27.5.2018 | Svátek má Valdemar


BLÍZKÝ VÝCHOD: Tiran a Sanafir

18.1.2017

Padlo zásadní rozhodnutí o ostrovech na vstupu do Akabského zálivu

Pondělí šestnáctého ledna 2017 bylo „dnem obratu“, v němž se mělo rozhodnout o dalším osudu rudomořských ostrovů Tiran a Sanafir. Tedy komu budou patřit. Zda i nadále Egyptu, nebo Saúdské Arábii.

Konečný verdikt měl přinést - a také přinesl - egyptský Nejvyšší správní soud, který jednal o odvolání vlády proti předchozímu rozhodnutí soudu nižší instance. Ten prohlásil loňskou dohodu mezi Káhirou a Rijádem o změně námořní hranice mezi oběma státy (podle níž měly oba ostrovy připadnout Saúdům) za neplatnou.

Všichni, kdo se o tuto kauzu zajímají, proto s napětí očekávali, jak se k věci postaví Nejvyšší správní soud. Patřím k nim i já a přiznám se, že jsem otevíral zpravodajskou stránku webu Ahramonline s mírným rozechvěním. Osobně jsem odhadoval, že rozhodnuto by mohlo být ještě před polednem SEČ. Zmíněný server jsem tedy naklikl v 11:30 SEČ – a tady je výsledek:

Ahramonline

Zatím jen telegraficky: Nejvyšší správní soud zamítl odvolání vlády, oba ostrovy zůstávají nedílnou součástí egyptského státu; verdikt je konečný a nelze se proti němu odvolat(říká zpráva serveru, nicméně ještě může být ve hře Ústavní soud).

V daném okamžiku je ale zřejmé, že vláda utrpěla v této kauze porážku, zatímco odpůrci odevzdání ostrovů Rijádu vyšli z této právní bitvy vítězně.

Záležitost budeme dále sledovat.

V této fázi si nicméně nelze neodpustit poznámku, jaký bude osud těch, kdo proti předání ostrovů protestovali, skončili ve vězení a je proti nim vedeno trestní stíhání.

Dodatek:

Soudce Ahned El Shazly, kterému byla kauza přidělena, sdělil, že egyptská suverenita nad ostrovy Tiran a Sanafir je absolutní a že vláda nepředložila žádný důkaz, že by tomu mělo být jinak.

Sám jsem sledoval celý případ velice pozorně a mohu-li uvést, kdy jsem začal vážně věřit tomu, že ostrovy zůstanou Egyptu, pak to bylo v neděli 15/1, kdy Ahramonline v článku „Tiran and Sanafir: Key questions and answers“ uvedl zásadní argument právníků bojujících proti předání ostrovů. Ti soudu předložili námořní dohodu mezi Egyptem a tehdejší Osmanskou říší, podle níž jsou oba ostrovy egyptské. Dohoda byla uzavřena v roce 1906, zatímco Saúdská Arábie vznikla až v roce 1932.

Stejskal.estranky.czDiskuse


A. Alda
10:08
18.1.2017

R. Gramblička
6:10
18.1.2017

počet příspěvků: 2, poslední 18.1.2017 10:08

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.