16.4.2024 | Svátek má Irena


BLÍZKÝ VÝCHOD: Islamisté proti islamistům

17.12.2015

Saúdská Arábie oznámila vytvoření „islámské koalice proti terorismu“. Jejím členem není Írán, což poukazuje na vážné neshody.

Saúdská Arábie, regionální mocnost Blízkého a Středního východu, se dohodla s řadou dalších arabských zemí vytvořit „vojenskou alianci vedenou Saúdskou Arábií pro boj proti terorismu se společným operačním centrem se sídlem v Rijádu, pro koordinaci a podporu vojenských operací,“ uvádí se v prohlášení. Na seznamu jsou arabské země jako Egypt, Katar, Spojené arabské emiráty a další státy Perského zálivu, dále Turecko, Malajsie, Pákistán či některé africké země. Šíitský Írán, odvěký rival sunnitské Saúdské Arábie o vliv v arabském světě, na seznamu není.

V prohlášení se dále uvádí, že „islámská koalice“ bude své aktivity koordinovat s dalšími státy, které na území Blízkého a Středního vchodu operují (tj. s USA a Ruskem).

Situace v boji proti IS tedy v současné chvíli vypadá takto:

1. Proti IS nyní bojuje koalice vytvořenáUSA (západní koalice) ,která už více než rok bombarduje území ovládané IS. Za toto období se podle informací z USA zmenšila plocha území ovládaného IS o 40 %.

2. Rusko spolu se syrským režimem zahájilo operace proti nepřátelům syrského režimu, kterými jsou i takzvané „umírněné“ skupiny podporované Saúdskou Arábií. V tomto konfliktu navíc soupeří s Tureckem, novým členem „islámské koalice“.

3. „Islámská koalice“ je z hlediska syrské války zaměřena ostře proti stávajícímu syrskému režimu prezidenta Bašára Asada.

Německé zpravodajské služby současně upozornily na to, že samotná Saúdská Arábie je „exportérem“ velmi kontroverzní sunnitské formy islámu – wahhábismu. Německý vicekancléř Sigmar Gabriel vyzval Saúdskou Arábii, aby přestala podporovat náboženské radikály. Největší světový vývozce ropy podle něj po celém světě financuje mešity, které jsou zdrojem nebezpečných islamistů. „Skončila doba zavírání očí,“ varoval.

Z výše uvedeného je jasné, že de facto žádná skutečně mezinárodní koalice podporovaná OSN proti IS neexistuje. Boj Saúdské Arábie a dalších islámských států proti IS je zaměřen zejména na to, aby moc islámských států nebyla „narušována“ skupinami jako IS. Tím, že v „islámské koalici“ chybí Írán, je jasně dáno i to, že základní a hluboký příkop mezi šíity a sunnity o dominanci v islámském světě dále trvá. Bohužel, není to ale „boj s islámským terorismem“. Pokud bude tento terorismus dále koncentrován proti Západu, „islámská koalice“ to nijak řešit nebude. Neexistuje proto vůbec žádná jistota, že „islámské koalici“ jde o potření teroristů z IS. Státy sdružené v této formaci mají prostě strach z toho, aby nový samozvaný chalífa Abú Bakr al-Baghdádí „nesvedl na scestí“ vyznavače islámu z tradičních islámských států. Vytvoření takové koalice se proto dalo očekávat a její formální vytvoření až nyní svědčí o tom, že vlády islámských států konečně vzaly nebezpečí IS vážně.

www.janbarton.cz
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz