24.4.2024 | Svátek má Jiří


BLÍZKÝ VÝCHOD: Válka hackerů

27.2.2012

Na Blízkém východě zuří od začátku roku válka, ale v téhle se nebojuje zbraněmi – rozpoutali ji arabští a izraelští hackeři. Ukázali, že dokážou napáchat nemalou spoušť i jak je těžké se proti internetovým útokům bránit.

Ten první provedl začátkem ledna arabský hacker, který zveřejnil detaily 20 000 kreditních karet Izraelců. V Izraeli to způsobilo poprask, i když šlo spíše o uraženou národní hrdost než napáchanou škodu – karty poškozených klientů byly zablokovány a posléze vyměněny, ale Izraelcům připadal útok ponižující pro zemi, která je považována za jednu z technicky nejvyspělejších na světě. Experti nechápali, jak mohl nějaký amatérský teenager překonat domněle neprůstřelné bezpečnostní systémy: hacker, snad ze Saúdské Arábie, který si říká OxOmar, tvrdil, že se zmocnil čísel kreditních karet, adres, jmen, telefonů a průkazů totožnosti 400 000 Izraelců na jediné izraelské sportovní stránce.

Dočkal se i pochvaly palestinského teroristického hnutí Hamas – jeho mluvčí vyjádřil uspokojení nad tím, jak "kreativní" je arabská mládež, která "vymýšlí stále nové formy islámského odporu proti izraelské okupaci".

Čin ale rozčílil izraelské hackery, v kterých se vzedmula vlna vlastenectví. Jeden z nich, který si dal jméno OxOmer jako parafrázi jména arabského protivníka, zveřejnil o týden později detaily saúdských, egyptských a syrských kreditních karet a varoval, že má údaje 300 000 Arabů. Izraelská média spekulovala, že hacker je voják sloužící u vojenské rozvědky.

Arabský OxOmar se nedal zastrašit, zveřejnil další izraelské karty a připojil i politické poselství – izraelská vláda se prý má "omluvit za genocidu Palestinců". Izraelský OxOmer reagoval zveřejněním dalších arabských dat. Za OxOmara se postavili i jiní arabští hackeři, kteří se pustili do větší hry – vyřadili z provozu internetové stránky telavivské burzy, izraelské letecké společnosti El Al a několika bank. Palestinští hackeři nabourali stránky Izraelského festivalu a autobusového dopravce Dan a Arabové v polovině ledna napadli stránku izraelského protidrogového úřadu s heslem "smrt Izraeli". K izraelskému hackerovi se přidali další vlastenci a společně napadli burzy v Abú Zabí a Saúdské Arábii, centrální banku ve Spojených arabských emirátech a Arabskou banku v pásmu Gazy. Svým nepřátelům prostřednictvím deníku Jediot Achronot vzkázali, že je to "pomsta sionistů".

Do hry vstoupil další izraelský hacker jménem Hannibal, který vyzradil přístupová hesla k 85 000 arabských a íránských účtů Facebooku. Pohrozil, že zveřejní 30 milionů arabských e-mailových adres a čísla 10 milionů arabských a íránských bankovních kont a kreditních karet, jestli Írán "nepřestane ohrožovat Izrael". Dodal, že je "vždy připraven Izrael zachránit", a oznámil, že pracuje na proniknutí do počítačů íránských jaderných zařízení.

Ze stínu opět vystoupil arabský OxOmar. Varoval, že zveřejní "tajné informace, které Izrael získal špionáží" a že "konec Izraele se blíží", protože jej "vyřídí elektronicky".

Koncem ledna byla válka hackerů v plném proudu. Mimo provoz se ocitly stránky saúdského meteorologického ústavu, íránské televize nebo íránského ministerstva zdravotnictví a na druhé straně izraelské nemocnice Tel Hašomer, ekonomického zpravodajství Marker a dokonce i levicového deníku Haarec, který je znám svou ostrou kritikou současné izraelské vlády a sympatiemi k Palestincům. Zatímco nejeden Izraelec se tím škodolibě bavil, arabští hackeři zjistili svůj omyl a za útok se omluvili na Twitteru: "Promiň, Haareci, nevěděli jsme, že jsi dobrý."

Válka nepolevila ani začátkem února. Palestinci zveřejnili další čísla izraelských kreditek a Izraelci nabourali stránku ozbrojeného křídla Hamasu. Arabové vyřadili z provozu několik stránek mediální společnosti Jediot Achronot a OxOmar oznámil, že má údaje izraelského ministerstva výstavby týkající se 300 000 lidí. Útoky doprovázela nacionalistická hesla, politické slogany, posměšky i urážky.

V posledních dnech se situace trochu uklidnila. Nejnovější incident však vzbudil pochybnosti, zda je izraelsko-arabská hackerská nenávist opravdu tak silná. Policie v Jeruzalémě zatkla 15letého Izraelce, který nakupoval elektroniku pomocí údajů izraelských kreditních karet, které mu prý předal sám Arab OxOmar.

Válka hackerů by byla docela komická, kdyby se jednalo o nevinnou dětskou zábavu. Ukazuje se však, že hackeři disponují netušenými schopnostmi s nepředvídatelnými následky. Internetová válka může dosáhnout minimálně stejných a možná i zkázonosnějších výsledků než klasické vojenské tažení. To ostatně předvedl i počítačový virus Stuxnet uměle nasazený do Íránu, kde v minulých měsících zničil 16 000 počítačů a tisíce odstředivek na obohacování uranu a zasadil ránu tamějšímu jadernému programu. Jestli ho Íráncům poslaly izraelské tajné služby, jak se všeobecně soudí, tak národní hrdost Izraelců tolik neutrpěla.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6