21.5.2018 | Svátek má Monika


BLÍZKÝ VÝCHOD: Jako ozvěna dávného snu

18.4.2017

Měl jsem spoustu snů. Jeden ve věku začínajícího teenagera. Aby vedle sebe vlály vlajky Egypta, Jordánska, Sýrie, Libanonu – a Izraele. Na znamení vzájemného přátelství.

Toto mé přání bylo splněno jen zčásti. Mírem mezi Egyptem a Jordánskem na jedné a Izraelem na druhé straně.

A co Libanon? Atentátem na prezidenta Bašíra Džamáíla v září 1982 vzal můj sen za své.

Pak je tu Sýrie. Existuje naděje? Velice malá. Má podobu zkratky NSF, která patří Frontě národní spásy. Jedné z mnoha syrských opozičních skupin stojících proti vládě diktátora Asada.

Od jiných skupin a v jedné záležitosti se podstaně liší. Vztahem k Izraeli.

Izraelský server Jpost.com informoval 15/4 o prohlášení NSF adresovaném Židům k probíhajícímu svátku Pesach:

Jménem politického a vojenského vedení a jménem všech členů Fronty národní spásy zasíláme pozdravy židovskému národu v celém světě, ve Státě Izrael a Židům v Sýrii u příležitosti svátku Pesach. Hag Sameach. (Radostné svátky).

Jpost.com připomíná, že NSF zveřejnila před několika měsíci jakousi cestovní mapu zaměřenou na syrsko-izraelský mír. Kromě toho server uskutečnil e-mailové interview s jejím čelným představitelem, Fahdem Al Masrim (obr. níže), někdejším mluvčím Svobodné syrské armády, která svádí boje s vojsky damašského režimu. Pokud by se tato skupina dostala v Sýrii k moci, splnil by se sen všech, kdo touží po míru a přátelství mezi Damaškem a Jeruzalémem. NSF a Al Masri se totiž hlásí k následujícímu:

- uznávají Stát Izrael a vnímají ho jako bezpečného souseda;

- usilují o přátelské vztahy s Izraelem;

- požadují vypovězení íránských vojenských poradců ze Sýrie a taktéž bojovníků Hizballáhu;

- zasadili by se o zákaz transferu zbraní přes území Sýrie do Libanonu.

Pokud jde o citlivou záležitost Golanských výšin, volá NSF po spravedlivém řešení, které uspokojí oba národy, Syřany i Izraelce. Tady už je prostor pro kompromis. K tomu Fahd Al Masri v e-mailovém interview pro Jerusalem Post uvedl svoji vizi:

Golany musí být přeměněny v zahradu míru sloužící syrskému i izraelskému obyvatelstvu. Stanou se oázou bezpečnosti a stability a prostorem pro společnou kooperaci. Mírové Golany se podle Al Masriho mohou stát světovou turistickou atrakcí. Po nastolení míru by oblastí mohla vést železnice na trati Damašek – Dará – Bejt Šean – Haifa (orientační mapa níže).

Ani to ale není všechno. Al Masr počítá s tím, že po svržení Asadova režimu podnikne NSF kroky směrem k navázání strategického partnerství s Izraelem, který podle jeho mínění představuje důležitý most směrem na Západ. NSF chce těžit z izraelských zkušeností při stíhání nacistických zločinců (ve vztahu k válečným zločincům v Sýrii) a využít izraelských odborných zkušeností a technologií zejména, pokud jde o zemědělství, ale i další odvětví.

Člověk si při čtení těchto slov pronesených z arabských úst připadá jako Alenka v říši divů. Vždyť přesně o to izraelští představitelé od vyhlášení státu usilují. O mír, dobré sousedství a spolupráci s cílem povznést k prosperitě celý Střední východ.

Je tu ale „malý“ problém: realita. NSF a její představitel Al Masri představují výjimku potvrzující pravidlo. Kromě Kurdů totiž většina arabských/muslimských syrských protirežimních skupin (teroristy v to nepočítaje, neboť u nich to musíme považovat za samozřejmost) Izrael nenávidí. I kdyby se NSF po pádu Asada prosadila jako vládní síla, podaří se jí přesvědčit o svém programu ostatní? A byla by s to svůj program obhájit ve svobodných volbách? V zemi, kde jsou lidé desetiletí živeni nenávistnou protiizraelskou propagandou?

Už jen otázky takto kladené nás vracejí z líbezných výšin idealismu do tvrdé reality. A realisticky vnímají vize NSF také v Izraeli. Za všechny uvedu reakci poslankyně Knessetu Ksenie Svetlovové z opoziční Sionistické unie, která je členkou parlamentního výboru pro zahraniční otázky a obranu.

Svetlovová je nohama na zemi. Samozřejmě že by si přála, aby Al Masriho postoj k Izraeli sdílely ostatní syrské opoziční skupiny. Současně ale pochybuje, že by mohl své myšlenky v nynější době prosadit. Říká: Vím, že je docela osobností v opozici, ale myslím, že žádná taková osobnost nemůže nic podniknout bez souhlasu USA a Ruska. Je vcelku jedno, jaký má takový člověk plán; záleží na tom, jaké má vztahy s těmito klíčovými hráči. Jako většina takovýchto plánů, je i cestovní mapa NSF v tomto okamžiku čistě teoretickou záležitostí.

Izraelský pragmatismus v praxi. Nicméně platí, že důraz cestovní mapy NSF na vypuzení Íránu a Hizballáhu ze Sýrie koresponduje se zájmem Izraele, aby na Golanech (na syrské straně) nebyl přítomen ani jeden z těchto hráčů.

Kvůli svým názorům je Al Masri upřímně nenáviděn libanonským hnutím Hizballáh. Ač samo je organizací teroristickou, označuje tímto termínem ty, kdo teroristy nejsou – třeba právě Fahda Al Masriho, jak je patrné ze screenshotu na obrázku níže. Blízkovýchodní zloděj křičí z plna hrdla: Chyťte zloděje! Tím se ovšem svého cejchu lupiče nezbaví.

nsf 1

Vize mírové budoucnosti: železnice z Izraele do Sýrie. Zatím jen v představách jednoho z lídrů syrské Fronty národní spásy. Vést by měla z Haify (1) přes Bejt Šean (2) v Izraeli do syrského města Dará (3) a dále do Damašku (4)./Podklady: Google Maps.

nsf 2

Poslankyně Knessetu Ksenia Světlovová ve studiu arabského vysílání izraelské televize i24news. Jako absolventka blízkovýchodních studií Hebrejské univerzity ovládá arabštinu. Tu využila ve své původní profesi - jako televizní žurnalistka působila mj. v Sýrii a Egyptě./Zdroj: Web i24news.

nsf 3

Fahd Al Masri ve studiu francouzské rozhlasové stanice Europe 1/Web: Zdroj stanice.

nsf 4

Výhoda: při jednání s šéfem Palestinskoarabské národní autonomie Abbásem může Ksenia hovořit v jeho mateřštině./Zdroj: Times of Israel.

nsf 5

Screenshot libanonské televizní stanice Al Manar napojené na teroristickou organizaci Hizballáh. Šipka ukazuje, že Fahda Al Masriho považuje za teroristického lídra. Tak to je ukázkové chucpe.

Stejskal.estranky.czAdvantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR ZÁKAZNICKÉ KVALITY

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 43 000 - 45 000 Kč

Diskuse


D. Novak 721
23:12
19.4.2017

A. Hrbek
16:56
18.4.2017

P. Han
19:35
18.4.2017

V. Podracký
15:05
18.4.2017

J. Kavalír
9:48
18.4.2017

K. Wágner
6:02
18.4.2017

p. smatlak
10:02
18.4.2017

V. Podracký
14:54
18.4.2017

R. Langer
15:30
18.4.2017

J. Farda
17:01
18.4.2017

V. Podracký
14:58
18.4.2017

počet příspěvků: 18, poslední 19.4.2017 11:12

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.