28.3.2024 | Svátek má Soňa


BLÍZKÝ VÝCHOD: Nový palestinský premiér

8.6.2013

aneb Loutka Mahmúda Abbáse

Palestinci mají po šesti letech nového premiéra. Po dubnové demisi Saláma Fajjáda pověřil k všeobecnému překvapení předseda samosprávy Mahmúd Abbás sestavením nové vlády prakticky neznámého akademika Ramího Hamdalláha.

Čtyřiapadesátiletý Hamdalláh byl posledních patnáct let rektorem palestinské univerzity An-Nadžáh v Nábulusu a jeho oborem je aplikovaná lingvistika, kterou vystudoval na univerzitě v Lancasteru v Británii. Nějaký čas dělal také generálního tajemníka ústřední volební komise a vedl palestinskou burzu. Nemá žádné politické zkušenosti a podle palestinských zdrojů není členem žádné strany, tedy ani Abbásova Fatahu, jak uvádějí agentury. Organizace pro osvobození Palestiny vyjádřila nad Abbásovou volbou překvapení, protože ji s ní nekonzultoval. Ve hře byli jiní kandidáti a Hamdalláh mezi nimi nebyl.

Jeho jmenování odsoudil vládce pásma Gazy Hamas, s kterým se Abbás a jeho Fatah dlouho a bez úspěchu smiřují. Jedním z bodů dohody o usmíření je vytvoření vlády národní jednoty. Jelikož Hamas nesnášel Saláma Fajjáda, jemuž vyčítal zásahy proti svým členům na Západním břehu Jordánu ovládaném samosprávou, dohoda předpokládala, že společný kabinet povede sám Abbás. Mluvčí Hamasu Samí abú Zuhrí prohlásil, že Hamdalláhova vláda nereprezentuje palestinský lid a je nezákonná, protože nezískala souhlas parlamentu.

Světu se Abbásovo smiřování s Hamasem nelíbí. Západní dárci v čele se Spojenými státy ho upozornili, že by společnému kabinetu nemohli vyplácet finanční prostředky, a opakovaně zdůrazňovali, že si v čele vlády přejí Fajjáda. Izrael zase hrozil zadržováním výnosů z palestinských cel a daní, pokud by se Hamas jako člen vlády nezřekl ozbrojeného boje a neuznal právo Izraele na existenci.

Fajjád byl pro Evropu a Spojené státy zárukou, že jejich peníze neskončí na kontech palestinských představitelů, jak to dlouhá léta praktikoval Jásir Arafat a jak by se to líbilo i současné samosprávě. Fajjád studoval ekonomii ve Spojených státech, pracoval v Mezinárodním měnovém fondu, mluví dokonale anglicky, perfektně se obléká a má západní vystupování. Zlepšil transparentnost palestinských financí, omezil byrokracii, vybudoval nové školy, kliniky, knihovny a infrastrukturu a přijal další opatření s cílem zlepšit život Palestinců. Samospráva však proti němu štvala obyvatele a tvrdila jim, že právě on může za finanční krizi, a Fajjád tak musel po bouřlivých demonstracích zrušit plánovaná úsporná opatření.

Abbásovi se nelíbil jeho boj proti korupci a popularita na Západě a už vůbec jeho nesouhlas s loňskou žádostí o přijetí Palestiny za nečlenský pozorovatelský stát OSN. Fajjád namítal, že žádost negativně ovlivní zahraniční finanční pomoc, a také to tak bylo. Abbás se ho chtěl zbavit, a zároveň nepřijít o mezinárodní peníze.

Fajjád nakonec odstoupil sám kvůli neustálým sporům s Abbásem a ten vybral co nejméně kontroverzní osobnost, proti které nemůže mezinárodní společenství nic namítat.

Hamdalláh je poddanější a lze očekávat, že jako politik bez zkušeností bude plně podporovat Abbáse a ve všem s ním souhlasit. Abbás i Fatah chtějí také premiéra bez politických ambicí – Fajjáda z nich podezřívali a obávali se, že chce kandidovat na předsedu samosprávy.

Hamdalláh však těžko napraví katastrofální hospodářskou a finanční situaci samosprávy, jejíž letošní rozpočtový deficit se odhaduje na půldruhé miliardy dolarů. Když ho nedokázal snížit ekonom Fajjád, těžko to dokáže lingvista Hamdalláh. Ten už navíc prohlásil, že vládu ponechá víceméně beze změny.

Politický význam Hamdalláhovo jmenování nemá, protože premiér se tradičně neúčastní mírového vyjednávání. I kdyby tedy Palestinci obnovili rozhovory s Izraelem, jak se o to nyní pokouší americký ministr zahraničí John Kerry, Hamdalláh u nich nebude, stejně jako se jich nikdy neúčastnil Fajjád.

Spojené státy Abbásův krok uvítaly, a tak se zdá, že finanční pomoc Palestincům nezastaví. Přesto bude Hamdalláh muset přesvědčit mezinárodní společenství, že je poctivý a seriózní jako jeho předchůdce, a to nebude snadný úkol.

Hamdalláh je vítězstvím jen Abbáse a Fatahu. Abbás zabil dvě mouchy jednou ranou – zbavil se odbojného Fajjáda a pořídil si poslušného premiéra, který mu na všechno kývne. Pro Palestince ani západní dárce to dobrá zpráva není.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus