18.4.2024 | Svátek má Valérie


BREXIT: Juncker nabízí Británii eurovolby

13.3.2019

Poslední pokus britské premiérky Theresy Mayové o „vylepšení“ podmínek odchodu Velké Británie z Evropské unie ji zavedl do Bruselu na setkání s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Oba dva pak představili „dohodu“, o jejíž právní relevanci se opět povedou spory.

Naše dohoda poskytuje smysluplná vyjasnění a právně závazné záruky k brexitové dohodě a pojistce,“ řekl šéf Evropské komise na společné tiskové konferenci s Mayovou. Zároveň prohlásil, že doufá v to, že nové záruky budou dostatečnou motivací pro poslance, aby umožnili své zemi odejít z unie s dohodou. Dojednané dodatky podle něho nijak nemění dříve dohodnutý text. Pokud Dolní sněmova dohodu nepodpoří a Británie požádá o odklad data odchodu, bude podle Junckera muset opustit unii před volbami do Evropského parlamentu vypsanými na 23. až 26. květen. „Pokud Spojené království do té doby Evropskou unii neopustí, bude pro ně právně závazné uspořádání těchto voleb (do EP),“ uvedl Juncker podle agentury Reuters.

Požadavek EU, aby v případě, že Velká Británie neopustí unii do data konání voleb do Evropského parlamentu, byly v Británii volby do této instituce, je dalším příkladem chybné a zavádějící politiky EU. Pokud by EU měla opravdový zájem o férové vztahy s Británií po jejím odchodu z unie, nikdy by se nemohla snížit k takovým „trikům“. Samozřejmě, část viny nesou sice i vyjednavači Velké Británie a Mayová osobně, když souhlasila s tím, že v přechodném období bude Británie součástí celní unie. Problém podepsané smlouvy je právě v tom, že takzvaná irská pojistka omezuje suverenitu Velké Británie a odpůrci této dohody z řad Konzervativní strany ji právě proto nechtějí podpořit. Odpor k dohodě ze strany britské opoziční Labouristické strany je spíše diktován vnitropolitickými zájmy. Tato strana naopak usiluje o trvalou celní unii s EU a irská pojistka by jí tak nemusela vůbec vadit. Přesto zřejmě budou její poslanci hlasovat proti této dohodě, aby Mayovou opět ponížili.

Junckerův názor, že se v Británii musí uskutečnit volby do Evropského parlamentu, pokud by se brexit posunul až na dobu po volbách, je úsměvnou tečkou za úřadováním komise v tomto složení od posledních eurovoleb v roce 2014. Dojednané datum odchodu na pátek 29. 3. 2019 totiž nebylo zvoleno náhodně. Bylo vybráno právě kvůli tomu, že v květnu proběhnou volby do Evropského parlamentu a že je to poslední pracovní den prvního čtvrtletí roku, takže se to bude účetně „dobře počítat“.

V Británii teď probíhá všechno možné, jen ne kampaň k volbám do Bruselu. Na volby do europarlamentu Mayová nemůže přistoupit, protože by se její strana totálně rozštěpila. Junckerovo přání, aby eurovolby proběhly i v Británii, je tak zároveň důvodem, proč k žádnému posunu v termínu odchodu Británie z EU nedojde.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz