25.4.2024 | Svátek má Marek


BLÍZKÝ VÝCHOD: Kámen jako důkaz

8.7.2017

Pokud vůdčí politik tvrdí, že děti na území, kterému vládne, jsou vychovávány k míru, a současně staví pomníky vrahům jiných dětí a pojmenovává po nich náměstí, pak nehorázně lže.

Tak by se dala volně interpretovat slova izraelského premiéra Netanjahua, která adresoval šéfovi Palestinskoarabské autonomie Abbásovi. Za sebe dodám to, co Netanjahu otevřeně říci nemůže: Jednání s takový politikem o mírovém narovnání jsou zhola nemožná.

Jde o věc principu.

V květnu 1974 provedla Demokratická fronta pro osvobození Palestiny (jak vznešený název pro teroristickou organizaci) vražedný útok v severoizraelském Maalotu, při němž bylo zavražděno přes 30 nevinných lidí včetně 22 středoškolských studentů na školním výletě. Nemluvě o čtyřletém chlapci a jeho otci a těhotné matce.

Lídrem teroristů, který masakr naplánoval, byl Khaled Nazzal. Toho stihl stejný osud jako Heydricha. V roce 1986 byl v Aténách zlikvidován.

Palestinští Arabové se minulý měsíc rozhodli, patrně aby podpořili skomírající mírový proces s Izraelci, pojmenovat ve městě Jenin (Džanín) po Nazzalovi jedno z náměstí a postavit mu tam památník. Nic honosného, pouze kus kamene popsaný patřičnými nápisy (obr. níže). Protože Jenin na severu historické oblasti Samaří je podle dohod z Oslo součástí zóny A, tedy pod plnou civilní i bezpečnostní kontrolou Palestinskoarabské autonomie, padá plná odpovědnost za tento čin na ni. Ostatně nešlo o žádnou přivátní akci: odhalení památníku se zúčastnil a Nazzala velebil zástupce šéfa Jeninského guvernorátu.

Izrael vedení autonomie upozornil, že pokud památník vrahovi nebude odstraněn, učiní tak jeho armáda. To se také stalo – v pátek 30. června. Den poté ovšem Arabové, aby světu ukázali, jaký je jejich skutečný vztah k terorismu a cílenému vraždění nevinných (jinak se to interpretovat nedá), vztyčili nový oslavný kámen na stejném místě znovu.

Závěr je zřejmý. Řeči o tom, že se palestinští Arabové odřízli od své teroristické minulosti, myšleno ti z Fatahu, kteří podepsali s Izraelci mírové smlouvy z Oslo, jsou pouhými řečmi. Činy vládců Fatahu tomu nikterak neodpovídají.

kam1

Památník strůjci maalotského vraždění před tím, než byl izraelskou armádou odstraněn. (Zdroj: Televize i24.news)

kam2

Obnovený památník, kterým se palestinští Arabové před celým světem 1. 7. 2017 přihlásili ke své teroristické tradici. Přitom zřeknutí se terorismu, k čemuž se Jásir Arafat v roce 1993 písemně zavázal, bylo základní podmínkou pro to, aby mírové rozhovory mezi izraelskou vládou a reprezentací palestinských Arabů byly vůbec zahájeny. (Zdroj: The Gaza Post)

Stejskal.estranky.cz