26.4.2024 | Svátek má Oto


BLÍZKÝ VÝCHOD: Výhrůžka z Íránu

6.5.2009

„V jedenácti dnech zničíme Izrael“ - a svět mlčí

Spojené státy se smířily s atomovou mocností Íránem. Tímto titulkem zahájil první izraelský televizní program v neděli večer 3. května 2009 večerní shrnutí denního zpravodajství. Zdroj této informace: minulý týden se prý sešli vysocí představitelé Evropské unie s představiteli izraelské vlády.

„Raději tuhle bombu než bombardování,“ shrnuli nejmenovaní Evropané názor prominentních spolupracovníků presidenta USA Baracka Obamy ohledně islámské republiky Íránu a jejích atomových ambicí. Izraelští zástupci médií zprávu interpretují v tom smyslu, že USA se už nebudou pokoušet bránit Íránu ve vývoji atomové bomby.

Izraelští zástupci, kteří přirozeně stejně jako ostatní rozhodující účastníci této schůzky nesmějí být jmenováni, tvrdí, že Evropané chápou izraelské starosti z Íránu mnohem lépe než Američané. „Izrael je silně znepokojen,“ hlásí politická dopisovatelka první izraelské televize, Ajala Chason-Nešerová, „a to je řečeno velmi mírně.“

Současně se z Íránu – do jisté míry jako odpověď na toto odhalení – ozvala bezprecedentní výhrůžka zničením Izraele. Libanonská státní televize LBC odvysílala výrok hlavního velitele íránské armády, generála Ataollaha Salihi: „Skutečnost je, že Izrael nemá odvahu nás napadnout. Pokud bychom byli Izraelem jakkoliv napadeni, stačilo by nám podle mého odhadu jedenáct dnů na jeho úplnou likvidaci.“

Korespondent izraelské televize pro záležitosti arabské, Oded Granot, konstatuje, že v tomto případě vysoký představitel Íránu poprvé uvádí konkrétní časový rámec pro zničení Izraele. Významná je podle jeho názoru i skutečnost, že hrozba nebyla vyslovena některým z íránských politiků, u nichž jsme již na propagandu zvyklí, ale nejvyšším vojenským představitelem země. Granotovi se zatím nepodařilo zjistit, zda má údaj „jedenáct dnů“ v šíitské tradici nějaký zvláštní význam, který by toto prohlášení umožňoval vysvětlit nábožensko-ideologicky.

Na této události je pozoruhodné nejen to, jakou pozornost a obavy vzbudila u komentátorů první izraelské televize, ale také následující mlčení izraelských a mezinárodních médií.

Deník Haarec následující ráno hlásil pouze, že podle názoru šéfky opozice Cipi Livniové výhrůžka z Íránu představuje jedinečnou příležitost pro izraelsko-arabský mír. Hned v sousedství byla v levicově liberálních novinách umístěna zpráva, že 66 procent izraelských Židů se vyslovuje pro vojenský útok na islámskou republiku. Spíše pravicově orientované noviny Jerusalem Post záležitost Íránu – ostatně trvalý šlágr izraelských médií – odbyly pouze komentářem o popírači holokaustu Ahmadínežádovi.

Na otázku, proč tak senzační zpráva měla tak nepatrný ohlas, odpověděl Oded Granot pouze tím, že sledovanost zpráv v devět hodin je zřejmě tak nízká, že ji jen málokdo zaznamenal. Jenom německý zpravodajský n-tv umístil zmínku o zprávě izraelské televize na svou internetovou stránku.

© Johannes Gerloff, Křesťanský mediální svaz KEP

překlad Pavel Mareš

www.israelnetz.com

Původní zpravodajský klip s anglickým překladem je k vidění na této stránce