25.4.2024 | Svátek má Marek


SOBOTNÍ CESTY: Botanická zahrada po celý rok

10.1.2015

Botanická zahrada v Troji byla založena v roce 1969, což znamená, že patří k nejmladším v republice. Původně se uvažovalo o umístění v Košířích, v Průhonicích nebo v Šárce; stávající místo mezi zoologickou zahradou a bohnickým sídlištěm bylo navrženo o něco později v souvislosti s plánem přesunout do Troji Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy.

Zahradě patří okolo 40 ha pozemků, ale ne všechno je oploceno, její součástí jsou třeba i volně přístupná chráněná území Podhoří, Salabka a Havránka. Součástí areálu je památkově chráněná vinice sv. Kláry, která docela určitě pamatuje Karla IV., ale možná i Václava II.

Zahrada nebyla až do roku 1989 veřejnosti přístupná, pak jen občas a obvykle ne celá, definitivně se otevřela až v roce 1992.

V roce 2004 byl zpřístupněn obří tropický skleník Fata Morgana (z něj fotky nemám, přiznám se, že tahle část mne zdaleka tolik nezajímá).

Vlastní botanická se skládá z tzv. severní zahrady, která navazuje přímo na sídliště (nejvíc fotek mám z pivoňkové louky a od jezírka), dnes je tu hlavní vchod. Následuje les a stráň s loukou pod lesem – ty jsou ve více méně přírodním, tedy neupravovaném, stavu, původně byly volně přístupné. Nejstarší část je jižní zahrada, přístupná od ZOO. Tady jsou záhony letniček, skalky a trávníky se sochami (ovšem sochy jsou i jinde). Na jižní zahradu navazuje z jedné strany krásná velká japonská zahrada a z druhé vinice s kaplí sv. Kláry. Z vinice se dá vyjít k lávce přes Vltavu a do Stromovky.

Leckterá botanická zahrada je viditelně určená k bádání. Rostliny tu jsou, ale nikdo příliš neřeší vizuální stránku. Tady se myslím začalo od zahradního architekta a zahrada je krásná i mimo sezonu.

Mám to sem patnáct minut pěšky. Fotím tu už tak dlouho, že mám zmapovaná všechna roční období a nejspíš skoro všechno, co tu roste a kvete. Pojďte se podívat, jak jdou roční doby u nás v botanické.

Fotografie si můžete prohlédnout i zde.

Zana Neviditelný pes