28.3.2024 | Svátek má Soňa


BLÍZKÝ VÝCHOD: Zeměpisná lekce z Teheránu

28.10.2016

aneb Máte to, ajatolláhové, za pět

V úterý 25/10 došlo k tragickému incidentu na egyptsko-izraelské hranici. Podle dosavadních poznatků byl během přestřelky mezi egyptskými silami a pašeráky drog zásahem ze Sinaje zabit izraelský civilista.

Šlo o patnáctiletého teenagera, beduína, který měl pracovníkům provádějícím údržbu hraničního plotu vařit kávu. O záležitosti informoval také server íránské zpravodajské sítě PRESSTV. Způsobem, který může posloužit jako vysvětlení, proč mají někteří z nás, kdo se zajímáme o Blízký východ, s Íránem zásadní problém.

V článku nazvaném „Gunfire kills Israeli worker on Egyptian border“ je první zeměpisná chyba už v popisku pod článkem (obr. 1):

teh1

obr. 1

Dočítáme se, že „archivní snímek zveřejněný v izraelských médiích zobrazuje hraniční plot oddělujícíokupovaná palestinská území od egyptského Sinajského poloostrova“.

Jaká okupovaná palestinská území? musí se ptát žák základní školy v jakékoli zemi svobodného světa. Co mají mají palestinská území, rozumí se Západní břeh a Pásmo Gazy, společného s pouštní oblastí Negev, která je a zůstane nedílnou a nezpochybnitelnou součástí izraelského státu, ať už jednání s reprezentací palestinských Arabů dopadnou někdy v budoucnu jakkoli?

Tím ovšem zeměpisné excesy redakce íránského serveru nekončí. V dalších odstavcích ve svých nesmyslných tvrzeních pokračuje, jak je patrné z obrázku 2:

teh2

obr. 2

Zde se dozvídáme, že

- bylo zahájeno vyšetřování střelby, k níž došlo na jihuokupovaných území, (na místě) které Izraelci nazývají horou Arif; a dále

- egyptský Sinajský poloostrov, který hraničí sokupovanými palestinskými teritorii, je řadu let domovem militantů spojených s Daeshem (Islámským státem) ...; a konečně

- došlo tam k mnoha útokům na civilisty a bezpečnostních sily v Egyptě, ale radikálové jen zřídka útočí naizraelské osadníkya vojáky podél hranice.

Podle íránského webu, který je součástí oficiální teheránské propagandy, je tedy Negevská poušť palestinským územím okupovaným Izraelem a její obyvatelé, občané Státu Izrael, jsou „osadníci“ - je pro ně používán stejný termín jako pro obyvatele židovských osad v Judeji a Samaří neboli v Předjordánsku neboli na Západním břehu.

Co z toho plyne? Že íránští politici, duchovní, pedagogové a pracovníci médií by si měli doplnit základní znalosti, seznámit se s geografií regionu – a přestat šířit nesmysly.

Anebo je to jinak a Íránci dobře vědí, jaká je zeměpisná realita. Přesto šíří lži – a záměrně provokují. Pak je ovšem s podivem, proč drtivá většina civilizovaných zemí jedná s Teheránem jako se standardní civilizovanou zemí – a ne tak, jak k íránskému režimu přistupuje Izrael.

Je to totéž, jako kdyby oficiální politikou Spolkové republiky byl postoj, že její nedílnou součástí jsou Sudety. Také bychom to my a civilizovaný svět nechali bez povšimnutí?

A docela na konec. Izrael „okupuje“ palestinská území stejně jako Írán teritorium říše Alexandra Makedonského.

Stejskal.estranky.cz