24.4.2024 | Svátek má Jiří


BLÍZKÝ VÝCHOD: Jedna vyčpělá Nobelova cena míru

19.6.2007

"Pokud ti ozbrojený nepřítel, který tě vyhnal z domova a nyní okupuje tvoji zemi, podá ruku na znamení smíru, je to projev jeho proradné slabosti a zbabělosti. Takového nepřítele musíš navždy jen nenávidět. A pokud muslim takto nabízenou ruku přijme, je to zrádce, jemuž bude zapovězen islámský ráj!"

Takové je krédo bojovníků teroristického hnutí Hamás, platící už od doby jeho vzniku. Tedy i šest roků předtím, než byla v roce 1993 v norském Oslu předána Nobelova cena míru Jásiru Arafatovi a Jicchaku Rabinovi. Cena, v rámci které bylo umožněno vyzbrojit Fatáh, aby se Palestinci mohli sami bránit proti teroristům z vlastních řad. Jak však ukazuje současné dění v Gaze a na Západním břehu Jordánu, byl to krok naivní a nedomyšlený. i když jde o parafrázi jedné ze súr koránu. Súru šedesátou...

"Bůh vám zakazuje brát si za přátele ty, kteří proti vám bojovali kvůli víře, a ty, kteří vás vyhnali z příbytků vašich, a ty, kteří pomáhalí při vašem vyhánění. A ti, kdož se s nimi budou přátelit, jsou nespravedliví..."

Dnes je Palestinská autonomie na pokraji občanské války a Hamás už má pod svojí kontrolou téměř celé území Gazy, jeho ozbrojenci právě obsadili vojenské centrum konkurenčního hnutí al-Fatáh. A aby toho nebylo málo, ukořistili při této příležitosti veškeré zásoby zbraní z období nedomyšleného rozdávání v souvislosti s udělením zmínené Nobelovy ceny míru. Hamás tak zadarmo získal tisíce automatických pušek M16 a Kalašnikov, spoustu dělostřeleckých granátů a raket, včetně velkého množství výbušnin, nášlapných min, tun munice i spousty ozbrojených džípů a transportérů, které Fatáhu dodaly Egypt, USA a Izrael.

Současně vyzval mluvčí Hamásu k zavraždění všech vedoucích představitelů Fatáhu, které označil za „psy, poslušné svých izraelských pánů.“ Hamás rozšiřuje seznam se jmény několika desítek vedoucích představitelů Fatáhu, jež má za spiklence USA a americké satany, s cílem svrhnout Hamás. Na prvním místě seznamu je mocný muž Fatáhu Mohammed Dahlan, zastávající funkci poradce pro národní bezpečnost ve vládě národní jednoty. Ten se proto ani nezdržuje v Gaze, ale skrývá se v Egyptě, stejně jako řada dalších členů Fatáhu.

Hamás se už zmocnil takřka všech strategických pozic v pásmu Gazy a pořádá hon na představitele Fatáhu. V noci z úterý se pokusil jeho vysoký představitel Džamal Abu Džadian uprchnout z obklíčení převlečen za muslimskou ženu v hidžábu. Ukryl se v nedaleké nemocnici, ale byl členy Hamasu odhalen – a do jeho hlavy bylo ze samopalů vystříleno více než 40 kulek. Abu Džadian byl blízkým spojencem Dahlana a je třetím zabitým velitelem Fatáhu.

Velmi zvláštní postoj; použít cokoli amerického či izraelského je krutá zrada islámské věci, ale vraždit zbraněmi made in USA hřích není. Emšestnáctka je povolena. Vlastně, proč ne? Určitě se z ní přece střílelo do fatáhských muslimů, takže vzhůru do boje za totalitní Hamástán. V Gaze nyní panuje výjímečný stav a jako v Iráku zde platí: Ať zhynou zrádní sunnité, co vyznávali následníka Abú Bukru, který ani nebyl z rodiny Muhammada, jen jeho horlivý příznivec. Na rozdíl od šíítského chalífa Alího ibn Abí Táliba, Muhammadova bratrance a manžela Prorokovy nejmilejší dcery Fatimy.

