25.4.2024 | Svátek má Marek


BLÍZKÝ VÝCHOD: Fantasmagorie, nebo tvrdá realita?

11.11.2017

Po odstoupení libanonského premiéra Saada Harírího se situace v regionu vyhrotila. Saúdská Arábie obvinila Libanon, jmenovitě teroristické hnutí Hizballáh, a jedním dechem jeho spojence Írán, z agrese proti monarchii.

Důvodem byla raketa vypálená proti Saúdům z Jemenu. Ano, z Jemenu – tedy z opačné světové strany. Nezní to až příliš fantasmagoricky? Vždyť Libanon se nachází nějakých 1500 kilometrů severozápadním směrem, zatímco Jemen leží na jih od saúdské metropole.

Ovšem zeměpisná „logika“ nehraje v této kauze žádnou roli. Neboť fanatismus a teror logiku nemá.

Vysoká vládní místa v Saúdské Arábii vysvětlila, proč je za „jemenskou“ raketu odpovědný teheránský režim a teroristé z Hizballáhu. Střela byla do Jemenu dopravena z Íránu „v demontu“ a v Jemenu zkompletována agenty íránských revolučních gard a Hizballáhu.

To se na první poslech může zdát jako málo pravděpodobné, leč při hlubším zkoumání aktivit Teheránu a jeho libanonské prodloužené ruky zjistíme, že pravděpodobnost saúdské teze je více než vysoká. Na pomoc nám přichází - jak je ten svět malý – jedna děsivá kauza z Argentiny.

V těchto dnech se i v našich médiích objevilo potvrzení toho, co jsme si mnozí mysleli už dávno: že Alberto Nisman nespáchal sebevraždu, ale byl zavražděn.

Pro ty, kdo nevědí: Nisman byl argentinský prokurátor, který obvinil tehdejší prezidentku Cristinu Fernándezovou z toho, že kryla íránskou stopu v kauze teroristického útoku proti židovskému centru v Buenos Aires, při němž přišlo v červenci 1994 o život 85 lidí. Den před tím, než měl předložit důkazy podporující zmíněné obvinění, byl ve svém bytě nalezen mrtev (18. 1. 2015). Spekulovalo se o sebevraždě (která ovšem nedávala žádný smysl) – a až nyní bylo definitivně potvrzeno, že prokurátor byl zavražděn.

Tato tragédie zvýšila váhu původního obvinění argentinské justice, že akci naplánoval Írán a realizaci svěřil agentům Hizballáhu. Podle závěrů Nismanova vyšetřování se prezidentka snažila zamést vše pod koberec výměnou za dovoz íránské ropy.

Z výše uvedeného vyplývá, že pokud mohl teroristický tandem Írán - Hizballáh řádit v Jižní Americe, proč by stejné duo nemohlo být aktivní na straně povstalců v Jemenu.

Opět se potvrzuje, pokud jde o šíitskou osu zla Írán - Hizballáh, že nic není nemožné. To, co se zprvu může jevit jako fantasmagorie, je bohužel tvrdá realita.

Stejskal.estranky.cz