23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


BLÍZKÝ VÝCHOD: Sinaj a Chofi

18.9.2014

Většinou je to prezentováno jako noticka, přestože jde o věc závažnou. V blízkosti Pásma Gazy se stále bojuje. Nikoli na izraelské, ale egyptské straně hranice. Pozornost je tomu ovšem věnována minimální.

Zatímco mezi Hamasem a Izraelem je dodržováno v Káhiře sjednané příměří, protiteroristická operace egyptských bezpečnostních sil na severu Sinaje, v blízkosti Pásma, trvale pokračuje. A má své oběti.

Armádní mluvčí brig. gen. Mohamed Samir (E) v pondělí (15/9) uvedl, že během uplynulého víkendu (podle našeho kalendáře) bylo zabito 10 domnělých (předpokládaných) teroristů a 17 zatčeno. Boj pokračoval i dnes (16/9). Na silnici Rafah – Sheikh Zuweid (E) bylo zabito pět podezřelých militantů.

Oběti přibývají také na druhé straně. Na silnici Rafah – Arish (E) bylo instalováno zařízení, které je ve vojenské terminologii známé pod mezinárodní zkratkou IED. (Z anglického Improvised Explosice Device – improvizované výbušné zařízení). To bylo iniciováno v okamžiku, kdy kolem jel vůz bezpečnostních sil. Zahynul jeden policejní důstojník a pět rekrutů, dva byli zraněni.

Egyptská média hovoří také o tom, že tamní bezpečnostní síly zničily vozidla a domy. Ano – domy. Proč domy? Podle armády je používali domnělí militanti (were used by the alleged militants).

Zde letmé zastavení. Když Izrael zničí domy skutečných teroristů, stane se obětí hysterické propagandy. Když totéž udělá Egypt, je ticho po pěšině.

Severní Sinaj představuje jednu z front války proti terorismu a zaslouží si stejnou pozornost jako jiné protiteroristické fronty na Blízkém východě.

a-sina1

Mapa oblasti severovýchodního Sinaje, kde Egypt vede intenzivní boj s teroristy

Slovo k Chofimu

Už jsem o tom psal vícekrát. Považuji osvobození rukojmí v Entebbe a likvidaci reaktoru Osirak izraelskými silami za nejexceletnější vojenské operace v poválečných dějinách 20. století. Nejen že šlo o správné politické rozhodnutí, ale šlo o nanejvýš špičkové (protože nanejvýš riskantní) záležitosti z hlediska technického.

Dosud se pochvalně hovořilo především o těch, kdo byli vidět – o osvobozovací jednotce, o zahynulém Jonathanu Netanjahuovi, o pilotech včetně pozdějšího prvního izraelského astronauta Ilana Ramona. Je ovšem zřejmé, že každá taková akce obsahuje také fázi plánovací, která musí být neméně profesionální jako vlastní realizace. A zde leží hlavní břemeno na zpravodajské službě – v tomto případě na Mosadu. V době, kdy byl svět ohromen osvobozením unesených pasažérů v Ugandě (1976) a destrukcí iráckého reaktoru (1981) stál v čele Mosadu Jicchak Chofi, který včera (15/9) zemřel v požehnaném věku 87let. Tato smutná zpráva nám dává příležitost připomenout také jeho zásluhy a klíčový podíl na zmíněných veleúspěšných operacích izraelské armády a letectva stovky, příp. tisíce kilometrů za hranicemi státu.

a-sina2

Jicchak Chofi (vpravo) s výložkami generálmajora s legendárním Moše Dajanem

Stejskal.estranky.cz