25.4.2024 | Svátek má Marek


BLÍZKÝ VÝCHOD: Zaútočil Izrael v Sýrii?

4.2.2013

Všechno nasvědčuje tomu, že izraelské letouny útočily v Sýrii. Jako ve všech podobných případech jde pouze o dedukci a shrnutí neověřitelných informací, protože Izrael tyto akce zásadně nekomentuje, a odmítl to udělat i tentokrát.

Izraelská vláda opakovaně varovala, že některé zbraně syrského režimu se nesmějí dostat do rukou libanonského Hizballáhu ani islamistických povstalců v Sýrii. Jde především o chemické a biologické zbraně, vyspělé protiletadlové střely a rakety dlouhého doletu typu vzduch-vzduch a země-voda. Izrael bedlivě sleduje i syrského prezidenta Bašára Asada, který má jeden z největších arsenálů nekonvenčních zbraní na světě a zhruba tisíc tun chemických látek.

I když si zatím netroufl je proti Izraeli použít, mohlo by ho to napadnout v zoufalství z blížícího se konce jeho režimu. Ani Hizballáh se od poslední války s Izraelem v roce 2006 neodvážil zaútočit otevřeně, i když má na něj namířeno 50 000 raket. Stál ale vloni za teroristickým atentátem na autobus s izraelskými turisty v Bulharsku i za vysláním špionážního bezpilotního letounu na izraelské území. Podle zpravodajských zdrojů nedávno zaujal pozice u syrských skladů chemických zbraní a Izrael jasně řekl, že při jejich sebemenším pohybu vojensky zasáhne. Arabské zdroje však tvrdí, že Hizballáh získal od Asada ruské nekonvenční zbraně a dvě tuny yperitu už vloni.

Některé zprávy soudí, že cílem středečního útoku byl konvoj, který vezl Hizballáhu ze Sýrie do Libanonu zbraně a rakety, včetně ruských střel Jachont, Scud-D či protiraketových střel SA-17. Bejrút a Damašek nejprve útok popřely, ale ve čtvrtek Sýrie najednou oznámila, že Izrael zničil "výzkumné středisko" v Džamráji u Damašku a zabil dva vojáky. K témuž útoku na středisko, které ve skutečnosti vyrábí zbraně, se však přihlásili syrští povstalci.

Možná ale došlo k oběma útokům. Podle nejmenovaného západního diplomata, kterého cituje irácký deník Azamán, byly v syrské zbrojovce nejméně 3.000 členů íránských Revolučních gard a bombardování jim způsobilo těžké ztráty. Došlo k němu o 48 hodin dříve, než o něm informovala média, a útok na zbrojní konvoj měl zřejmě od náletu na továrnu odvést pozornost. Ta byla hlavním cílem operace a letouny na ni vypálily nejméně osm raket, napsal Azamán, podle kterého byli ve zbrojovce i ruští experti.

Události, které útoku předcházely, naznačovaly, že se v Izraeli k něčemu schyluje. Minulý pátek byla armáda uvedena do stavu pohotovosti. V neděli premiér Binjamin Netanjahu zopakoval obavy z předání syrských chemických zbraní Hizballáhu. Rovněž v neděli armáda na severu země rozmístila dvě baterie protiraketového systému Železná klenba a zrychlila modernizaci monitorovacích systémů na syrských hranicích. Netanjahu se v neděli také sešel s americkým velvyslancem a v pondělí hovořil telefonicky s prezidentem Barackem Obamou.

V pondělí odjel ředitel vládní Národní bezpečnostní rady Jaakov Amidror do Moskvy, kde jednal i s Vladimirem Putinem. V úterý odletěl do Washingtonu náčelník vojenské rozvědky Aviv Kochavi na schůzku s náčelníkem spojených štábů americké armády Martinem Dempseym. Z dovolené v Evropě se předčasně vrátil ministr obrany Ehud Barak. Izraelské letouny zvýšily počet přeletů nad jiholibanonským územím, kde monitorují pozice Hizballáhu. Jen v úterý jich tam bylo spatřeno dvanáct.

Velitel vzdušných sil generálmajor Amir Ešel v úterý poznamenal, že letectvo úzce spolupracuje se zpravodajskými službami a ve zvýšené míře se podílí na tajných misích. Izrael eliminuje případné hrozby v co nejranějším stadiu, a zlepšuje tak své vyhlídky na vítězství v budoucích válkách, řekl Ešel. Události posledních dnů jako by jeho poznámku potvrzovaly. Minulé pondělí vybuchla íránská jaderná továrna ve Fordu a v sobotu explodovalo skladiště zbraní Hizballáhu v jižním Libanonu.

Obyvatelům Izraele neunikly náznaky ani zvýšená aktivita vlády i armády a začali ve velkém fasovat plynové masky a vybavení první pomoci pro případ atomové, chemické a biologické války. Před útokem se poptávka ztrojnásobila a po něm zpětinásobila. Ve čtvrtek začal speciální tým kontrolovat kryty v severním Izraeli.

Rusko útok ostře odsoudilo a ve čtvrtek se jeho stíhačka pokusila narušit izraelský vzdušný prostor. Sýrie pohrozila Izraeli odvetou a přidal se také Írán, který nedávno varoval, že bude izraelský útok na Sýrii považovat za napadení vlastního území. V posledních dvou dnech byly do stavu pohotovosti uvedeny syrské jednotky v Golanských výšinách, libanonská a jordánská armáda, turecké oddíly u syrských hranic, americké letectvo v Turecku i Jordánsku a ruská flotila u syrských břehů.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6