24.4.2024 | Svátek má Jiří


BRAZÍLIE: Nutkání polykat přílišná sousta

4.7.2013

Pro jakýkoliv stát není snad nic prestižnějšího než být vybrán k uspořádání olympijských her: historicky nezapomenutelným se tak stal Berlin 1936, v poválečné éře rozhodně Čína 2008, ani Britové v roce 2012 se nedali zahanbit. Ať to stojí, co to stojí, Atéňané by měli ještě dlouho splácet své dluhy za takovou extravaganci.

Veliký jásot zacloumal Brazilií poté, co zvítězila v soutěži uspořádat v roce 2014 světové mistrovství v kopané, známé jako jogo bonito - "krásná hra". Utkání proběhnou na dvanácti místech, se zahájením v Sao Paulu na stadionu, s jehož stavbou se snad ještě nezapočalo, a s finálem na již existujícím obrovitém stadionu Maracana.

Tento největší stát kontinentu o obrovském rozsahu 8,5 milionů čtverečních kilometrů, s odhadovanými 185 miliony obyvatel, jichž brzo bude 200 milionů, a již nyní je ten šestý nejpočetnější na světě (po Číně, Indii, USA, Indonésii a Ruské federaci). Není všeobecně známo, že nejvíc Japonců - kromě ve své vlasti, ovšem – žije právě v Brazilii, zejména v Sao Paulu, té největší metropoli (10 milionů). V Rio de Janeiru, s plus minus 6 miliony obyvatel, lze podniknout výlet buď na kopec ve tvaru homole cukru, nebo na horu Corcovado se sochou Krista tak mohutnou, že ve srovnání s ní byl Stalin na Letné zanedbatelný trpaslík.

S příznivě rostoucími cenami rostoucího vývozu nejen surovin Brazilie značně mohutní, již dosahuje váhu polosupervelmoci, s nárokem na členství s právem veta v Radě bezpečnosti OSN. Státní (či aspoň státem značně kontrolovaný) gigant Petrobras zásluhou technicky obtížných podmořských vrtů brzo již dosáhne denní produkce 5 milionů barelů ropy, čímž se Brazilie stane jejím pátým největším zdrojem na světě. Předchozí prezident a bývalý odborový předák, někdejší samouk Lula da Silva, po sobě zanechal dědictví zvané lulismus - mixáž ekonomické stability, soukromých investic a sociálních programů. V čele státu teď stojí jeho oblíbenkyně Dilma Rouseff, pokračovatelka v lulismu, podivného to označení v aspoň některých slovanských jazycích, což by také mohl být případ této prezidentky, dcery bulharského přistěhovalce.

Opatrné hlavy ale varují před nebezpečím či aspoň pokušením tzv. complacency - "závrati z úspěchů". S rostoucí prosperitou roste i inflace, ceny potravin, energie, a dělnické odbory se nezřídka úspěšně domáhají víc než desetiprocentního zvýšení platů.

Jak je tomu se sympatiemi pro demokratický pluralistický pořádek? Latinobarometro průzkum v osmnácti zemích na otázku "Demokracie je víc žádoucí než jakákoliv jiná vládní forma", kladných odpovědí získal v Uruguayi 77 %, Argentině 74 %, Chile pouhých 56 % a v Brazilii ještě méně – 46 %, necelou polovinu.

Málem již tuze moderní velmoc, ale v mnohém ještě onen Třetí, nedostatečně vyvinutý svět. V Riu skupina zločinců zastavila městský autobus: pasažéry okradli, autobus uzamkli a zapálili. Několik obětí uhořelo, zrovna v době před blížícím se karnevalem, světoznámou událostí roku. ¨

Portugalští objevitelé, vetřelci, se s původními domorodci snoubí už od roku 1500 s výsledkem, že třetina nynějšího obyvatelstva má příměs indiánské krve. V mnohých jiných kolují procenta krve černošské. Brazilčany charakterizuje příjemný nedostatek rasové háklivosti. Kde jinde vidět domorodce vyskytující se v tolika odstínech? Veřejný průzkum zaznamenal 136 druhů zabarvení pokožky - od sněhobílé po skořicovou až ebenovou. Oficiálně jich je ale jen pět: bílá, orientální, původní domorodá, černá a tzv. prado – hnědá. (Historie ale nenabízí tak růžové pozadí. Víc otroků v okovech z Afriky dopraveno do Brazílie než do USA a otroctví tam trvalo déle, než v zemi někdejšího Ku Klux Klanu.) Nynější zákony nařizují asimilaci, zakazují etnické enklávy, ghetta jsou ilegální. Jediní, kdo se dosud nepodřídili, jsou Indiáni, nahatí v džungli, a Japonci za ředitelskými stoly a na univerzitních učilištích.

