21.7.2018 | Svátek má Vítězslav


BRNO: Komunální politika je řehole, ale i výzva

14.4.2014

Sledovat brněnskou komunální politiku je velice zajímavé, obzvláště v tomto volebním roce: svou účast v podzimních volbách ohlásili aktivisté doposud známí z recesistického webu Žít Brno.

Asi nejen mě zaujala informace, že se populární sdružení Žít Brno (alias Listina autoMatěje Hollana) chystá do komunálních voleb na podzim roku 2014. Vzletněji řečeno: Recesisté hlásí konec legrace a údajně vyrážejí na dlouhý pochod krněnskými (jak je s oblibou nazývají) institucemi. Mnozí v ŽB vidí pomyslného černého koně (v Brně spíše krokodýla) říjnových voleb.

Na jednu stranu jejich rozhodnutí vítám, a v případě volebního úspěchu – cokoliv nad pět procent – by byli určitě zpestřením brněnských politických vod. Patrně by ŽítBrňáci skončili v opozici, nicméně by v ní mohli aktivně a smysluplně upozorňovat na problémy našeho krásného statutárního města Brna.

A věru není jich málo: například na celé město a okolí (aglomerace s 400 000 obyvateli) je jen jedna lékařská pohotovost. Totéž platí i pro pohotovost zubní a dětskou. Nebo nekonečné problémy s parkováním ve městě, nedostatek mateřských školek či nedostatek přístupného bydlení pro mladé rodiny s dětmi (i bez nich).

O nedostatečné nabídce domů pro seniory a obdobných zařízeních pro ty dříve narozené nemluvě. A stovky dalších problémů. Tím samozřejmě nechci v žádném případě říci, že se mnohé v minulých letech v Brně nepodařilo.

Kandidovat bez podpory stranických sekretariátů a peněz není vůbec jednoduché. Mohu to potvrdit z vlastní zkušenosti, v minulých komunálních volbách jsem kandidoval za SNK Brno 2010 (zisk 3,14 procent hlasů). Někdy to připomínalo souboj pověstného Davida s Goliášem.

Je zapotřebí si uvědomit, že nezávislí kandidáti kampaň i vše okolo dělají ve svém volném čase a platí ze své kapsy. Též je třeba připomenout, že neuvolnění zastupitelé města (přirozeně i městských částí), kterých je většina, pracují zdarma (respektive za velice symbolickou odměnu v řádu stokorun). A současně mají obrovskou (spolu)odpovědnost za největší statutární město v České republice.

Pakliže by Žít Brno bylo do Zastupitelstva města Brna skutečně zvoleno, možná by pro mnohé jejich členy nastal čas vystřízlivění a konce iluzí, jak snadno možno měnit život města. Realita bývá krutá a složitější, než to vypadá na stránkách Fejsbů(č)ku.

Jako učitel správního práva musím v neposlední řadě upozornit též na desítky právních předpisů, se kterými musí odpovědný zastupitel neustále komplexně pracovat.

Nezbývá mi než připomenout slova starosty jedné brněnské části a zastupitele města Brna Karla Hledíka ještě z devadesátých let, která platí i dnes v 21. století: Komunální politika je řehole, ale i velká výzva!

(psáno pro DR a NP)

Autor je právník a VŠ pedagogDiskuse


P. Boublíková
4:54
14.4.2014

J. Kadeřábek
14:11
14.4.2014

počet příspěvků: 2, poslední 14.4.2014 02:11

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.