29.3.2024 | Svátek má Taťána


BLÍZKÝ VÝCHOD: Začátek roku u Palestinců

15.1.2013

Palestinská samospráva se těšila krátkému vzestupu popularity, když Valné shromáždění OSN v listopadu de facto uznalo samostatnou Palestinu. Sláva však rychle pohasíná se zhoršující se hospodářskou situací na Západním břehu Jordánu. Zahraniční dárci neplatí a své závazky plní jen Evropská unie a částečně Spojené státy, které Palestincům po jednostranném kroku v OSN zadržely část peněz ve výši 200 milionů dolarů.

Také Izrael jim po listopadu nevyplatil zhruba 100 milionů dolarů z výnosů z palestinských cel a daní a uhradil jimi část jejich dluhu za odběr elektřiny. Prohlubující se schodek rozpočtu přiměl předsedu samosprávy Mahmúda Abbáse k úpěnlivé prosbě o pomoc adresované arabským zemím a ty mu koncem roku přislíbily, že budou Palestincům každý měsíc posílat 100 milionů dolarů. Samospráva však dodnes neviděla ani cent, což u arabských dárců není nic nového.

Premiér Salám Fajjád tento týden znovu varoval, že samospráva stojí na pokraji bankrotu, jak to opakuje už nejméně rok. Podle něho jí schází jedna a čtvrt miliardy dolarů a hrozí nepokoje, protože 150.000 státních zaměstnanců už podruhé nedostane výplatu. Upozornil, že mezinárodní pomoc klesla z 1,8 miliardy dolarů v roce 2008 na jednu miliardu v roce 2011, přestože ještě vloni to označoval za důkaz rostoucí soběstačnosti samosprávy.

Krize však samosprávě nebrání v rozhazování. Na nedávné oslavy 48. výročí založení hnutí Fatah věnovala přes jeden milion dolarů a tento týden oznámila, že všechny oficiální dokumenty, známky a dopisní papíry musí změnit záhlaví z "Palestiny" na "Stát Palestina". Hradí také platy 60.000 státních zaměstnanců, kteří žijí v pásmu Gazy, ale už skoro šest let nepracují. Hamas je po převratu vyhodil a oni sedí doma, nedělají nic a pobírají plný plat z peněz mezinárodních dárců.

Pásmo Gazy ale vzkvétá a Hamas zažívá novou vlnu popularity poté, co přesvědčil Palestince, že vyhrál listopadovou válku s Izraelem. Arabské státy neplatí samosprávě, ale do Gazy peníze proudí – například z Kataru, jehož korunní princ pásmo vloni poprvé navštívil a slíbil mu 400 milionů dolarů. Ekonomika se zlepšuje a místní cestovní ruch prožívá renesanci – podle Hamasu Gazu jen v prosinci navštívilo 130 delegací arabských a muslimských zemí s asi 5000 členy a všechny hotely jsou stále plně obsazené.

Ke zlepšení situace Gazy přispělo i egyptské a izraelské zmírnění blokády. Obě země koncem roku povolily i částečný dovoz stavebního materiálu a Izrael v rámci dohody o příměří vpouští do Gazy stále větší množství zboží – jen v posledním prosincovém týdnu ho Gazané dostali skoro 34.000 tun a rovněž směli 39 kamionů zboží vyvézt. Radost Hamasu kazí jen zvýšená bdělost Egypťanů, kteří vystupňovali boj proti pašování zbraní. V posledních pěti týdnech zadrželi několik velkých zásilek pro Gazu z Afriky, a dokonce jim v tom pomáhají Američané. To ale neznamená, že Hamas nezbrojí. Do pásma se i tak dostane zbraní dost a hnutí také obnovilo jejich výrobu.

Po vyhlášení Palestiny v OSN, ale i v důsledku hospodářské krize se výrazně zradikalizoval i Západní břeh. Podle izraelské bezpečnostní služby Šin Bet stoupl v prosinci počet teroristických útoků oproti srpnu o 400 % a došlo ke 111 incidentům, kdy Palestinci házeli po Izraelcích zápalné láhve či granáty, stříleli po nich nebo někoho pobodali. K nové bojovnosti přispěla i válka Izraele s Hamasem, která Palestince neznámo jak přesvědčila, že k "osvobození Palestiny" vede jen ozbrojený boj.

Přestože Šin Bet soudí, že třetí intifáda z toho nebude, podle izraelských vojenských velitelů ze Západního břehu už vypukla. Nehrozí sice masové ozbrojené útoky, ale situace není o nic méně vážná.

K radikalizaci přispívá vydatně i Abbás. Vytrvale vybízí k "osvobození Jeruzaléma" a nepřestává oslavovat pachatele teroristických atentátů, kterým vzdal speciální hold i na oslavách založení Fatahu. Slavnostní shromáždění statisíců jeho stoupenců se poprvé od puče Hamasu konalo i v Gaze, a dokonce za účasti několika vysokých představitelů Fatahu. Abbás si ale přijet netroufl, třebaže se od listopadové války opět s Hamasem smiřuje.

Usmíření je však stejně nerealistické jako dřív – Hamas se nevzdá vlády nad Gazou ani své armády, jak požaduje samospráva, a ta zase neudělá nic, co by umožnilo aktivitu Hamasu na Západním břehu. Přesto podle izraelských bezpečnostních složek roste pravděpodobnost, že Hamas Západní břeh ovládne. V současnosti by se mu to povedlo i mírovou cestou, protože podle průzkumů by s přehledem vyhrál volby.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6