24.4.2024 | Svátek má Jiří


BLÍZKÝ VÝCHOD: Další Abbásův podraz

8.10.2014

Palestinci opět usilují o vznik svého státu z rozkazu OSN

Za nedávné války Izraele proti palestinskému Hamásu v pásmu Gazy se v jednu chvíli zdálo, že by po jejím skončení mohlo dojít k obnově mírového jednání se samosprávou Mahmúda Abbáse, které zkrachovalo v březnu. Jeho bezpečnostní složky v průběhu operace vzorně spolupracovaly s izraelskými při pátrání po hamasovských vrazích tří izraelských studentů a samospráva také na jednání o příměří v Káhiře neprojevovala přílišné nadšení nad požadavky Hamásu. Pak ale Abbás zjistil, že popularita tohoto hnutí u Palestinců díky konfliktu prudce vzrostla a on by už nevyhrál případné volby, a podnikl několik kroků, které naděje na obnovu mírových rozhovorů pohřbily.

Nejprve Abbás rozhněval Izrael další usmiřovací dohodou svého hnutí Fatah s Hamásem, která má umožnit samosprávě vládnout v Gaze a obsluhovat tamější hraniční přechody, přestože realizace tohoto ujednání není zdaleka jistá a dodnes k ní nedošlo. Smíření obnovu jednání zkomplikovalo už v minulosti, neboť Izrael odmítá jednat s vládou, na níž se podílí teroristické hnutí, které programově požaduje jeho zničení. Následoval Abbásův nepochopitelně ostrý projev na Valném shromáždění OSN, v němž obvinil Izrael z „genocidy Palestinců“. A nyní přišel s novou iniciativou, která mu má zajistit vznik palestinského státu bez souhlasu Izraele a společného jednání.

Požádal Radu bezpečnosti OSN, aby Izraeli nařídila návrat k hranicím z roku 1967, vyklizení Západního břehu Jordánu a východního Jeruzaléma a vyřešení otázky palestinských uprchlíků, to vše do roku 2016. Rezoluce má požadovat ukončení všech izraelských operací na palestinských územích a osadnické aktivity, otevření hraničních přechodů s Gazou a rozmístění mezinárodních sil na „ochranu palestinských civilistů“. Bude-li rezoluce schválena, jsou prý Palestinci ochotni s Izraelem znovu jednat; jinak ne. Pokud ji Rada bezpečnosti nepřijme, samospráva ukončí bezpečnostní spolupráci s Izraelem a bude jej žalovat u mezinárodního tribunálu v Haagu kvůli údajným válečným zločinům. Palestinci Izrael „k míru přinutí“, prohlásil představitel Organizace pro osvobození Palestiny Mahmúd Habaš; a palestinský vyslanec v OSN Rijád Mansúr shrnul záměr podivuhodnou větou, že samospráva chce „Izrael donutit k jednání v dobré víře“.

Abbás se domnívá, že tak obejde všechny tradiční izraelské bezpečnostní požadavky, jako je demilitarizace palestinského státu nebo přítomnost izraelských vojáků na společných hranicích. Přitom právě spolupráce s izraelskými bezpečnostními složkami jej před pár měsíci zachránila před svržením – Izrael odhalil plán puče Hamásu na Západním břehu, který se hnutí chystalo provést, přestože podepsalo dohodu o usmíření a vzniku vlády národní jednoty s Fatahem.

Také případná žaloba v Haagu by byla pro Abbáse velmi riskantní, protože soud by mohl vyšetřovat palestinskou samosprávu kvůli raketovým a sebevražedným útokům Hamásu na Izraelce, jak varoval i bývalý haagský hlavní prokurátor Luis Moreno-Ocampo.

Abbásův návrh rezoluce hodlají v Radě bezpečnosti vetovat Spojené státy a nesouhlas vyjádřily i Británie a Austrálie, které jsou přesvědčeny, že Palestina může vzniknout pouze jednáním s Izraelem. A ten si chce především zajistit bezpečnost a vyhnout se situaci jako v Gaze, z níž se po vyklizení v roce 2005 stala velkovýrobna raket určených pro izraelské civilisty. Západní břeh leží jen kousek od Tel Avivu a střely by mohly ohrožovat nejen celou zemi, ale i mezinárodní letiště. Poté, co za poslední války dopadla jedna raketa Hamásu asi dva kilometry od něj a řada zahraničních aerolinií na pár dní přerušila lety do Izraele, je pravděpodobnost, že by vláda slevila ze svých bezpečnostních požadavků, doslova nulová.

Jelikož maximum, které je Izrael na jednáních ochoten Palestincům nabídnout, je méně než minimum, jež jsou Palestinci ochotni přijmout, podnikl Mahmúd Abbás podobný diplomatický krok už před dvěma lety, kdy požádal Valné shromáždění OSN, aby uznalo Palestinu udělením pozorovatelského statusu nečlenského státu. Dnes Palestinci přiznávají, že jim tato iniciativa nic nepřinesla, ale přesto se znovu pokoušejí o vznik Palestiny z rozkazu mezinárodního společenství. Všechny naděje na obnovu mírových jednání tím zmařili a v současnosti o ni neusilují ani Spojené státy. 

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus