19.4.2024 | Svátek má Rostislav


BLÍZKÝ VÝCHOD: Co zjistil Šin Bet

27.3.2015

Další zmařený pokus o puč Hamásu proti palestinské samosprávě

Palestinci v posledních týdnech několikrát pohrozili Izraeli přerušením bezpečnostní spolupráce. Chtějí ho tak přimět k uvolnění výplat výnosů z cel a daní, které jim vláda premiéra Benjamina Netanjahua před třemi měsíci pozastavila v odvetě za podání žaloby na Izrael u haagského tribunálu. Po vítězství Netanjahuova Likudu ve volbách teď vyřkla tuto pohrůžku znova Organizace pro osvobození Palestiny a připojila nečekanou výzvu k dialogu s hnutími Hamás a Islámský džihád. Kdyby však bezpečnostní spolupráce s Izraelem skutečně ustala, doplatí na to především palestinské vedení v čele s předsedou samosprávy Mahmúdem Abbásem.

Nebýt této bezpečnostní spolupráce, Abbás by už u moci nebyl – Hamás by samosprávu svrhl stejně jako Abbásův Fatah v pásmu Gazy před osmi lety. Navzdory oficiálnímu loňskému usmíření se vztahy mezi oběma hnutími proměnily v otevřené nepřátelství. Hamás nikdy nenaplnil dohodu o vládě národní jednoty a nenechal ji vládnout v pásmu Gazy. Nepustil tam ani bezpečnostní složky samosprávy, aby hlídaly hraniční přechody, jak požadoval Egypt, a samospráva se proto nepodílí na rekonstrukci domů zničených v loňské válce s Izraelem. Hamás v Gaze pronásleduje členy Fatahu a samospráva mu to stejnou měrou oplácí na Západním břehu.

Tam Hamás opravdu nezahálí. Izraelské zpravodajské služby v těchto dnech odtajnily informace o březnovém pokusu o svržení Abbáse podobným pučem jako v roce 2007 v Gaze. Palestinské speciální síly během 48 hodin pozatýkaly v devíti městech na Západním břehu na 500 členů Hamásu, kteří chystali ozbrojené povstání a atentát na Abbáse. Podle izraelských zdrojů se při této vůbec největší akci samosprávy proti Hamásu ocitli za mřížemi nejen řadoví členové hnutí, ale i vysokoškolští profesoři a studenti, právníci či spisovatelé.

Spiknutí odhalila palestinská zpravodajská služba, ale protože Abbás svým lidem příliš nevěří, poprosil o pomoc Izraelce. Než nařídil hromadné zatýkání, izraelská armáda oznámila mimořádné vojenské cvičení na Západním břehu, jehož se zúčastnilo 3000 vojáků a 10 000 záložníků, údajně aby si zopakovali zásah proti násilným demonstrantům. Toto největší cvičení v posledních letech však nesouviselo s možnou eskalací napětí na Západním břehu ani s izraelskými volbami, jak se tvrdilo – tisíce vojáků byly připraveny pomoci palestinským složkám, kdyby se při zatýkání pučistů ocitly v úzkých.

Organizace pro osvobození Palestiny doporučila Abbásovi přerušení bezpečnostní spolupráce s Izraelem i před vlnou zatýkání členů Hamásu. Kdyby uposlechl, byl by dnes patrně mrtvý a s ním stovky dalších palestinských představitelů.

Hamás nechystal převrat na Západním břehu poprvé. Izraelská bezpečnostní služba Šin Bet zasáhla proti pučistům už vloni začátkem léta, zatkla jich skoro stovku a zadržela množství zbraní. Zatčení potvrdili, že převrat naplánoval z Turecka palestinský terorista Sálih Arúrí, který v téže době zorganizoval také únos a vraždu tří izraelských teenagerů. Právě tehdejší rozsáhlé zatýkání vedlo k odhalení chystaného puče proti samosprávě. Naposledy tuto neděli zadržela Šin Bet buňku Hamásu v Kalkíliji. Samospráva vloni zatkla přes tisíc členů Hamásu a zaznamenala na Západním břehu skoro 2200 útoků proti svým složkám, z toho 450 v prosinci. Oproti předchozímu roku byl počet zadržených o 36 % vyšší. Na Západním břehu sílí i Islámský džihád a problém začíná představovat také militantní odnož Fatahu Tanzím, která měla za druhé intifády na svědomí vysoký počet teroristických útoků. Později byla oficiálně rozpuštěna, ale v současnosti se opět dává dohromady a samospráva se obává, že kromě Izraele by mohla být jejím terčem i ona.

V pásmu Gazy se Hamás za zákroky samosprávy na Západním břehu mstí členům Fatahu. Situace je tam tak výbušná, že Mahmúd Abbás v únoru odmítl návrh Rady bezpečnosti OSN, která mu chtěla rezolucí udělit mandát v Gaze vládnout. Abbás dobře ví, že by se tam jeho lidé nedožili druhého dne, a stejně dobře ví, že by byl v nebezpečí života i na Západním břehu, kdyby přestal spolupracovat s izraelskou bezpečností. Nejnovější pohrůžka OOP ukončením této spolupráce i výzva k dialogu s Hamásem je tak spíše určena mezinárodnímu společenství, aby zvýšilo finanční a politickou podporu palestinské samosprávě.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus