17.4.2024 | Svátek má Rudolf


BLÍZKÝ VÝCHOD: Vydrží příměří mezi Izraelem a Hamasem?

26.11.2012

Příměří mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamas, které platí od středy večer, zatím trvá. Přestože Palestinci do čtvrtečního rána odpálili ještě dvacet raket, Izrael nereagoval, ale dnes vojáci zastřelili jednoho Palestince a několik dalších zranili při pokusu o proražení hraničního plotu. Hamas to označil za izraelské porušení příměří a stěžoval si Egyptu.

Izraelci klid zbraní neuvítali. Podle bleskového průzkumu televize Aruc Štájim s ním hned ve středu vyslovilo nesouhlas 70% obyvatel, podle kterých bylo předčasné. Přišlo ve zvlášť špatný den – došlo k teroristickému útoku na autobus v centru Tel Avivu, který zranil 28 lidí a vyvolal traumatické vzpomínky na doby palestinské intifády. Proti příměří protestovali i někteří vojáci, které zklamalo zrušení očekávané pozemní operace, a průzkumy ukázaly, že i když koalice vládních stran Likud a Izrael, náš domov stále zůstává hlavním favoritem voleb, klid zbraní ji připravil o devět mandátů.

O úspěchu operace je přesvědčeno jen 20 % Izraelců. Zato Hamas se označuje za vítěze konfliktu, přestože utrpěl drtivou vojenskou porážku. Za osm dní operace provedlo izraelské letectvo 1500 náletů a zničilo Hamasu 19 velitelských středisek, 980 podzemních odpalovacích ramp, 206 tunelů, 42 základen, 26 továren na výrobu zbraní a skladů a mnoho dalších teroristických cílů, ale především většinu střel dlouhého doletu a tisíce raket středního doletu. Náčelník hlavního štábu Beny Gantz prohlásil, že armáda zlikvidovala "vše, co se dalo". Hamas navíc přišel o svého nejdůležitějšího stratéga Ahmada Džabarího a šest vysoce postavených velitelů, celkem o 30 hlavních strůjců většiny útoků z posledních deseti let.

Teroristé odpálili na Izrael 1500 střel, z nichž Izrael zasáhlo přes 900 a 420 jich zachytil zázračný lapač raket Železná klenba, jehož účinnost dosáhla 84%. Armáda zabila celkem 177 Palestinců, z toho 120 teroristů, a zranila 900 lidí. Izraelský počet obětí stoupl čtvrtečním úmrtím zraněného vojáka na šest a raněných je 240.

Vláda je s výsledkem spokojena a tvrdí, že operace dosáhla svých cílů – obnovila odstrašující sílu Izraele, zdecimovala arsenál Hamasu a zajistila klid na jihu země.

Nic z toho ale není jisté, ani trvalé. Hamas sice přišel o hodně zbraní, ale ukázal, že dokáže ohrozit i Tel Aviv a Jeruzalém. Podle libanonského deníku Akbar nebyly narušeny ani trasy dodávek zbraní do pásma Gazy a Hamas dostal i v průběhu operace několik zásilek od Hizballáhu. Neporušené jsou také pašovací cesty ze severní Afriky přes Sinaj. A Írán přiznal, že Hamasu předal technologii výroby raket dlouhého doletu.

Řada izraelských komentátorů se přesto domnívá, že by jih země mohl mít klid alespoň na čas. Za Hamas se zaručil egyptský prezident Muhammad Mursí, který v jednání o příměří sehrál významnou roli a posílil postavení své i Egypta. Ve své roli prostředníka však nenechal nikoho na pochybách, na čí straně stojí, a bude proto zajímavé sledovat, jak coby garant izraelsko-gazanského příměří zajistí, že je budou teroristé dodržovat.

K pozitivním zjištěním Izraele patří neochvějná podpora Baracka Obamy, která rozptýlila všechny pochyby o jeho spolehlivosti, a relativně značné sympatie západních zemí i OSN – udrželo je včasné rozhodnutí vlády nenařídit pozemní operaci, která by přinesla ztrátu životů i podpory Západu. Cenným poznatkem bylo i chování Hizballáhu, který nepřispěchal svým palestinským teroristickým bratrům na pomoc, ale také postoj libanonské armády, která tento týden třikrát našla rakety namířené na Izrael a deaktivovala je.

Dohoda o příměří však v Izraeli vzbuzuje rozpaky. Vláda ji nezveřejnila a text, který dal k dispozici Egypt, naznačuje příliš velké izraelské ústupky vůči Hamasu, jako uvolnění blokády pásma Gazy nebo ukončení cílených útoků na teroristy. Znepokojivé je i silnější mezinárodní postavení Hamasu, s kterým vůbec poprvé přímo či nepřímo jednali nejvyšší světoví politici. Hamas možná utrpěl drtivou vojenskou porážku, ale politicky vyšel z konfliktu posílen – i vůči Fatahu, jehož předseda a prezident palestinské samosprávy Mahmúd Abbás se nezmohl na jediný smysluplný krok nebo návrh.

Izraelský ministr obrany Ehud Barak dohodu o příměří bagatelizoval – o zmíněných ústupcích se teprve začne jednat a text podle něj nespecifikuje, který hraniční přechod se má otevřít, takže řeč bude o egyptském Rafáhu. Izrael si také vyhradil právo na sebeobranu, tedy i na cílené útoky, bude-li jich třeba.

Dvě třetiny Izraelců jsou přesvědčeny, že příměří moc dlouho nevydrží a rakety začnou z Gazy létat znovu. Ti nejoptimističtější obyvatelé jihu mu dávají nanejvýš tři měsíce.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6