let

 • Ondřej Neff - Dvacet tisíc mil pod mořem

literární text - vzdělávací a pro dospělé

 • Josef Čermák - Prahou Franze Kafky

literární překlad

 • Pavel a Vladimír Medkové - Harry Potter 1 – 7

ilustrace pro děti do 9 let

 • Harry Potter a relikvie smrti J. K. RowlingováMarkéta Laštuvková - O pastelce bez barvy

ilustrace pro děti a mládež nad 9 let

 • Jindra Čapek – Špalíček lidových písní

grafická úprava

 • Jakub Požár - Darren Shan - řešení celé řady

SEZNAM NOSITELŮ CENY ALBATROS ZA CELOŽIVOTNÍ PRÁCI S DĚTSKOU KNIHOU

 • 1999 - Jindřich Kovařík
 • 2000 - Miloš Macourek a Adolf Born
 • 2001 – Zdeněk Miler
 • 2002 - Hana Doskočilová, Zdeněk Smetana
 • 2003 - Markéta Zinnerová
 • 2004 - Jiří Běhounek
 • Bajky barda Beedleho J. K. Rowlingová2005 - Jiří Žáček, Vojtěch Steklač
 • 2006 - Václav Kabát
 • 2007 - Ljuba Štíplová
 • 2008 – Jiří Kahoun

Seznam nejprodávanějších titulů za rok 2008

 1. J. K. Rowlingová: Harry Potter a relikvie smrti – 173 564
 2. J. K. Rowlingová: Bajky barda Beedleho – 33 842
 3. Antoine de Saint-Exupéry: Malý princ – 13 115
 4. Stephen Clarke: Merde! Rok v Paříži – 9849
 5. Astrid Lindgrenová: Děti z Bullerbynu – 9606

PROFIL JIŘÍ KAHOUN

Albatros 2008 Jiří Kahoun12. 3. 1942 Praha (žije v Berouně)

Ač rodák z Prahy, dětství prožil ve vesnici na břehu Vltavy, která se dnes nachází na dně Orlické přehrady. Odmalička rád kreslil a tato záliba ho přivedla do Školy uměleckých řemesel v Turnově. Zde si v oboru rytec kovů prohloubil znalosti o výtvarném umění a také začal s prvními literárními pokusy. Vystřídal několik bydlišť a devatero řemesel (od traktoristy přes aranžéra, kameníka, výtvarníka i stavebního dělníka… až po technického redaktora; jednu dobu dokonce pálil dřevěné uhlí, od roku 1990 spisovatel), ale vždy si našel čas pro psaní. Kromě literatury se věnuje i výtvarné tvorbě. Obrázky beze slov uveřejňoval v různých novinách a časopisech. Podílel se na společných výstavách berounských výtvarníků a měl několik výstav samostatných (např. Beroun 2003, Praha 2004). Město Beroun vydalo reprodukce jeho kreseb jako pohlednice, ilustroval dvě své knihy.

Publikoval v časopisech (Mateřídouška, Sluníčko, ale také v Květech a Vlastě). Spolupracuje s rozhlasem (pohádka Nos vynálezce) i televizí (např. námět a podíl na scénáři oblíbeného večerníčku Příhody včelích medvídků, seriál Toronto TomKocour z Ameriky podle autorovy stejnojmenné knížky z roku 1993). V Krátkém filmu Praha natočila Šarlota Zahrádková-Filcíková podle pohádek z knihy Pískací kornoutek animované filmy, např. Had je mašinka (1986), Hroší maminka je tatínek (1989).

Ukázky z jeho tvorby pro děti jsou zastoupeny v čítankách a ve výborech (Pohádky pro každý den, Knížka za vysvědčení).

Jiří Kahoun píše jak pro dospělé, tak pro děti.

Dětské knihy: Pískací kornoutek (Albatros, Praha, 1984;spousta krátkých pohádek, k nimž ilustrace vytvořil M. Jágr); Největší rybáři (Panorama, Praha, 1985); Zvířátka z Malinovépaseky (Albatros, 1985), Zvědavé káčátko (tamtéž, 1986);Ze zahrádky dozahrádky (tamtéž 1989);Školník Kulda je jednička (tamtéž 1990), Příhody včelíchmedvídků(Kalich, Praha 1991; další vydání s notami Petra Skoumala a texty písní Zdeňka Svěráka Albatros, 2002); Toronto Tom – kocour z Ameriky (Arcadia, Praha, 1993); Můj děda hastrman (Mht, Praha, 1993); Nikdo mě nemá rád. Pohádka o medvídkovi (Baroko &Fox, Beroun, 1994); Golem (Kalich, Praha 1997); Autíčko Tydýt (Albatros, Praha, 1998);Bráška je taky ježek(Olympia, Praha, 2000); Ustrašená strašidla(Albatros, Praha, 1999); Moucha roku (tamtéž 2000); Příhody včelích medvídků (2002); Včelí medvídci od jara do zimy (2005); Zevlouni (2006); O mašinkách. Pohádky na kolejích (2007); Pro zvědavá ouška (2008); Jak se mají včelí medvídci (2009).

ALBATROS nakladatelství, a. s. vydalo na českém knižním trhu od svého vzniku v roce 1949 (do roku 1969 pod původním názvem Státní nakladatelství dětské knihy) již více než 10 tisíc titulů v celkovém nákladu přesahujícím 350 milionů výtisků. V roce 1964 bylo jedním ze 7 světových zakladatelů veletrhu dětské knihy v italské Bologni. V současné době vydává nejenom pro dětské čtenáře takřka 200 knižních titulů ročně a vedle nich i audionahrávky na CD a interaktivní encyklopedie na CD-ROM. Je dlouhodobým exkluzivním vydavatelem knížek Astrid Lindgrenové a příběhů Harryho Pottera J. K. Rowlingové pro území České republiky.

Radovan Suk


Diskuse


diskuse neobsahuje žádné příspěvky
Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...