25.4.2024 | Svátek má Marek


BLÍZKÝ VÝCHOD: Varování ministerstva zahraničí a bezpečnost na Sinaji

11.6.2012

Česká televize tlumočila důrazné varování ministerstva zahraničí před cestováním na Sinajský poloostrov a do tamějších letovisek, ale i do dalších oblastí Egypta a měst jako Káhira nebo Alexandrie. S typicky českou bohorovností, přezíravostí až výsměchem na zprávu reagovali představitelé cestovního ruchu a kanceláří, z nichž jeden například prohlásil, že "ministerstvo ví zřejmě něco víc, než víme my".

Je smutné, že cestovní agentury jsou tak málo informované anebo své informace před klienty zatajují z obav ze ztráty zisků. Patrně rovněž netuší, že stejné varování vydalo i Německo, Británie, Spojené státy a další země.

K útokům v Egyptě docházelo i za bývalého prezidenta Husního Mubaraka, například k masakru 62 turistů v Luxoru v roce 1997 nebo později k atentátům v Tabě, Šarm aš-Šajchu a Dahábu, při kterých zahynulo 135 lidí. Po pádu Mubarakova režimu se však bezpečnostní situace na Sinaji zcela vymkla kontrole egyptských bezpečnostních složek. Navzdory nepřetržitým vojenským zásahům armáda dodnes neovládá rozsáhlé části poloostrova. Pašují se tam lidé, narkotika, automobily a další zboží, ale především zbraně, včetně takových "maličkostí" jako protiletadlové střely; dochází k loupežným přepadením a nerušeně tam operují beduíni, palestinští teroristé Hamasu, Islámského džihádu, Výborů lidového odporu a Armády islámu, členové libanonského Hizballáhu, egyptští ozbrojení islamisté, Al-Kajda, Íránci, kteří zde verbují a cvičí teroristy, a množství džihádistů z Afghánistánu, Jemenu, Iráku a Saúdské Arábie. V prosinci tam vznikla místní skupina Ansár al-Džihád, která přísahala věrnost Al-Kajdě.

Podle izraelských zpravodajských služeb se v současnosti na Sinaji vyskytuje okolo 100.000 kusů zbraní a stovky skladišť a cvičných táborů. Znepokojuje to i velitele mezinárodních pozorovatelů OSN generálmajora Warrena Whitinga, podle kterého si teroristé dokonce na Sinaji testují rakety, jako íránskou střelu Fadžr-5 s doletem 70 kilometrů, která před několika měsíci dopadla poblíž základny OSN v Džurá. Letos v březnu zase 400 beduínů osm dní obléhalo základnu OSN Gorá, aby si na egyptské vládě vymohli propuštění svých vězněných druhů. Podle Whitinga roste i počet útoků na mezinárodní pozorovatele – od letošního ledna byli skoro dvěstěkrát ostřelováni a téměř čtyřicetkrát po nich házeli kamení. Stoupá i počet útoků na egyptské policejní stanice na Sinaji – od loňského ledna jich bylo okolo 50.

Kromě občasného ostřelování izraelského Ejlatu a tamějšího loňského teroristického útoku s osmi mrtvými došlo od začátku egyptské revoluce i ke 14 útokům na plynovod, který přepravuje zemní plyn do Izraele a Jordánska, a tento týden ozbrojenci přepadli a odcizili konvoj se 150.000 litry paliva pro elektrárnu v pásmu Gazy.

Palestinské teroristy možná zajímají jenom Izraelci, ale i je může jednoho dne napadnout unést zahraničního turistu. Ten je teď v oblasti všeobecně vítaná kořist. Zejména beduíni si pomocí únosů vynucují propuštění vězňů, zatímco pro jiné skupiny představuje výkupné za rukojmí zdroj obživy. Peníze požadovali i beduíni, kteří v lednu obsadili jeden prázdný přímořský hotel nedaleko Taby a zajali jeho zaměstnance. V únoru bylo na Sinaji uneseno 25 čínských dělníků, tři Jihokorejky a dvě americké turistky a jejich egyptský průvodce. Další dvě Italky únosu unikly, ale přišly o auto, peníze a notebooky. V březnu byli uneseni dva brazilští turisté a pak i jedna česká průvodkyně a v květnu deset mezinárodních vojáků z Nového Zélandu a další dva američtí turisté. Útěchou neohroženým českým cestovatelům může být, že zatím byla všechna rukojmí nakonec propuštěna.

Na turisty číhají i další nebezpečí – v lednu byl například jeden Francouz zastřelen při přepadení směnárny v Šarm aš-Šajchu a další německý občan byl zraněn. Zahraniční turistka byla napadena i v Káhiře na ulici, kde z ní před zraky jejího manžela dav serval šaty a osahával ji, a podobné útoky zažilo i pár západních novinářek.

Teroristický útok v některém letovisku je jistě málo pravděpodobný, ale vyloučit ho nelze. Reálnější je možnost únosu na výletě na Sinaj. Každý turista musí sám zvážit, nakolik chce riskovat. Jeden člen salafistické skupiny Takfír al-Hidžra, která v Egyptě usiluje o nastolení chálífátu a provedla atentáty v Šarm aš-Šajchu a Tabě, nedávno řekl, že "svobodu lze získat jen tak, že budou umírat nevinní lidé". Podle zahraničních analytiků je dnes Sinajský poloostrov jedním z nejnebezpečnějších regionů na světě a situace se stále zhoršuje. Podle českých cestovních kanceláří je však varování ministerstva zahraničí jen "zbytečná panika".

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6