25.4.2024 | Svátek má Marek


BLÍZKÝ VÝCHOD: Kontroverze

26.2.2016

Jsme toho svědky u nás, naposledy při rozdílné interpretaci toho, co vlastně řekl nebo neřekl ve vysílání televize Prima irácký uprchlík o bydlení v přemalovaných kravínech.

Mnohem častěji jsme toho ale svědky v regionu, odkud onen uprchlík pochází.

Nejnověji jde o případ jednavacetileté Arabky, která se v judském Hebronu pokusila zaútočit na příslušníky izraelské Pohraniční policie a byla jedním z nich postřelena. Co následovalo? Zůstala ležet na ulici do té doby, než přijela sanitka Červené hvězdy Davidovy (izraelská obdoba našeho Červeného kříže).

Okolo stojící Arabové se pokoušeli k teroristce přiblížit a vytvořili hysterickou atmosféru. Policisté je k ženě nepustili – měli k tomu své důvody. V nastalé vypjaté atosféře došlo také k tomu, že jeden policista svrhl z invalidního vozíku příliš aktivního Araba, který neuposlechl jeho pokynu, aby se držel zpátky.

Z incidentu bylo pořízeno video, které obletělo internet – a s ním také obletěly svět dvě odlišné interpretace celé události.

Arabská verze

Palestinská agentura MAAN, kterou cituje egyptský portál Ahramonline, uvedla, že krvácející teroristka Yasmine Al Zarová zůstala ležet na zemi „dlouhé hodiny“. Egyptský server se tohoto nesmyslu chytil jak lejno košile a svůj článek uvedl třaskavým titulkem: „Izraelští vojáci nechali 21letou postřelenou palestinskou ženu hodiny krvácet“.

Pozoruhodné je, že pád člověka z invalidního vozíku po krátké šarvátce, což je na videu také patrné, zmínil Ahramonline pouze okrajově.

Za zmínku rovněž stojí formulace agentury MAAN, že žena krvácela dlouhé hodiny, než byla převezena „do izraelské nemocnice v okupovaném východním Jeruzalémě“.

Izraelská verze

Podle serveru novin Jerusalem Post se úředníci ministerstva spravedlnosti a také důstojníci z vyšetřovacího odboru ministerstva veřejné bezpečnosti (dříve ministerstvo policie - LS) zajímají nikoli o chiméry, jak je prezentuje propaganda protistrany, ale o reálnou záležitost týkající se muže sraženého při incidentu z kolečkového křesla – lidé z obou úřadů studují video dodané palestinskou stranou. V izraelské zprávě je jasně řečeno, že ke konfliktu s vozíčkářem došlo „krátce poté“, co byla útočnice Yasmine postřelena.

Podíváme-li se na časovou osu videa, zjistíme, že vozíčkář padá naznak v čase T = 1,29 min (obr. 1) a sanitka se na scéně objevuje v čase T = 2,22 min (obr. 2). Arabské tvrzení, že zraněná teroristka ležela na ulici dlouhé hodiny je tudíž lživé.

Izraelský pramen (Jpost.com) také uvádí, že útočnice byla převezena do nemocnice Šaarej Cedek. Ta se ovšem nenachází ve východní, nýbrž v západní části izraelského hlavního města. Tedy v té, která je součástí moderního izraelského státu od stanovení poválečné (myšlena první arabsko-izraelská válka 1948-1949) linie příměří, tj. od roku 1949. Lživé je tudíž tvrzení arabské propagandy, že Yasmine byla odvezena do nemocnice v „okupovaném východním Jeruzalémě“.

Porovnáním obou verzí dojdeme k jednoduchému závěru, kdo jak interpretuje fakta a komu tedy věřit lze a kdo přinejmenším záměrně přehání a krmí nás nesmysly. Pakliže přímo účelově nelže.

Pád vozíčkáře

1/ Pád vozíčkáře

Příjezd sanitky

2/ Příjezd sanitky

Stejskal.estranky.cz