25.4.2024 | Svátek má Marek


BLÍZKÝ VÝCHOD: „Vymazat Izrael z mapy"

5.6.2019

aneb Írán se opět přiblížil svému cíli

Íránské vojenské aktivity a jasné veřejné vyhrožování vyhlazením Izraele jsou čím dál tím častější a intenzivnější. Tyto kroky jednak vyvolávají strach, což je nepochybně jejich cílem, ale navíc také hrozí rozvrácením mezinárodního společenství. Při takových přímých výhrůžkách konfliktem by se dalo očekávat, že mezinárodní zpravodajská média a politici celého světa budou mít k této situaci co říci. Místo toho je pokračující drzé chování Íránu buď shovívavě ignorováno, nebo, což je daleko horší, jde svět Íránu na ruku.

Jedním ze základních pilířů a revolučních ideálů Íránské islámské republiky je zničení židovského státu. Jedním z náboženských proroctví zakladatele Íránské islámské republiky ajatolláha Rúholláha Chomejního a jeho nástupce, současného duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího, je proroctví, že Izrael bude nakonec vymazán z povrchu země. Jelikož se íránský teokratický establishment domnívá, že duchovní vůdce je zástupcem Alláha na zemi, jsou jakákoli slova či přání, která duchovní vůdce vysloví, považována za Alláhova přání, která musí být Alláhovými věrnými věřícími uvedena v život.

Hossein Salami

Hossein Salami v íránském televizním programu Channel 2. (Foto: MEMRI)

Zatímco směřují ke zničení Izraele, íránští vůdci nejen věří, že se blíží naplnění náboženského proroctví, ale také vidí, že získávají strategická a geopolitická vítězství - v Iráku, Sýrii, Jemenu, Libanonu a v Pásmu Gazy. Zástupce velitele Íránských islámských revolučních gard (IRGC, Iran’s Islamic Revolutionary Guard Corps) Hossein Salami (dnes již vrchní velitel – poznámka překladatele) nedávno v íránském televizním programu Channel 2 vyhrožoval, že Izrael je „zranitelný a pracuje na svém zániku.“

Salami nedávno důrazně a jasně vysvětlil strategii íránské vlády. Uvedl:

„Naší strategií je vymazat Izrael z globální politické mapy. A vypadá to, že vzhledem ke zlu, které Izrael páchá, se tomu Izrael blíží.“

Nedávno zaútočil na Twitteru na Izrael také duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí. Uvedl, že „sionistický režim v ne příliš vzdálené budoucnosti zanikne“.

Tato vlna sebedůvěry je mimo jiné posilována zvyšováním íránské vojenské přítomnosti v Sýrii a na jiných místech. Syrská občanská válka byla íránskými vůdci považována za ideální příležitost k tomu, aby postoupili vpřed a dosáhli svého konečného cíle zničit Izrael. Írán v Sýrii postavil nebo má rozestavěno více než 10 vojenských základen, z nichž některé jsou v blízkosti izraelské hranice. Teherán tuto strategickou pozici v Sýrii využil k odpálení raket na Izrael.

Zatímco zjevné záměry Íránu zničit Izrael mnozí světoví lídři přehlížejí, v kritice Izraele za to, že skutečně brání bezpečnost svých občanů, jsou velmi pohotoví. Poté, co mezinárodní společenství odmítlo řešit nevyprovokované íránské útoky na Izrael stejně jako stavbu íránských vojenských základen v Sýrii, nezbyla Izraeli jiná možnost než na íránské vojenské základny a infrastrukturu ohrožující Izrael zaútočit.

Některé zpravodajské služby a politici se bohužel pokoušejí vytvořit příběh, který by vedl lidi k přesvědčení, že výhrůžky íránských vůdců jsou jen slova. Íránští lídři však nadále projevují své záměry nejen slovními hrozbami, ale i vojenskými akcemi. Od roku 1979 Írán schvaluje odpalování raket a řízených střel na Izrael a také používá svých prodloužených rukou, jako jsou Hamás a Hizballáh, aby na Izrael útočily. Zdá se, že Írán má Izrael pevně zachycen v zaměřovači.

Ve snaze poskytnout Íránu kamufláž se někteří světoví lídři po léta snaží tvrdit veřejnosti, že existuje rozdíl mezi „umírněnými“ íránskými politiky a zastánci tvrdé linie. Toto rozlišování je bohužel velký klam. Současný íránský prezident Hasan Rúhání, stejně jako předchozí prezident Mahmúd Ahmadínežád, nazval Izrael „rakovinným nádorem“. Íránští politici napříč politickým spektrem (zastánci tvrdé linie i „umírnění“) se shodují na jedné věci: na zničení Izraele.

Na nečestnost, s níž se Izrael setkává, již poukázal maďarský premiér Viktor Orbán:

„EU by měla ocenit úsilí Státu Izrael o stabilitu v regionu. Je to nejen v zájmu Izraele, ale i Evropy, protože nás chrání před dalšími a dalšími invazemi migrantů... Vztahy EU s Izraelem nejsou dostatečně racionální a musí být napraveny. Namísto kritiky Izraele bychom měli Izraeli otevřít dveře ke spolupráci.“

Je ohromující, že někteří politici a vlády, včetně EU, kritizují Izrael za jeho politiku na Blízkém východě a pak zavírají oči před hromaděním vojenského materiálu a techniky v blízkosti izraelské hranice – Írán zatím ze Sýrie odpaluje na Izrael rakety a řízené střely, posílá balistické rakety izraelskému nepříteli Hizballáhu a vyhrožuje Izraeli, že jej v blízké budoucnosti zničí.

Kdy začne mezinárodní společenství brát slovní výhrůžky a fyzickou agresi íránské vlády vážně? Zdá se, že mezinárodní společenství vyznává orwellovskou inverzi „mírového procesu“ a pokoutně si přeje, aby Írán zničil Izrael.

Autor je absolvent Harvardu, badatel, podnikatel, politolog, člen správní rady Harvard International Review a prezident International American Council on the Middle East (Mezinárodní americké rady pro Blízký východ). Je autorem několika knih o islámu a americké zahraniční politice. Můžete mu napsat na Dr.rafizadeh@post.harvard.edu.

Překlad původního textu: Iran Inches Closer to its Goal: „Wipe Israel off the Map“
Překlad: Zdeněk Denis Blažek

Majid Rafizadeh