22.5.2019 | Svátek má Emil


CÁDIZ: Putování po Andalusii 4

13.10.2018

Přístav, přes který proudilo bohatství Ameriky.

Cádiz je nejstarší město západní Evropy, nepřetržitě osídlené již 3100 let. Za Hannibala už to byla zavedená námořní základna. Vojsko a námořníci neopustili oblast dodnes, jenom jim přestalo stačit místo – naproti městu se dnes nachází obří základna NATO u města Rota, mnohokrát větší, než celý historický Cádiz.

Cádiz 1

Rota na obzoru, v zálivu se zrovna plaví něco vojenského

Staré město stojí na nepříliš velkém poloostrově omývaném mořem ze všech stran. Se Španělskem jej spojuje jen úzká šíje a pak také dva mosty přes mořský záliv. Jelikož zdejší geologie neumožňuje stavět moc vysoké a těžké budovy, většina zástavby zůstala nízká, tak do čtyř pater. Aby se dostupné místo využilo co nejvíce, jsou uličky úzké a panuje v nich šero.

Cádiz koncem 16. století zažil nájezdy Angličanů, jednou pod vedením slavného Francise Drakea, kterému šlo hlavně o zničení španělských válečných lodí (hrozba invaze do Anglie byla velmi reálná), podruhé v tandemu s Holanďany, kdy se jim město dokonce podařilo dobýt a na ústupu jej vypálili.

V dobách, kdy Španělsko mělo rozsáhlé kolonie v obou Amerikách, byl Cádiz důležitým přístavem (ostatně už předtím: odsud vyplul v roce 1492 na západ Kolumbus). V 18. století přes něj procházelo až 75 procent veškerého zaoceánského obchodu. Část toho bohatství zde zůstala v podobě honosných budov, jako je zdejší katedrála.

Cádiz 2

Pohled na katedrálu od moře

Hodně domů nese na svých střechách vyhlídkové věžičky, kde údajně seděli služebníci obchodníků a vyhlíželi lodě připlouvající z Ameriky. Nejvyšší je Torre Tavira, která má necelých padesát metrů, ale vzhledem ke všeobecně nízké zástavbě i tak dost ční. Z její terasy se dají dělat pěkné snímky města, o patro níž je pak atrakce jménem camera obscura. Tam se ovšem fotit nesmí.

Cádiz 3

Cádiz z terasy věže Torre Tavira

Cádiz 4

Kniha. do které strážní zapisovali svá pozorování

Dnes už to tu tak slavné není. Stříbro a zlato přestalo proudit už dávno, když se zámořské kolonie osamostatnily. Město je stále pěkné, ale obyvatel mu ubývá, od roku 2000 poklesl počet místních o dvacet tisíc. Hodně za tím stojí útěk mladých do ciziny. Na vrcholu krize měl Cádiz a okolí nejvyšší nezaměstnanost ve Španělsku vůbec, až 42 procent.

Myslím, že tolik jsme neměli ani v Ostravě v době, kdy velké průmyslové podniky šly ke dnu.

Cádiz 5

Maják - a konec Evropy. Za oceánem leží Amerika

*****************************

Hudební epilog
Rodák z regionu. On se vlastně narodil v Algeciras (přístav naproti Gibraltaru), ale je to součást provincie Cádiz.

****************************************
ZAPOMENUTÉ PŘÍBĚHY
Toto je kniha nejen čtivá, ale hlavně chytrá. Škoda, že se nepředčítá na středních školách. Ve spoustě okamžiků stáli lidé jako my před složitými rozhodnutími. Jejich zapomenuté příběhy sepsal Marian Kechlibar a my se z nich můžeme poučit i dnes.
Objednat si ji můžete na této adrese.

Zapomenuté příběhy1

Převzato z Kechlibar.net se souhlasem autora

P.S. Také se ukázalo, že jsem byl nominován na cenu Křišťálová lupa v kategorii One (wo)man show. Případným hlasem mě velmi potěšíte. Konkurence = samé těžké váhy, nevím, zda mezi ně vůbec patřím. Ale zabojovat můžu:-)Diskuse


I. Spálený
20:15
14.10.2018

počet příspěvků: 1, poslední 14.10.2018 08:15

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.