Nikde víc než v Brazilii si potrpí na stav a vzhled těla. Dochází k chirurgickému vylepšování i osmdesátnic. Muži též neotálejí, kosmetické vylepšení volil nejen bývalý prezident a odborář da Silva, ale i náčelník indiánského kmene z amazonského pralesa, s docela rozumným zdůvodněním "Zjistil jsem, že jsem ošklivý, a chtěl bych znovu dobře vypadat."

Brazilie se stala světovým šampionem v polykání dietních, chuť k jídlu potlačujících (appetite-suppressant) pilulek. Objevila se anorexie, dřív nevídaný fenomén. Země opustila své tradiční přesvědčení, že kyprost je známkou krásy a hubenosti se třeba děsit. To teď vede k paradoxu, že bohatí jsou hubení a chudí jsou tlustí.

Nikde jinde snad není víc katolíků, kteří zas tak příliš katoličtí nejsou. Kdysi za prezidenta zvolili protestanta Geisela německého původu. Náš český, početně neznačný národ se může pochlubit podivuhodným výkonem. Potomek českých přistěhovalců Juscelino Kubitschek, původem někde od Příbrami, se tam stal prezidentem a v hodně prázdném vnitrozemí založil nové hlavní město Brasilia, urbanistický skvost.

Na proslulé pláži Cobacabaně naměřili 107 decibelů, čili něco mezi rachotem pneumatického kladiva - 100, a ječením řetězové pily - 105. (Ruská tenisová šampionka Maria Šarapová, původem ze Sibiře, při utkání vydává skřeky s intenzitou 102,7 decibelů.). Stav současné urbanizace: v Latinské Americe 80 procent všeho obyvatelstva žije ve městech. Deset největších metropolitních oblastí trpí nedostatkem ubytovacího prostoru, nemají k dispozici zdravotně nezávadnou vodu, lékařská péče je nedostatečná, jakož i školský systém na všech stupních. Univerzity vynikají obrovským počtem žactva (stotisícová množství), nikoliv však kvalitou výuky. V hodnocení těch 200 nejlepších, 65 je v Brazilii (úplně nejlepší je UPS - univerzita v Sao Paulo), 35 v Mexiku, 25 v Argentině a Chile. S výjimkou soukromých univerzit, s rovněž pochybnou reputací, vzdělání je bezplatné, studenti dost pravidelně demonstrují, stávkují, učitelé jsou nevyhoditelní, výuka notně zpolitizovaná.

Nyní k polykání přílišného sousta: Dilma Rousseff, populární prezidentka bulharského původu, koncem května informovala národ, že Brazilie buduje tucet těch naprosto nejmodernějších fotbalových stadionů na světě. Nezdůrazněno ale, že pouze dva projekty se podařilo ukončit podle plánu, že celkový rozpočet je trojnásobný v porovnání s předchozím světovým šampionátem 2010 v Jižní Africe. Že železniční spojení z letišť v Sao Paulu se podaří dokončit až po finále závěrečného utkání.

Přibývalo fustrací všelijakého rázu - inflace, rostoucí ceny všeho možného, všudypřítomná korupce, mizerný stav veřejných služeb. Již v prvním týdnu června protesty proti zvýšení jízdného v městské dopravě v Sao Paulu o 20 centavos, čili pár haléřů, zmohutněly v demonstrace zdaleka největší za posledních dvacet let - tehdy vyvrcholivší smetením vlády zkorumpovaného prezidenta.

Projevy nevole se rozšířily z jedné metropolitní oblasti do druhé, postihly celou zemi, získaly na intenzitě, stejně jako i říznost reagující policie na přibývající incidenty vandalismu. Magistráty jeden za druhým spěšně odvolávaly čerstvé zvýšení jízdného ve veřejné dopravě a odborníci se snaží kalkulovat rozsah dosažených ztrát.

Tolik tedy dosavadní stav před zápasy v kopané na vrcholné úrovni, za předpokladu, že se nezvrtnou v cosi ještě víc závažného, autenticky revolučního.

KONEC

Neoficiální stránky Oty Ulče