24.6.2018 | Svátek má Jan


BLÍZKÝ VÝCHOD: Rozumím Vám, pane Chudajre, ale ...

15.7.2014

„I kdyby pozatýkali všechny v Izraeli, syna mi to nevrátí,“ řekl zoufalý otec mladíka, kterého židovští extremisté pravděpodobně zaživa upálili. Bezpochyby v odvetě za předchozí smrt tří Izraelců, které zavraždili Arabové z Hamasu.

Bolest otce, matky, celé rodiny chápe snad úplně každý. Přijít předčasně o dítě je vždycky kruté, v teenagerovském věku obzvlášť.

Dlužno ovšem dodat, že také rodiny studentů Naftaliho Frenkela, Gilada Šaara a Ejala Jifracha prožily a prožívají stejnou bolest ze ztráty synů. Před nimi nepopsatelný zármutek prožila a prožívá rodina ubodané Shelly Dadonové. K nim musíme přiřadit bezpočet těch, kdo přišli o své nejbližší během sebevražedných atentátů zorganizovaných arabskými teroristy. To nemluvíme o stovkách zmrzačených, kterým detonace ve jménu Alláha utrhaly končetiny, připravily je o zrak či sluch a natrvalo znehodnotily kvalitu jejich života.

V době, kdy lidé na obou stranách konfliktu zažívají žal po nesmyslných vraždách nevinných, létají z Pásma Gazy na území Izraele rakety a minometné střely. Jsou jich desítky, v souhrnu za poslední dny stovky. Co je jejich cílem? Rozsévat zkázu, smrt. Namířeny jsou také proti nevinným lidem.

Chce se říci: Kdyby dopadly tam, kam si přejí ti, kdo je vystřelují, aby dopadly, přibylo by, pane Chudajre, na izraelské straně těch, kdo zažívají to, co od 2. července Vy a Vaše rodina.

To, co udělali židovští extremisté Muhammadu Abu Chudajrovi, byl exces. Odsoudili ho a jasně se proti vražednému chování vyslovili nejvyšší představitelé Státu Izrael. Mezi nimi prezident Peres, premiér Netanjahu a šéf parlamentu Edelstein. Vůči vrahům bude postupováno v souladu s principy demokratického právního státu. Jako všude jinde v civilizovaném světě.

To, co dělali a dělají arabští teroristé – únosy (Gilad Šalit), sebevražedné bombové atentáty, dříve únosy letadel, raketové útoky, to nejsou excesy ve smyslu výstřelků. Je to součást politiky těch, kdo Izrael nenávidí. Zapálí-li si cigaretu notorický kuřák, není to exces. Zapálím-li si já, celoživotní nekuřák, bude to exces.

Izraelská společnost a její demokratické vedení nebude a z podstaty věci ani nemůže akceptovat to, co se stalo Mohammadu Abu Chudajrovi. Předseda Knessetu Juli-Joel Edelstein otci zavražděného řekl: „Všichni v Knessetu jsou hluboce šokováni incidentem, který je těžko stravitelný.“

Na druhou stranu únosy, vraždy, sebevražedné atentáty a raketové útoky zaměřené na nevinné lidi jsou nedílnou součástí politiky hnutí Hamas. To nejenže tyto činy akceptuje či toleruje, ono je samo organizuje a realizuje*).

I to je třeba mít na mysli, když se zabýváme, byť třeba jen každý sám pro sebe, tím, co se v posledních dnech ve Svaté zemi stalo.

*) V pondělí (7/7) večer přinesly agentury zprávu, že k raketovým útokům na Izrael, které byly provedeny v posledních hodinách, se přihlásilo vojenské křídlo hnutí Hamas. Takto o tom informuje egyptský server Ahramonline:

ahram

Stejskal.estranky.czDiskuse


P. Lenc
8:17
15.7.2014

L. Křivan
8:15
15.7.2014

počet příspěvků: 2, poslední 15.7.2014 08:17

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.