Není bez zajímavosti, že ve svých počátcích Hamás disponoval i s tichou podporou ze strany Izraele. Ten spoléhal, že veřejné prospěšná činnost Hamásu převáží nad jeho aktivitami vojenskými a hnutí se stane vážným sokem OOP. Strategie „rozděl a panuj“ ale Izraeli nevyšla, po vypuknutí intifády v roce 1987 se v Hamásu prosadilo protiizraelské militantní křídlo – brigády Izz al-Dín al-Kásama (pojmenované podle palestinského radikála), jež spáchaly do dnešních dní mnoho útoků na izraelské cíle a zavraždily stovky lidí. Duchovním otcem Hamásu byl šejch Ahmad Izmaíl Jásín (1936–2004). V roce 2004 byl zabit izraelským atentátem v rámci tzv. mimosoudní likvidace.

Hamás (arabsky: nadšení) je akronym názvu palestinské radikální islamistická organizace Harakat al-mukáwama al-islámija „Hnutí islámského odporu“. Jejím cílem je vytvoření islámského státu na území historické Palestiny, což ji staví proti nacionalistům z Fatáhu a dalších složek Organizace pro osvobození Palestin (OOP). Na rozdíl od nich se Hamás není ochoten smířit s existencí státu Izrael.

Šestatřicet článků Smlouvy Hamásu zdůrazňují islámskou víru - islám má být na prvním místě ve všech záležitostech života. Podle této Smlouvy je Hamás Muslimským bratrstvem v Palestině, jež charakterizuje boj proti nepříteli jako individuální povinnost každého muslima a požaduje revoluční aktivitu od všech členů. Vládne přesvědčení, že “Palestina je islámským svěřenectvím, posvěceným pro budoucí muslimské generace až do Soudného dne”, a tak nelze vyjednávat o kompromisu s nikým, natož s Izraelem.

Židovský stát je tak opět světovým unikátem. Zásobuje elektřinou, vodou, potravinami i dalším zbožím území, které zcela ovládá hnutí, jež si klade za cíl zničení Izraele. A aby toho nebylo málo, pouští po etapách na své území přes hraniční přechod v Erezu stovky palestinských uprchliků, zejména členů Fatáhu, kteří prchají před běsnícími teroristy Hamásu. Najednou je ,fašistický okupant´ dobrý, aby jim poskytl azyl před pronásledováním jejich soukmenovci, kteří každého zrádce trestají smrtí.

Jako naprostá fraška pak působí slova ředitele Agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) Johna Ginga, že „uzavřením hranic nelze kolektivně trestat 1,5 milionů lidí.“ Izrael se sice hranice uzavřít nechystá, pokud se tak stane v Erezu, bude to jen dočasné opatření po dohodě s nově jmenovanou vládou Palestinské samosprávy, v níž už není ani jeden člen Hamásu. V tom případě by ale měl Gingo říct jediný důvod, proč by měl Izrael živit své nepřátele, zatímco jejich arabští bratři – se sousedícím Egyptem v čele – pro ně nehýbají prstem.

Celá situace připomíná charakteristiku hanlivého výrazu chucpe.

Mladík, souzený pro vraždu svých rodičů, se u soudu domáhá soucitu, protože je sirotek.

Inu, ne každá mírová cena má cenu... I když je Nobelova. Navíc ta Arafatova je ještě ke všemu ukradená. Doslova.

"Ozbrojenci Hamasu vyhodili do vzduchu hlavní vchod do jeho domu v Gaze a vtrhli dovnitř. Vyrabovali mnoho Arafatových dokumentů a dárků, které dostal od světových vůdců a dokonce i jeho vojenské obleky," řekl mluvčí Fatáhu Ahmed Abdel Rahman z Ramaláhu. "Ukradli takřka všechno, včetně jeho medaile Nobelovy ceny za mír..."

Útočníci také vtrhli do druhého patra domu a ukradli osobní věci Arafatovy vdovy Suhy a jeho dcery Zahwy. Včetně jejich veškerého oblečení a bot. Vzali i Arafatovy fotografie s jeho dcerou.

Článek vychází mimo jiné z informací zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News

(červen 2007)

Převzato s laskavým svolením autora ze stránek bretislav-olser.enface.cz