20.4.2024 | Svátek má Marcela


BLÍZKÝ VÝCHOD: Další z mnoha miniválek v pásmu Gazy

16.3.2012

Po čtyřech dnech pozvolna utichá další malá válka izraelských letounů proti palestinským odpalovačům raket v pásmu Gazy. Tento nejhorší konflikt za poslední rok vyvolal páteční izraelský cílený atentát na velitele teroristické skupiny Výbory lidového odporu Zuhajra Kajsího, strůjce loňského útoku nedaleko Ejlatu s osmi oběťmi na životech.

Kajsí byl rovněž zapojen do únosu Gilada Šalita, ale především chystal nový atentát ze Sinajského poloostrova. Izraelská armáda zabila s Kajsím i dalšího teroristu, který byl propuštěn v rámci výměny vězňů za Šalita, ale nedodržel slib, že se nevrátí k teroristické činnosti. K útoku byl i další důvod – Palestinci letos nepřestávají Izrael ostřelovat a do začátku března odpálili okolo 60 raket.

Izraelci s odvetou počítali, ale intenzita ostřelování je překvapila. Výbory lidového odporu a Islámský džihád odpálily od pátku přes 300 střel, na čtyři dny ochromily život jednoho milionu lidí v řadě izraelských měst a připravily neplánované školní prázdniny pro 200.000 dětí. Jedna z raket Grad dolétla až do Gedery, pouhých 40 kilometrů od Tel Avivu. Teroristé však zaplatili vysokou cenu – izraelská letadla zabila 27 Palestinců, z toho 22 ozbrojenců.

Pět civilistů se stalo obětí tradičního zvyku teroristů instalovat odpalovací rampy poblíž civilních objektů – tentokrát vedle školy. Asi 80 dalších Palestinců bylo zraněno. Na izraelské straně není mrtvý ani jeden – střely napáchaly jen materiální škody a zhruba 40 Izraelců zranily. Důvodem však nebyl nedostatek odhodlání nebo špatná výbava teroristů, ale zdokonalená izraelská obrana.

Hamas se tentokrát přestřelky nezúčastnil a zjevně nedokázal ostřelování zastavit. Svůj slábnoucí vliv na ostatní skupiny v Gaze předvedl i tím, že se s žádostí o zprostředkování příměří obrátil na Egypt. Ten chtěl příležitosti využít i k vyřešení vlastního problému bezpečnosti na Sinaji a požadoval stažení palestinských skupin z poloostrova a zrušení jejich skladů zbraní a výcvikových táborů. Islámský džihád zase chtěl po Izraelcích slib, že zastaví cílené atentáty. Sinajská dohoda se zřejmě nezdařila, ale Islámský džihád na příměří nakonec přistoupil. Tvrdil, že Izrael jeho požadavek splnil, ale ten to popřel. Izraelský postoj se nemění – klid za klid, násilí za násilí.

Islámský džihád se prohlásil za vítěze konfliktu a takzvané "vítězství" oslavovaly i tisíce Gazanů, ale ve skutečnosti utrpěl těžké ztráty a krutou porážku. Prožívá i hluboké zklamání – jeho rakety nezabily ani jediného Izraelce. Bezprecedentní záplava střel byla zoufalým pokusem o vylepšení skóre i o záchranu pověsti před Palestinci. Teroristé však mají nového mocného soupeře – izraelský lapač střel zvaný Železná klenba. Jeho tři zatím existující baterie rozmístěné v Beerševě, Ašdodu a Aškelonu zachytily a ve vzduchu zneškodnily přes tři čtvrtiny raket a překvapily i samotnou armádu. I když se však účinnost Železné klenby od loňska zlepšila, úplnou ochranu ještě neposkytuje. Její provoz je navíc velmi nákladný – protistřela odpálená na útočnou raketu stojí 50.000 dolarů a většinou se vystřeluje po dvou.

Dalším důvodem zklamání teroristů je nevalný zájem světa. Palestinci marně požadovali důrazné odsouzení "izraelské agrese". Nevyhověla jim ani OSN, a dokonce ani Liga arabských států. Nezklamaly jen staré známé firmy jako turecký premiér Erdogan, který označil dvě desítky mrtvých za "masakr", nebo syrský prezident Bašar Asad, aby odvedl pozornost od vlastního vraždění – a mimoděk tak zvýraznil kontrast mezi přesnými izraelskými zásahy, které se pečlivě vyhýbají civilním ztrátám, a bezuzdnými brutálními masakry civilistů v Sýrii.

Pásmo Gazy však nečekaně ostře podpořil nově zvolený egyptský parlament. Vyzval vládu, aby s Izraelem přerušila diplomatické styky, vypověděla izraelského velvyslance, zastavila export zemního plynu do Izraele a "přehodnotila" mírovou smlouvu. I když byly jeho požadavky jen symbolické, protože splnit je může jen vládnoucí Nejvyšší vojenská rada a ta to neudělala, postoj převážně islamistického zákonodárného sboru naznačuje budoucí vývoj egyptsko-izraelských vztahů.

Současné příměří jistě dlouho nevydrží a koloběh ostřelování, odvet a krátkých období relativního klidu bude pokračovat. Od úterý, kdy vstoupilo v platnost, odpálil Islámský džihád dalších 11 raket a izraelská armáda provedla odvetný útok. V Izraeli sílí výzvy k velké vojenské operaci, která by jednou provždy zbavila teroristy v Gaze moci a možnosti ohrožovat izraelské civilisty. Armáda několikrát zopakovala, že je k ní připravena, ale vláda s rozhodnutím zatím váhá. Jedním z důvodů jsou i obavy z reakce nového Egypta.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6